Oliver Hart

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Oliver Simon D'Arcy Hart
Datum narození9. října 1948 (75 let)
Místo narozeníLondýn
NárodnostSpojené státy americké
InstituceHarvardova univerzita
Pole působeníEkonomie
VzděláníPrinceton University (Ph.D.)
University of Warwick (M.A.)
King's College (B.A.)
OceněníNobelova cena za ekonomii (2016)
Manžel(ka)Rita B. Goldberg
RodičePhilip D'Arcy Hart a Ethel Montagu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oliver Simon D'Arcy Hart (* 9. října 1948) je americký ekonom a profesor na Harvardově univerzitě. Spolu s Bengtem R. Holmströmem získal Nobelovu cenu za ekonomii pro rok 2016.

Oliver Hart se narodil Philipu D'Arcy Hart, výzkumníku v oblasti zdravotnictví, a Ruth Mayerové, gynekoložce, v Británii. Jeho rodiče jsou Židé, přičemž jeho otec pochází ze šlechtické rodiny. Je vnukem Samuela Montaga (1832-1911), prvního barona ze Swaythlingu, liberálního poslance a zakladatele banky Samuel Montagu & Co., která je dnes součástí HSBC.

Hart získal v roce 1969 titul B.A. v matematice na King's College v Cambridgi. Jeho spolužákem byl na příklad bývalý guvernér Banky Anglie Mervyn King. Dále získal v roce 1972 titul M.A. v ekonomice na University of Warwick a Ph.D. v ekonomice na Princeton University v roce 1974. Po ukončení svých studiích byl nejprve přednášejícím na Churchill College v Cambridgi a poté se stal profesorem na London School of Economics. V roce 1984 se vrátil do Spojených států, kde začal učit na Massachusetts Institute of Technology. Od roku 1993 učí na Harvard University, kde se v roce 1997 stal prvním Andrew E. Furer profesorem ekonomie. V letech 2000 až 2003 byl vedoucím ekonomického oddělení univerzity. Je členem mnoha vědeckých společností, na příklad Americké akademie umění a věd nebo Britské akademie, a držitelem několika čestných doktorátů.

Hart je expertem v oblasti teorie smluv, teorie firem, podnikových financí a v oboru práva a ekonomie. Ve svém výzkumu se zabývá především rolí vlastnické struktury a smluvních dohod a jejich vlivu na vedení korporací. Dvakrát vystoupil jako vládní expert v soudních sporech s velkými korporacemi.

Za své dílo v oblasti teorie smluv byl v roce 2016 oceněn Nobelovou cenou za ekonomii.

Oliver Hart má americké občanství. Jeho manželkou je Rita. B. Goldbergová, profesorka literatury na Harvardu a autorka Motherland: Growing Up With the Holocaust, memoárové knihy o holocaustu druhé generace – tedy dětí přeživších vyhlazovacích táborů.[1][2] Hart a jeho manželka mají dva syny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Oliver Hart na anglické Wikipedii.

  1. REDAKCE. Doma se o Osvětimi mlčelo. Děti vězňů ale strašila ve snech. Pražský deník. 2022-01-30. Dostupné online [cit. 2022-06-19]. 
  2. RINGSTROM, Anna; RUNDSTROM, Bjorn. After Winning Economics Nobel, Oliver Hart Hugs Holocaust Memoirist Wife. The Forward [online]. The Forward Association, Inc., 2016-10-10 [cit. 2022-06-19]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]