Robert Mundell

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Robert Mundell
Rmundell.jpg
Datum narození 24. října 1932 (88 let)
Místo narození Kanada Kingston, Ontario
Národnost Kanadská
Ekonomická škola Ekonomie strany nabídky
Instituce Kolumbijská univerzita
Čínská univerzita v Hongkongu
Pole působení Ekonomie
Vzdělání London School of Economics
Univerzita Britské Kolumbie
Washingtonská univerzita
MIT
Vlivy Charles Kindleberger
Ovlivnil Rudi Dornbusch
Jacob Frenkel
Michael Mussa
Carmen Reinhart
Příspěvky Mundell-Flemingův model
Optimální měnová oblast
Výzkum zlatého standardu
Ocenění Nobelova cena za ekonomii (1999)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Robert Mundell, CC (24. října 1932 Kingston) je profesor ekonomie na Kolumbijské univerzitě, který v roce 1999 získal Cenu Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela za „analýzu měnové a fiskální politiky v různých režimech určování měnových kurzů a za analýzu optimálních oblastí společné měny“. Je jedním ze zakladatelů ekonomie strany nabídky.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Robert Mundell se narodil v kanadském Kingstonu v Ontariu. Vystudoval ekonomii na Univerzitě Britské Kolumbie ve Vancouveru v Kanadě a magisterský titul získal na Washingtonské univerzitě. V roce 1956 navštěvoval technologický institut v Massachusetts (MIT), kde v témže roce získal doktorát v oboru ekonomie. V roce 2006 získal Robert Mundell doktorát Titul práv na Univerzitě ve Waterloo v Kanadě. Od roku 1965 do roku 1972 byl profesorem ekonomie na Chicagské univerzitě, a od roku 1972 až 1974 předsedou katedry ekonomie Univerzitě ve Waterloo. Od roku 1974 do současnosti je profesorem ekonomického oddělení na Kolumbijské univerzitě, přičemž od roku 2001 zastává nejvyšší akademickou hodnotu univerzitního profesora. V současné době je také profesorem Čínské univerzity v Hongkongu.

V 70. letech položil svou prací na měnové dynamice a optimálních měnových formách základy pro zavedení eura. V roce 1999 za tuto práci získal Nobelovu cenu za ekonomii. Během této doby působil jako ekonomický poradce OSN, Evropské komise, Federální rezervní rady, Ministerstva financí Spojených států a vlád Kanady.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V roce 1971 získal Mundell Guggenheimovo stipendium. V roce 1992 pak obdržel čestný doktorát z Pařížské univerzity. Ostatní Mundellovy čestné doktoráty a stipendia pocházely z Brookingské instituce, Chicagské univerzity, Univerzity Jižní Kalifornie, McGillovy univerzity, Pennsylvánské univerzity, Univerzity Johna Hopkinse a Čínské lidové univerzity. V roce 1998 se stal členem Americké akademie umění a věd. V roce 1999 pak následovala Nobelova cena za ekonomii.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Robert Mundell na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]