Přeskočit na obsah

Pyrrhovo vítězství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pyrrhos, král Epeiru

Pyrrhovo vítězství je slovní spojení, které vyjadřuje formální vítězství či úspěch, které ve skutečnosti ve svých důsledcích žádným vítězstvím či úspěchem není.[1] Původně vzešlo z vojenství, ale stalo se používaným rčením v oblastech, v nichž se soutěží či se nějak hodnotí úspěch. Označuje především vítězství, které je příliš těsné a příliš draze zaplacené. Též označuje vítězství, při kterém je dosažený cíl buďto bezcenný, nebo přinesl vítězi namísto zisku hlavně ztráty.[2]

Původ rčení a jeho pojmenování odkazuje na Pyrrha, krále z Epeiru, starověkého válečníka a jednoho z nepřátel Římské republiky. Fráze naráží na jeho poznámku, kterou po bitvě u Auscula (279 př. n. l.) odbyl své důstojníky, když mu blahopřáli k vítězství: „Ještě jedno takové vítězství a jsme zničeni“.[3] Šlo o realistické zhodnocení celé situace – nepřítele sice přinutil k ústupu a způsobil mu těžké ztráty, ale jeho vojsko nezničil úplně a jeho vlastní elitní jednotky a důstojnický sbor vyšly z bitvy značně oslabeny.[4] Vzhledem k tomu, že Římané měli větší možnosti doplnit své řady, se Pyrrhova pozice de facto zhoršila.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CHLUBNÝ, Jiří. Pyrrhovy války. Antika [online]. 2004-09-13 [cit. 2017-04-15]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2023-01-11. 
  2. ŠKÁPÍKOVÁ, Jitka; MORAVEC, Dan; PETÁKOVÁ, Helena. Pyrrhovo vítězství. Český rozhlas [online]. 2014-01-31. Dostupné online. 
  3. With Triumphs Like These, Who Needs Defeats? — A Brief History of Pyrrhic Victories. MilitaryHistoryNow.com [online]. 2013-03-20. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Pyrrhic victory [online]. Phrases.org.uk. Dostupné online. (anglicky) 
  5. TSOURAS, Peter G. Slovník vojenských citátů. 1. vyd. Praha: Baronet, 2007. 463 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7384-048-8. S. 382. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]