Pyrrhovo vítězství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pyrrhos, král Epeiru

Pyrrhovo vítězství je slovní spojení, které vyjadřuje formální vítězství či úspěch, které ve skutečnosti ve svých důsledcích žádným vítězstvím či úspěchem není.[1] Původně vzešlo z vojenství, ale stalo se používaným rčením v oblastech, v nichž se soutěží či se nějak hodnotí úspěch. Označuje především vítězství, které je příliš těsné a příliš draze zaplacené. Též označuje vítězství, ke kterému došlo omylem nebo byl snadno dosažený cíl buďto bezcenný, nebo přinesl vítězi namísto zisku hlavně ztráty.[2]

Původ rčení a jeho pojmenování odkazuje na Pyrrha, krále z Epeiru, starověkého válečníka a jednoho z nepřátel Římské republiky. Fráze naráží na jeho poznámku, kterou po bitvě u Auscula (279 př. n. l.) odbyl své důstojníky, když mu blahopřáli k vítězství: „Ještě jedno takové vítězství a jsme zničeni“.[3] Šlo o realistické zhodnocení celé situace – nepřítele sice přinutil k ústupu a způsobil mu těžké ztráty, ale jeho vojsko nezničil úplně a jeho vlastní elitní jednotky a důstojnický sbor vyšly z bitvy značně oslabeny.[4] Vzhledem k tomu, že Římané měli větší možnosti doplnit své řady, se Pyrrhova pozice de facto zhoršila.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CHLUBNÝ, Jiří. Pyrrhovy války. Antika [online]. 2004-09-13. Dostupné online. 
  2. ŠKÁPÍKOVÁ, Jitka; MORAVEC, Dan; PETÁKOVÁ, Helena. Pyrrhovo vítězství. Český rozhlas [online]. 2014-01-31. Dostupné online. 
  3. With Triumphs Like These, Who Needs Defeats? — A Brief History of Pyrrhic Victories. MilitaryHistoryNow.com [online]. 2013-03-20. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Pyrrhic victory [online]. Phrases.org.uk. Dostupné online. (anglicky) 
  5. TSOURAS, Peter G. Slovník vojenských citátů. 1. vyd. Praha: Baronet, 2007. 463 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7384-048-8. S. 382. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]