Den daňové svobody

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vývoj dne daňové svobody v ČR
Den daňové svobody 2008 ve světě

Den daňové svobody představuje pomyslnou hranici, která rozděluje kalendářní rok do dvou období. V prvním období vydělávají daňoví poplatníci na pokrytí výdajů vlády a ostatních institucí státu. Teprve až o penězích, které vydělají počínaje dnem daňové svobody (včetně), rozhodují svobodně oni sami.

Koncept dne daňové svobody vytvořil floridský podnikatel Dallas Hostetler již v roce 1948,[1] neexistuje však jednotná metodika jeho výpočtu. Zatímco ve Spojených státech se den daňové svobody vypočítá jako podíl veškerých daní na celkových příjmech obyvatel,[2] v Česku jej každoročně vypočítává Liberální institut jako podíl veřejných výdajů na hrubém domácím produktu.

V roce 2010 byl v Česku den daňové svobody 18. června, na pokrytí výdajů veřejných rozpočtů tak Češi museli pracovat 168 dní.[3] Výpočet Liberálního institutu vychází z odhadů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Tato metodika umožňuje srovnání Česka s ostatními zeměmi.

V roce 2012 byl v Česku den daňové svobody 9. června, náklady veřejných rozpočtů Češi uhradili během 160 dnů - dle výpočtů Liberálního institutu.[4]

V roce 2013 připadl v den daňové svobody podle výpočtů Liberálního institutu na 11. června.[5]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Tax Foundation
  2. The Tax Foundation
  3. Liberální institut – Den daňové svobody 2010
  4. Prací na stát letos strávíme „pouze“ 160 dní - Finexpert.E15.cz
  5. Den daňové svobody 2013