Řád Kanady

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Order of Canada)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řád Kanady
Order of Canada
Replika odznaku člena Řádu Kanady
Replika odznaku člena Řádu Kanady
Základní info
Aktivita: 17. dubna 1967
Země původu: Kanada Kanada
Založil: Alžběta II.
Motto: Desiderantes meliorem patriam
Počet tříd: 3

Řád Kanady (anglicky: Order of Canada) je nejvyšší civilní vyznamenání Kanady a je udílen těm, co dostáli mottu: Desiderantes meliorem patriam (v překladu: „[ti,] co se zasloužili o lepší zemi“). Vytvořen v roce 1967 ke stému výročí Kanady jako britského dominia, Řád měl ocenit ty Kanaďany, kteří se zasloužili o rozvoj vlasti, a cizince, kteří přispěli k rozvoji světa. Nejvyšší představitelkou Řádu Kanady je královna Alžběta II., kterou formálně zastupuje Generální guvernér Kanady, jenž je rovněž kancléřem Řádu. Od jeho vzniku byl Řád Kanady udělen 5 268 lidem.

V Řádu Kanady existují tři stupně, které mohou být uděleny: Rytíř (nejvyšší), Důstojník a Člen. Každý z těchto stupňů má svoji zkratku, kterou může vyznamenaný používat za jménem. Povýšení do jiného stupně je možné, ale zpravidla se tak neděje dříve než po 5 letech od jmenování do prvního stupně. Úřadující politici a soudci jsou z řádu vyloučeni

Má podobu bílé sněženky s javorovým listem, který je u nejvyššího stupně červený, u druhého stupně zlatý a u třetího stříbrný.

Rytíř[editovat | editovat zdroj]

Rytíř Řádu Kanady (Companion of the Order of Canada) – C.C. Order of Canada (CC) ribbon bar.png

prokázal největší zásluhy o Kanadu a humanitu na národní nebo mezinárodní scéně. Ročně je vyznamenáno maximálně 15 lidí a je zde i limit 165 žijících členů Řádu Kanady tohoto stupně. Generálnímu guvernéru Kanady je tento stupeň propůjčen automaticky při nástupu do funkce a generální guvernér má právo udělit tento stupeň i své manželce/lovi.

Důstojník[editovat | editovat zdroj]

Důstojník Řádu Kanady (Officer of the Order of Canada) – O.C. Order of Canada (OC) ribbon bar.png

prokázal mimořádné zásluhy o Kanadu nebo Kanaďany. Tento stupeň je ročně udělen až 64 lidem. K 29. září 2005 byl tento stupeň udělen 1 006 žijícím lidem a není zde žádný početní limit žijících členů.

Člen[editovat | editovat zdroj]

Člen Řádu Kanady (Member of the Order of Canada) – C.M. Order of Canada (CM) ribbon bar.png

prokázal mimořádný přínos Kanadě nebo Kanaďanům na lokální, regionální úrovni. Tento stupeň může být udělen až 136 lidem ročně. Není zde žádný limit počtu žijících členů. K 29. září 2005 byl tento stupeň udělen 1 964 žijícím členům.

Související články[editovat | editovat zdroj]