James Hutton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
James Hutton
Narození 14. června 1726
Edinburgh
Úmrtí 26. března 1797 (ve věku 70 let)
Edinburgh
Místo odpočinku Greyfriars Kirkyard
Alma mater Univerzita v Edinburghu
Univerzita v Leidenu
Pařížská univerzita
Royal High School
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Skotský geolog James Hutton

James Hutton (14. června 1726, Edinburgh26. března 1797) byl skotský geolog s přívlastkem „otec moderní geologie“[1]. Byl také blízkým přítelem ekonoma Adama Smitha a filozofa Davida Humeho.

Geolog[editovat | editovat zdroj]

Hutton začal studovat právo a medicínu, ale brzy našel zálibu v nově tvořící se vědě – geologii. Ve Skotské vysočině si všiml, že přes metamorfované svory proráží žulová žíla, což poukazovalo na to, že žula musela být někdy roztavena a jako tavenina pronikla přes vrstvy svoru. Podobné průniky magmatu přes vrstvy sedimentů našel i okolo Edinburghu.

Taky při zkoumání souvrství červených pískovců a šedých jílovců na pobřeží u Siccar Point (cca 30 km od Edinburghu) přišel na to, že zde muselo proběhnout několik cyklů vyzvednutí a eroze během velmi dlouhého období. To ho vedlo k závěrům, že povrch Země není statický, ale neustále se vyvíjí.

Plutonismus[editovat | editovat zdroj]

Na rozdíl od dlouho rozšířené teorie neptunismu, která tvrdila, že všechny horniny pocházejí z obrovské potopy, Hutton navrhl, že vznik hornin je poháněný „motorem“ – teplem z vnitra Země. Horniny na povrchu erodují vlivem vody a vzduchu, jsou přenesené a uložené v moři a poté zpevněné teplem a vyzdvižené zpět. Svoji teorii nazval plutonismus. Tato teorie byla dobře přijata, poté ji rozšířil Charles Lyell.

Jiné oblasti výzkumu[editovat | editovat zdroj]

James Hutton se zabýval i meteorologií, konkrétně změnám v atmosféře. Ve svém díle Teorie Země jí věnuje kapitolu Teorie deště. Byl taky obhájcem evoluce živých organismů.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Zkoumání principů znalosti (Investigation of the Principles of Knowledge) (1794)
  • Teorie Země (Theory of Earth) (1795) – kromě jiného zde formuloval základ pravidla prorážení
  • Prvky agrikultury (Elements of Agriculture) (1797)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku James Hutton na slovenské Wikipedii.

  1. James Hutton: The Founder of Modern Geology [online]. American Museum of Natural History, [cit. 2011-07-14]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]