Fiesole

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fiesole
Tuscany
Fiesole, panorama (04).jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška295 m n. m.
StátItálieItálie Itálie
regionToskánsko
ProvincieFlorencie
Administrativní děleníAnchetta, Caldine, Compiobbi, Ellera, Girone, Pian del Mugnone, Pian di San Bartolo, San Domenico
Fiesole
Fiesole
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha49,11 km²
Počet obyvatel14 113
Hustota zalidnění287,4 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.comune.fiesole.fi.it
Telefonní předvolba+39 055
PSČ50014
Označení vozidelFI
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fiesole je italské město v Toskánsku v provincii Florencie. Má 14 113 obyvatel. Od města Florencie je vzdáleno asi 8 km. Je to oblíbený turistický cíl nejen pro své kulturní bohatství, ale i pro krásnou krajinu, která městečko obklopuje. Leží uprostřed olivových hájů ve zvlněné toskánské krajině ve výšce asi 300 m n. m.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tato původně etruská osada Faesulae ze 7. století př. n. l. měla silné mocenské postavení ve střední Itálii. Byla připojena k Římu až do 3. století př. n. l. Svrchovanost pak ztratila až po založení Florencie v 1. století př. n. l. V roce 90 př. n. l. se město během občanské války vzbouřilo a připadlo do rukou Lucia Porcia Catona. Pár let poté bylo obsazena armádou Sully za to, že stranilo Mariovi. Tak se oficiálně zrodilo město Fesulae romana, centrum kraje, které mělo kapitol, forum, divadlo, chrámy a lázně. Opevněná citadela se nacházela na vrcholku kopce, kde dnes najdeme klášter Svatého Františka.

Biskupové z Fiesole drželi v rukou už od roku 492 velkou politickou moc a to až do vrcholného středověku. S rozmachem Florencie ztrácelo Fiesole lesk a slávu. Od roku 1125 bylo Fiesole zabráno králem a od tohoto okamžiku sdílelo víceméně osudy Florencie. V roce 1325 obnovili Florenťané městské hradby ze strachu před útokem Castruccia Castracaniho. A tak bylo opevněno hradbami i Fiesole, kde sídlila řehole františkánů. Fiesole se stalo oblíbeným místem také proto, že zde byla postavena villa Medicejských (památka světového dědictví UNESCO).

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Dóm San Romolo[editovat | editovat zdroj]

Dóm San Romolo

Stavba dómu San Romolo na Piazze Mino da Fiesole byla zahájena roku 1028. Má mohutnou zvonici a strohý románský interiér, jehož sloupy krášlí originální římské hlavice.

Římské divadlo a etruské hradby[editovat | editovat zdroj]

Za dómem se rozkládá archeologické naleziště s ruinami římského divadla z 1. století př. n. l., rozvalinami etruských hradeb ze 4. století př. n. l. a Museem Faesulanum, jež opatruje sbírku bronzů, keramiky a šperků z doby bronzové.

Římské divadlo

Kostely[editovat | editovat zdroj]

Strmá Via di San Francesco vede k františkánskému klášteru San Francesco ze 14. století a zajímavému kostelu Sant'Alessandro z 9. století s neoklasicistní fasádou.

Po Via Vecchia Fiesolana dojdete k vísce San Domenico, kde se nachází stejnojmenný kostel z 15. století, který uvnitř ukrývá malbu Madony s anděli a světci (kolem 1430) od Fra Angelica. Jeho kapitulní síň se pyšní freskou Ukřižování (kolem 1430) od téhož umělce. Nedaleko na Via della Badia dei Roccettini se tyčí pěkný kostel Badia Fiesolana s pásovaným mramorovým průčelím a interiérem z místního šedého kamene (pietra serena).

Dekameron[editovat | editovat zdroj]

Právě do Fiesole zasadil Giovanni Boccaccio děj svého Dekameronu. Právě sem utekla skupina deseti mladých lidí z Florencie, aby se zachránila před epidemií moru, která vypukla ve Florencii v roce 1348. Zde ve vile Palmieri u San Domenico si florentské dívky a chlapci vyprávěli ve stínu stromů slavné povídky, které známe z Dekameronu.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ITÁLIE, Ikar Praha, a.s., 2000
  • Neumann, J.; ITÁLIE z cesty za uměním II, Odeon, Praha 1979

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]