Coasův teorém

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Coasův teorém

Coasův teorém říká, že každou externalitu lze odbourat bez ohledu na to, kdo bude nakonec odškodňován. Teorém se týká především odškodňování při znečišťování cizího majetku. Tuto domněnku publikoval poprvé britský ekonom Ronald Coase (1910 - 2013) v článku The Problem of Social Cost, Journal of Law and Economics v říjnu 1960.

Předpoklady[editovat | editovat zdroj]

Teorém platí za předpokladu, že transakční náklady na vyjednávání jsou nulové a oba subjekty jsou v soukromém vlastnictví.

Efektivní stav[editovat | editovat zdroj]

Je takový stav, kdy se mezní újma ze znečištění rovná mezním nákladům na odstranění znečištění.

Příklad: A poslouchá hlasitě hudbu, svůj přínos z toho odhadne na 100 euro; jeho soused B nemá hlasitou hudbu rád, svoji škodu z nedobrovolného poslechu odhadne na 200 euro. Pokud tedy B daruje sousedovi 150 euro za to, aby hlasitou hudbu nepouštěl, oba vydělají. Pokud je poměr hodnoty pro jednoho a škody pro druhého jiný, dohoda se nemusí vyplatit a spor se musí vyřešit jinak. Pokud je naopak pouštění hlasité hudby zakázáno, ale A má z poslechu užitek vyčíslitelný na 200 euro, B naopak škodu pouze 100 euro, může naopak A nabídnou B náhradu 150 euro za to, aby mu dovolil hlasitou hudbu pouštět a oba pak vydělají.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Robert Holman: Ekonomie, C. H. Beck, Praha 2002

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Článek o Coaseově teorému (angličtina)