Tenisový rozhodčí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hlavní rozhodčí ve Wimbledonu

Tenisový rozhodčí je jeden z účastníků tenisového utkání. Technickou funkcí rozhodčího je řízení soutěže, turnaje či daného zápasu. Jednání vychází z platných norem, pravidel tenisu, soutěžního řádu a rozpisu soutěže, které jednoznačně definují podmínky hry a její regulérní průběh.

Rozhodčí[editovat | editovat zdroj]

K výkonu tenisového rozhodčího je třeba získání licence.

Hlavní rozhodčí[editovat | editovat zdroj]

Hlavní rozhodčí (angl. chair umpire) řídí zápas, počítá stav, uděluje napomenutí hráčům a má právo měnit rozhodnutí rozhodčích nižší úrovně (čárových). Je konečnou autoritou v rozhodnutí o faktických otázkách. Hlavním cílem je plynulý průběh hry. Vede protokol o utkání. Sedí na vyvýšeném stolci nazývaném umpire [empajr].

Čárový rozhodčí[editovat | editovat zdroj]

Čárový rozhodčí

Čárový rozhodčí pomáhá hlavnímu při kontrole správnosti dopadu míče „do“ nebo „mimo“ tenisový dvorec. Stojí při okraji plochy tenisového dvorce ve směru probíhající čáry kurtu. Pro případ, že hlavní rozhodčí neslyší jeho výrok („aut“), gestikuluje pohyby ruky - připažení obou rukou směrem dolů je dobrý míč, upažení jedné ruky směrem ven z kurtu je míč mimo kurt. Čárový rozhodčí stojící na úrovni základní čáry dvorce kontroluje správné postavení tenisty při podání a signalizuje přešlap, tzv. chybu nohou. Dále existuje síťový rozhodčí, který oznamuje dotyk míče sítě při podání. Jeho funkci stále častěji přebírá elektronický snímač kontrolovaný hlavním rozhodčím.

Pro úplný stav je třeba dvorec obsadit 10 čárovými rozhodčími, 9 rozhoduje na čarách a 1 je síťový.

Vrchní rozhodčí[editovat | editovat zdroj]

Vrchní rozhodčí (angl. referee) má v gesci dodržování tenisových pravidel a soutěžního řádu dané soutěže (turnaje). Má právo rozhodnout všechny sporné momenty vyplývající z pravidel, rozhoduje o způsobilosti dvorce a míčů, o přerušení či ukončení zápasu pro tmu nebo z jiných důvodů.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ivan Lichner a kolektiv: Malá encyklopedie tenisu, Olympia, Praha 1985

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]