Lars Peter Hansen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lars Peter Hansen
Lars Peter Hansen v roce 2007
Lars Peter Hansen v roce 2007
Narozen 26. října 1952 (61 let)
Champaign, Illinois, USAUSA USA
Národnost dánská
Alma mater Utah State University (Bc.)
University of Minnesota (Ph.D.)
Pracoviště University of Chicago
Obor makroekonomie, ekonometrie
Známý díky zobecněná metoda momentů
Získaná ocenění Nobelova cena za ekonomii (2013)

Lars Peter Hansen (* 26. října 1952 Champaign, Illinois) je americký ekonom dánského původu, zabývající se zejména makroekonomii a ekonometrii, nositel Nobelovy ceny za ekonomii.

Život a vědecká činnost[editovat | editovat zdroj]

Pochází z rodiny s dánským původem. Jeho otec, Roger Gaurth Hansen, byl profesorem biochemie na Utah State University. Má dva bratry, Ted Howard Hansen působí jako imunolog na Washington University in St. Louis a Roger Hansen je inženýrem v oblasti managementu vodních zdrojů.

V roce 1974 získal bakalářský titul na Utah State University a roce 1978 získal na University of Minnesota titul Ph.D.. Následně nastoupil jako asistent a docent na Univerzitu Carnegie Mellon a v roce 1981 začal působit na University of Chicago. Na této univerzitě je dnes profesorem ekonomie.

Jeho nejznámějším vědeckým výsledkem je vývoj ekonometrické techniky tzv. zobecněné metody momentů (anglicky: Generalized method of moments, zkratka: GMM). Je autorem nebo spoluautorem mnoha prací, které se zabývají aplikací metody do různých oblastí ekonomie, například financí, mezinárodních financí nebo makroekonomie.

V roce 1984 získal společně s Kennethem Singletonem Frischovu medaili. V roce 2013 byl oceněn Nobelovou cenou za ekonomii, společně s Robertem J. Shillerem a Eugenem Famou.

Je členem americké Národní akademie věd.

Je ženatý s Grace Tsiang, dcerou čínsko-amerického ekonoma Sho-Chieh Tsianga a mají spolu jednoho syna, Petra.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu