Vilfredo Pareto

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vilfredo Pareto
Lausannská škola
Vilfredo Pareto.jpg
Datum narození 15. červenec 1848
Místo narození Francie Paříž, Francie
Datum úmrtí 19. srpen 1923
Místo úmrtí Švýcarsko Céligny, Švýcarsko
Národnost Itálie Italská
Instituce Université de Lausanne
Pole oblasti Mikroekonomie
Sociologie
Socioekonomie
Ovlivnil Luigi Amoroso
Příspěvky Pareto efektivita
Paretův princip
Paretův diagram
Paretův index
Paretova distribuce
Ordinalistický přístup k užitku
Indiferenční analýza
Teorie elit

Vilfredo Federico Damaso Pareto (15. červenec 1848 - 19. srpen 1923) byl italský ekonom, sociolog a politolog, profesor na univerzitě v Lausanne. Kromě toho byl i průkopníkem ekonometrie.

Propracoval a rozvedl matematickou teorii rovnováhy Leona Walrase a formuloval teorii volebních aktů (analýza indiferenčních křivek), novější obměnu teorie mezního zisku. Jeho teorie elity, která se stala součástí ideologie italského fašismu, měla objasnit stálost rozdělení důchodů.

Učil, že vládnoucí třída si má tvrdým donucovacím systémem udržovat svou existenci. Neučiní-li tak, bude vytlačena silnými členy nižších tříd, kteří se vyšplhají do jejích pozic. Všechny ideologie (vědu, umění, filosofii) považoval za bezvýznamné odvozeniny stálých vnitřních sil člověka (citů, pověr, vášní, nevědomých sklonů), tedy jakýchsi komplexů, kterým říkal „rezidua“. Jeho sociologie je svéráznou symbiózou mechanistických a psychologistických prvků. Společnost je pluralistický systém vytvořený z lidských molekul, jež jsou spojeny složitými vzájemnými vztahy. Položil základy ekonomie blahobytu. Pro ilustraci jeho teorií asi nejlépe poslouží jeho výrok: "Dávejte mi co nejvíce plodných omylů plných zárodků myšlenek a nechte si své jalové pravdy."

Při své ekonomické analýze významně využíval statistiku. Byl zakladatelem ordinalismu – užitečnost lze poměřovat pouze ve vztahu s jinou užitečností, lze určit jen pořadí významnosti. Různé kombinace statků se stejným užitkem vyjádřil jako indiferenční křivku.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Vilfredo Pareto
  • Manuale di economie politica (Rukověť politické ekonomie, 1906)
  • Trattato di Sociologia generale (Pojednání o všeobecné sociologii, 1916)

Související články[editovat | editovat zdroj]