Antukový dvorec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dvorec Philippa Chatriera na Stade Roland Garros, kde probíhá French Open.

Antukový dvorec (antuka z franc. en tout cas = za všech okolností, do každého počasí) je jeden ze čtyř základních druhů povrchu tenisového a volejbalového dvorce. Antukové kurty jsou tvořeny z rozdrcené břidlice, štěrku nebo cihel. Antuka nesmí obsahovat přírodní písek, ale pouze ostrohranné částice včetně prachových, aby bylo možno jejím zhutněním vytvořit pevný neklouzavý povrch. Opotřebovaná antuka na povrchu, kde dochází k postupnému omílání hran zrn, se musí odstraňovat a nahrazovat čerstvou.

Antuka[editovat | editovat zdroj]

Existují dva různé druhy antuky. Červená antuka je vyrobena z rozdrcených cihel a zejména střešních tašek, je pomalejší a méně tvrdá než zelená antuka, neboli Har-Tru, „americká“ antuka, vyrobená z drceného metamorfovaného čediče.[1] Vlastností antuky je také pórovitost, pružnost a propustnost vody. Jedná se o nejpomalejší povrch, na kterém je v tenisu preferována hra ze základní čáry. Významný tenisový turnaj French Open se hraje na antukových kurtech jako jediný z turnajů Grand Slamu. Na antuce se ale kromě tenisu také hraje volejbal a nohejbal. V roce 2012 byla na turnaji v Madridu viděna modrá antuka.

Tenisový kurt[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv antukové kurty jsou levnější na výstavbu než ostatní typy tenisových kurtů, údržba těchto kurtů je naopak dražší. Antukové kurty musí být válcovány, aby se udržela rovnost povrchu. Obsah vody v antuce musí být vyvážen.

Antukové kurty jsou více obvyklé v Evropě a v Jižní Americe než v USA. Kurty v USA se často nazývají „antukové“, ale nejsou vytvořené ze stejného materiálu jako většina kurtů v Evropě a Jižní Americe.

Hráči[editovat | editovat zdroj]

Nejúspěšnější hráčkou na antuce byla Justine Henin, čtyřnásobná vítězka dvouhry French Open. Současným nejlepším hráčem je Rafael Nadal, vítěz posledních čtyř ročníků French Open (2005–2008), v těchto letech zde neprohrál žádný zápas. Navíc mezi muži drží historický rekord v počtu vítězných zápasů na jediném povrchu v řadě, a to konkrétně na antuce – 81 vítězství v období od dubna 2005 do května 2007.

Chris Evertová je držitelkou rekordu v počtu vítězných zápasů na jediném povrchu v řadě bez rozdílu pohlaví. Mezi srpnem 1973 a 12. květnem 1979 vyhrála 125 utkání na antuce v řadě.

Profesionální turnaje na antuce[editovat | editovat zdroj]

Finále Nadal-Federer, French Open 2006.

Grand Slam (červená antuka)[editovat | editovat zdroj]

ATP (červená antuka)[editovat | editovat zdroj]

WTA (zelená antuka)[editovat | editovat zdroj]

WTA (červená antuka)[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Clay court na anglické Wikipedii.

  1. Har-Tru LLC [cit. 2017-04-25]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]