Údolí smrti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Poloha údolí Smrti
Průřez Údolím Smrti

Údolí Smrti,[1] anglicky Death Valley, je údolí nacházející se ve Východní Kalifornii. Je to nejsušší, nejteplejší a nejníže položené místo Kalifornie, USA a celé Severní Ameriky. Zdejší solné jezero Badwater leží 86 metrů pod úrovní moře. Dne 3. července 2001 zde bylo naměřeno 57,1 °C (ve stínu) nejvyšší naměřená teplota v USA. Průměrné roční srážky jsou 50 mm. Údolí leží jihozápadně od pohoří Sierra Nevada ve Velké sníženině a na severním okraji poušti Mohave. Tvoří velkou část Národního parku Death Valley. Rozkládá se severojižním směrem mezi horským pásmem Amargosa na východě a Panamint na západě a pohoří Sylvania a Owlshead tvoří jeho severní a jižní hranici. Má rozlohu téměř 8000 km². Údolí je téměř 230 kilometrů dlouhé a mezi 8 a 25 kilometry široké.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Údolí smrti je domovem kmenu Timbisha, který ho obývá minimálně posledních 1000 let. Kmen Timbisha nazývá údolí tümpisa, což znamená „skalní malba“. Tento název je odvozen od okrově červených maleb, které jsou pravděpodobně namalovány jílem, který se v údolí nachází. V současnosti v údolí žije několik rodin, hlavně v Furnance Creek a v Grapevine kaňonu v blízkosti tzv. Scotty's Castle.

Údolí dostala anglické jméno teprve v roce 1849, kdy probíhala kalifornská zlatá horečka. Britští průzkumníci ho pojmenovali Death Valley - Údolí smrti, i přesto že v té době na tomto místě byla zaznamenána pouze jedna oběť. V 50. letech 19. stol. bylo stříbro i zlato vytěženo, ale o třicet let později, kolem roku 1880, byl objeven borax, který byl vytěžen pomocí speciálních vagónů.

11. února 1933 bylo Údolí smrti prezidentem Herbertem Hooverem prohlášeno za národní památku. V roce 1994 pak získalo označení národní park, poté co bylo výrazně rozšířeno o Saline a Eureka Valley.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Index českých exonym: Standardizované podoby, varianty. 1. vyd. Praha : Český úřad zeměměřický a katastrální, 2006. 125 s., mapy. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 80-86918-04-1. S. 66, 90.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 36°14′49″ s. š., 116°49′1″ z. d.