Dajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Čertův stolec - část Čertovy zdi u Českého Dubu

Dajka je odborný termín pro specifický skalní útvar ve tvaru zdi, které se lidově také říká Čertova zeď.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Útvar má formu úzkého a protáhlého skalního výchozu na místě obnažené žíly, tvořené magmatickou výplní trhliny nebo rozsedliny v méně pevném horninovém materiálu, obvykle v sopečném tufu.

Působením exogenních činitelů byla tvrdší žilná výplň vypreparována z méně odolného okolí a na zemském povrchu tvoří morfologicky výrazný útvar – skalní zeď.

V dajce (z anglického dyke, francouzského dike) tvořené vulkanickou horninou (čedičem, tefritem nebo trachytem) dochází ke sloupcovité odlučnosti se vznikem vodorovně směrovaných (jakoby "naskládaných") sloupců, což bylo mnohde inspirací k místnímu pojmenování Čertova zeď.[1][2]

Jelikož pevné magmatické horniny dajek se dobře hodí pro stavební účely, byly či jsou dajky často těženy. Na místě útvaru pak zbude úzká rýha či drážka po odtěžené hornině.

Výskyt v ČR[editovat | editovat zdroj]

V severních Čechách jsou typickými dajkami čedičové skalní zdi (resp. jejich pozůstatky), vypreparované z měkčích sedimentů svrchní křídy, např. známá Čertova zeď u Českého Dubu a Jánské kameny v Lužických horách.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Lexikon tvarů reliéfu ČR: Dajka [online]. Katedra geografie Přírodovědecká fakulta UP Olomouc [cit. 2013-12-05]. Dostupné online. 
  2. Čertova zeď: Zpátky do pekel [online]. ČRo Sever [cit. 2013-12-05]. Dostupné online.