Travnatý dvorec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Centrální dvorec, All England Club, Wimbledon 2005

Travnatý dvorec (anglicky Grass court) je jeden z druhů tenisového hřiště. Základem trávy je jílek různého složení dle jednotlivých turnajů. Ve Wimbledonu je obsah jílku 100 %, což způsobuje pomalejší odskok míče, než na jiných travnatých dvorcích.

Přestože je tráva tradičním tenisovým povrchem, byla nahrazena jinými povrchy, které se uplatnily ve vyšší míře (antuka a tvrdý povrch). O travnatý kurt je třeba intenzivně pečovat. Každý rok je trávu nutné přesévat, neustále upravovat a v dešti se jedná o nehratelný povrch kvůli její kluzkosti. V takovém případě je nejlepší variantou povrch zahalit, aby byl ochráněn před působením vody.

Nejvyšší výskyt travnatých dvorců je v Anglii.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Tráva jako kluzký povrch způsobuje nízké, rychlé odskoky tenisového míče, které mohou měnit po odskoku trajektorii letu, způsobené nerovnostmi podkladu. Proto je preferován systém servis-volej a hra od základní čáry s dlouhými výměnami je méně častá. Tento povrch upřednostňuje silové hráče. Z úderů jsou nejdůležitější podání, voleje a return. V této souvislosti má prolomení podání vyšší důležitost než na ostatních površích. Příprava úderů a reakční doba hráče na údery soupeře je kratší z důvodů rychlého odskoku, a proto jsou míče častěji hrány v nedokonalém tenisovém postavení.

Hráči[editovat | editovat zdroj]

Federer–Safin, Wimbledon 2007.

Nejúspěšnějším současným tenistou na travnatém povrchu je Roger Federer, sedminásobný wimbledonský vítěz. Jeho porážka ve finále Wimbledonu 2008 od Rafaela Nadala ukončila jeho nepřetržitou šňůru vítězství na trávě po 65 zápasech – z toho ve 40 zápasech na Wimbledonu, kde tak získal pět titulů v řadě.

V historii tenis poznal tři výjimečné tenisty na trávě, Rogera Federera, Pete Samprase se 7 wimbledonskými tituly a Bjorna Borga s pěti tituly v řadě. Úspěšnými hráči dále byli John McEnroe, Boris Becker, Stefan Edberg a Jimmy Connors. Naopak Ivanu Lendlovi se tento grandslam jako jediný, i přes dvě finálové účasti, nepodařilo nikdy vyhrát.

Nejúspěšnější tenistkou je Martina Navrátilová, která zde vyhrála devětkrát ve dvouhře a celkově má 20 wimbledonských titulů. Dalšími úspěšnými ženami jsou Steffi Grafová a Serena Williamsová.

Profesionální turnaje hrané na trávě[editovat | editovat zdroj]

Grand Slam[editovat | editovat zdroj]

ATP Tour[editovat | editovat zdroj]

WTA Tour[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Grass court na anglické Wikipedii.