Přeskočit na obsah

Ronald H. Coase

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ronald Harry Coase
Datum narození29. prosince 1910
Místo narozeníSpojené království Willesden, Anglie
Datum úmrtí2. září 2013 (ve věku 102 let)
Místo úmrtíUSA Chicago, USA
NárodnostBritská, americká
Ekonomická školaNová institucionální ekonomie
InstituceUniversity at Buffalo
University of Virginia
University of Chicago
Pole působeníekonomieprávo
Institucionální ekonomie
VzděláníLondon School of Economics
VlivyFrank Knight
OponovalArthur Cecil Pigou
OvlivnilOliver E. Williamson, Armen Alchian, Steven N. S. Cheung, Robert Bork
PříspěvkyCoasův teorém
Analýza transakčních nákladů
Institucionální teorie firmy
OceněníNobelova cena za ekonomii (1991)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ronald Harry Coase [ˈkoʊs]IPA (29. prosince 1910 Willesden, Anglie2. září 2013 Chicago, USA[1]) byl britský ekonom a profesor ekonomie na Chicagské univerzitě práva.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Poté, co studoval externí program Londýnské univerzity v letech 1927 až 1929, kde studoval společně s Arnoldem Plantem, začal navštěvovat London School of Economics. Coase promoval roku 1931 – obdržel titul B.Sc. Svůj doktorát obhájil na téže univerzitě roku 1951. Ve stejném roce emigroval do USA. Nejprve začal vyučovat na univerzitě v Buffalu (University at Buffalo, The State University of New York). V roce 1958 začal učit na univerzitě ve Virginii. Nakonec se v roce 1964 usadil v Chicagu. Začal učit na tamější univerzitě a stal se redaktorem odborného čtvrtletníku Právo a Ekonomie (Journal of Law and Economics). V roce 1991 obdržel Nobelovu cenu.

Coase je znám především pro své dva články: Povaha firmy (1937), který představuje koncept transakčních nákladů, kterým vysvětluje velikost firmy a Problém nákladů společnosti (1960), který předpokládá, že dobře definovaná majetková práva mohou odstranit problémy spojené s pozitivními a negativními externalitamiCoasův teorém.

Coaseho přístup k transakčním nákladům má momentálně vliv na moderní teorii organizace, kde byl tento přístup znovupředstaven Oliverem E. Williamsonem.

Coase je také často označován jako „otec“ reformy v politice umístění elektromagnetické vysílací licence v USA založené na jeho článku Federální komunikační komise (1959), kde kritizuje licencování rozsahu/spektra vysílání, a pro které navrhuje pro lepší řešení této otázky (tedy pro lepší poskytování vysílání uživatelům) správně definovat majetková práva.

Dalším důležitým příspěvkem Coase je Coaseova domněnka: neformální argument, že monopolista na trhu trvalého zboží nemá tržní moc, protože je neschopný zavázat se k tomu, že nebude snižovat ceny těchto výrobků v budoucnosti.

Coase vytvořil dobře známou, ale často chybně uváděnou průpovídku: „Pokud údaje dostatečně dlouho mučíte, přiznají se.“[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GALER, Sarah; MANIER, Jeremy. Ronald H. Coase, Founding Scholar in Law and Economics, 1910-2013. www.law.uchicago.edu [online]. 2013-09-02 [cit. 2013-09-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-09-05. 
  2. Gordon Tullock, "A Comment on Daniel Klein's 'A Plea to Economists Who Favor Liberty'", Eastern Economic Journal, jaro 2001, note 2 (Text: "As Ronald Coase says, 'if you torture the data long enough it will confess'." Note: "I have heard him say this several times. So far as I know he has never published it.")

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]