Amfibolit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Mikroskopický pohled pod jedním nikolem na amfibolit
Český amfibolit z Libodřic

Amfibolit je regionálně metamorfovaná hornina vyznačující se střední až hrubou velikostí zrna. Barva horniny bývá nejčastěji zelená až černá.[1] Amfibolit má většinou páskovaný charakter, což způsobuje ukládání vrstev tmavého amfibolu a světlého plagioklasového živce. To bývá nejčastěji důsledek vrstevnatosti původních hornin jako jsou v tomto případě čedičové tufy.

Složení[editovat | editovat zdroj]

Složení amfibolitu je poměrně pestré. Hlavními prvky jsou amfiboly a plagioklasy. Mezi minerály objevující se v hornině jsou to např. druhy amfibolu (nad 50 % objemu, hornbled, aktinolit a tremolit), živec, biotit, granát (almandin).[2] Velké množství krystalů amfibolu způsobuje v některých případech až břidličnatost horniny.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Amfibol vzniká většinou regionální metamorfózou magmatických hornin, především čedičů a andezitů. Do přeměňovaných hornin se řadí také jejich hlubinné ekvivalenty jako jsou gabro a diorit. Jejich vznik při teplotách 500-700 °C je doprovázen širokým rozsahem tlakových podmínek. Tyto podmínky nastávají v hloubkách 10 - 30 km pod povrchem Země.

Makroskopický pohled na amfibolit

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Výskyt amfibolitů je velmi rozšířený ve všech metamorfovaných terénech celého světa, kde byla výchozí hornina čedič nebo andezit. Amfiboly mají velmi složitou strukturu, a proto jsou mnohými geology nazývány odpadkové koše nebo mořské houby mezi minerály.[zdroj?]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vysoká pevnost a mimořádná odolnost této horniny jsou předpoklady pro kvalitní drcené kamenivo, používající se v silničářství. Historicky byl využíván patrně i na výrobu brousků.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Cojeco.cz - amfibolit [online]. Cojeco.cz [cit. 2008-08-09]. Dostupné online. 
  2. P12 - AMFIBOLIT [online]. Geofyzikální ústav Akademie věd České republiky [cit. 2008-08-09]. Dostupné online. 
  3. http://lokality.geology.cz/337

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]