Jestřábí oko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Grafické znázornění dopadu míče do dvorce ve Wimbledonu 2011
Kamera podílející se na tvorbě prostorového obrazu trajektorie letu a dopadu míče na Kremlin Cupu 2012

Jestřábí oko (anglicky: Hawk-Eye) je elektronický systém monitorující dopady míčů v tenise, kriketu, badmintonu, hurlingu, volejbalu, fotbalu,[1] snookeru, rugby union a dalších sportech.

Systém[editovat | editovat zdroj]

Okolo hřiště je rozmístěno na předem určená místa v triangulárním systému (osy x,y,z) asi deset kamer (při tenise), jež snímají míče pod různými úhly. V rozmezí pěti sekund je obraz z kamer převeden do trojrozměrné grafiky. Výsledný obrazový záznam lze poté sledovat na obrazovce.

Název[editovat | editovat zdroj]

Pojmenování „jestřábí oko“ není přirovnáním k ostřížímu zraku dravce jestřába, ale je odvozeno od příjmení britského vynálezce Paula Hawkinse. Označení se úspěšně vžilo, protože se jedná o nomen omen vynálezce-vynález.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Poprvé bylo jestřábí oko nasazeno při kriketovém zápase mezi Anglií a Pákistánem 21. května 2001. Následně došlo k jeho úspěšnému testování při tenisových střetnutích. Jeho odchylka činí 3,6 mm, což je zhruba 5 % průměru tenisového míčku. Mezi další funkce patří měření rychlosti tenisových úderů, délka uběhnuté vzdálenosti hráče aj.

V tenisu zažilo zařízení premiéru na lednovém exhibičním turnaji ITF smíšených družstev Hopman Cupu 2006. Prvním profesionálním turnajem na okruzích ATP Tour a WTA Tour se pak stal březnový Miami Masters 2006, kde bylo jestřábí oko instalováno na centrálním dvorci areálu v Crandon Parku.[2] První zápas v historii profesionálního tenisu v něm odehrála Jamea Jacksonová proti Ashley Harkleroadové, když zvítězila po více než třech hodinách.[3] Jacksonová se stala první tenistkou, která si po 57 minutách hry vyžádala „challenge“, ovšem kontrola potvrdila verdikt rozhodčí. Během Miami Masters 2006 došlo celkem k 161 výzvám, z nichž 53 vedlo ke změně původního rozhodnutí.[3] Téhož roku se použití rozšířilo na turnaje US Open Series, včetně prvního grandslamu na US Open 2006.[2][3]

Na evropském kontinentu došlo k prvnímu využití elektronické technologie během Kremlin Cupu 2006.[4] Na antukových dvorcích se zařízení nepoužívá, neboť dopad tenisového míče zanechává na povrchu kurtu viditelný otisk.

Další[editovat | editovat zdroj]

Paul Hawkins testoval jestřábí oko během fotbalových utkání ve spolupráci s Premier League, a to především na úrovní brankové čáry.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hawk-Eye na anglické Wikipedii.

  1. GIBSON, Owen. Premier League clubs choose Hawk-Eye to provide new goalline technology. The Guardian. London: 11-04-2013. Dostupné online [cit. 04-04-2013]. (anglicky) 
  2. a b Tim Newcomb. The history of tennis umpiring: How Hawk-Eye changed the game [online]. Sports Illustrated, 2015-11-11 [cit. 2018-03-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b c Tournament History [online]. Miami Open [cit. 2018-03-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Kremlin Cup, October 4 - 12, 2008 [PDF]. Kremlin Cup [cit. 2017-10-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Sport Magazín (2009) roč. XII/4, s. 4

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]