Thomas Schelling

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Thomas Schelling
Thomas Schelling (2007)
Thomas Schelling (2007)
Datum narození14. dubna 1921
Místo narozeníUSA Oakland, Kalifornie
Datum úmrtí13. prosince 2016 (ve věku 95 let)
Místo úmrtíUSA Bethesda, Maryland
NárodnostAmerická
InstituceYale University
Harvard University
University of Maryland
New England Complex Systems Institute
Pole působeníTeorie her
VzděláníUniversity of California v Berkeley
Harvard University
Yale University
OceněníNobelova cena za ekonomii (2005)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thomas Crombie Schelling (14. dubna 1921, Oakland, Kalifornie, USA - 13. prosince 2016) byl americký ekonom a profesor zahraničních vztahů, národní bezpečnosti, jaderné strategie a kontroly zbraní na Škole veřejné politiky při University of Maryland. V roce 2005 mu byla udělena Nobelova cena za ekonomii (sdílí ji s Robertem Aumannem).

Strategie konfliktu (1960)[editovat | editovat zdroj]

Kniha byla vydána roku 1960. Propagoval studium vyjednávání a strategické chování v situaci, kterou nazýval „konfliktní chování“. Kniha je považována za jednu ze sta nejvlivnějších na Západě od roku 1945. Kniha zkoumá případ slibů a hrozby, teorii her jako celek, studium vzájemné nedůvěry. Bývalý Schellingův student Michael Kinsley ve svém článku na oslavu Schellingovy Nobelovy ceny za ekonomii pro Washington Post shrnuje:

„Stojíte na okraji útesu, připoutaný řetězem k někomu jinému. Budete volný a jeden z vás dostane velkou cenu, jakmile se druhý vzdá. Jak přesvědčit toho druhého, aby se vzdal, když máte pouze jedinou metodu – hrozit, že ho shodíte z útesu, což ale znamená zkázu pro oba?„
„Odpověď: začněte tancovat bliž a bliž k okraji. Nemusíte ho tím nutně přesvědčit, že hodláte udělat něco naprosto iracionálního, jako že svrhnete jeho i sebe z útesu. Stačí druhého jen přesvědčit, že jste připraven přijmout vyšší riziko spočívající v možnosti neúmyslného pádu z útesu. Pokud to dokážete, vyhráváte.“

Zbraně a vliv (1966)[editovat | editovat zdroj]

Schellingovy teorie o válce byly rozšířeny v knize Zbraně a vliv, která byla vydána roku 1966. Je psáno "Navazující analýza která začala v dřívější knize "Strategie konfliktu (1960)" a "Strategie a kontrola zbraní (1961)" významně přispívá do literatury o moderní válce a diplomacii. Hlavními kapitolami jsou Diplomacie násilí, Diplomacie přežití, Dynamika vzájemného alarmu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Thomas Schelling na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]