Think tank

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Think tank (anglicky doslova „myšlenková nádrž, myslivna, mozkovna“), nebo také think factory („továrna přemýšlení“) je instituce, společnost nebo skupina pro výzkum, typicky v oblasti politiky nebo ekonomiky.

Think tanky jsou instituce zabývající se výzkumem či analýzou politiky (policy analysis), působí jako flexibilní, síťové struktury na pomezí oblastí výzkumu a vzdělání, politiky, podnikání a nevládního sektoru.[1] Think tanky působí jako mosty překlenující akademickou oblast a politiku, slouží jako zdroj informací, koncepcí, nápadů v oblasti veřejné správy, vytvářejí multidisciplinární síť expertů a přispívají ke kultivaci debaty o veřejném sektoru a artikulaci veřejného zájmu. Think tanky bývají financovány z více externích zdrojů – těmi mohou být vlády, státní instituce, mezinárodní organizace nebo soukromé nadace a společnosti i jednotliví dárci – v souvislosti s konkrétními projekty. Think tanky se nutně nesnaží o objektivitu; často hájí názory a zájmy své nebo svých sponzorů.

Politické think tanks[editovat | editovat zdroj]

Zatímco česká politická pravice má už delší dobu think tanků několik (CEP, CEVRO Institut, eStat, Liberální institut, Občanský institut, TOPAZ) levicové projekty tohoto typu chyběly. Teprve v roce 2011 byla založena CESTA, která může být prvním plnohodnotným názorovým oponentem konzervativně liberálních myšlenek pravice. Někteří mají za to, že právě intelektuální diskuze na obou stranách podporovaná seriózními institucemi může být přínosem ke kultivaci české politiky[2].

Některé zahraniční think tanky[editovat | editovat zdroj]

Některé české think tanky[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Srv. SCHNEIDER, Jiří. Think-tanky ve visegrádských zemích : analýza politiky a obhajoba zájmů. Brno: Masarykova univerzita. Mezinárodní politologický ústav, 2003
  2. článek o založení think tanku CESTA na stránkách týdeníku RESPEKT http://respekt.ihned.cz/c1–50749700-dlouho-ocekavana-cesta
  3. podrobněji o think tancích v USA na (anglicky)en:List_of_think_tanks_in_the_United_States

Související články[editovat | editovat zdroj]