Jestřábí oko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Grafické znázornění dopadu míče do dvorce ve Wimbledonu 2011
Kamera podílející se na tvorbě prostorového obrazu trajektorie letu a dopadu míče na Kremlin Cupu 2012

Jestřábí oko (anglicky: Hawk-Eye) je elektronický systém monitorující dopady míčů v tenise, kriketu, badmintonu, hurlingu, volejbalu, fotbalu, snookeru, rugby union a dalších sportech.

Systém[editovat | editovat zdroj]

Okolo hřiště je rozmístěno na předem určená místa v triangulárním systému (osy x,y,z) asi deset kamer (při tenise), jež snímají míče pod různými úhly. V rozmezí pěti sekund je obraz z kamer převeden do trojrozměrné grafiky. Výsledný obrazový záznam lze poté sledovat na obrazovce.

Název[editovat | editovat zdroj]

Pojmenování „jestřábí oko“ není přirovnáním k ostřížímu zraku dravce jestřába, ale je odvozeno od příjmení britského vynálezce Paula Hawkinse. Označení se úspěšně vžilo, protože se jedná o nomen omen vynálezce-vynález.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Poprvé bylo jestřábí oko nasazeno při kriketovém zápase mezi Anglií a Pákistánem 21. května 2001. Následně došlo k jeho úspěšnému testování při tenisových střetnutích. Jeho odchylka činí 3,6 mm, což je zhruba 5 % průměru tenisového míčku. Mezi další funkce patří měření rychlosti tenisových úderů, délka uběhnuté vzdálenosti hráče aj.

Prvním grandslamem, který využil tohoto zařízení ve hře, byl tenisový turnaj US Open 2006. Na evropském kontinentu došlo k prvnímu využití technologie během Kremlin Cupu 2006.[1] Na antukových dvorcích se toto zařízení obvykle vůbec nepoužívá, neboť dopad tenisového míčku zanechává na povrchu kurtu viditelný otisk.

Další[editovat | editovat zdroj]

Paul Hawkins testoval jestřábí oko během fotbalových utkání ve spolupráci s Premier League, a to především na úrovní brankové čáry.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hawk-Eye na anglické Wikipedii.

  1. Kremlin Cup, October 4 - 12, 2008 [PDF]. Kremlin Cup [cit. 2017-10-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Sport Magazín (2009) roč. XII/4, s. 4

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]