Plutonismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Plutonismus je označení pro magmatické pochody vedoucí ke vzniku plutonů a plutonických hornin. Je také názvem starého učení vysvětlující vývoj zemské kůry účinky vnitrozemského ohně (správně vysvětlilo vznik vyvřelin). Jeho protikladem byla teorie neptunismu, podle níž veškeré horniny vznikly z vodních roztoků.

James Hutton (portrét)
Vodopád blízko Forest Lodge, kde Hutton objevil důkaz, že roztavená hornina se smísila s již existující horninou - základ teorie plutonismu.

Plutonismus jako teorie[editovat | editovat zdroj]

Plutonismus (nebo také vulkanismus) je teorií, tvrdící, že horniny formující povrch Země byly vytvořeny vulkanickou aktivitou v ohni a postupným zvětráváním a erozí byly odnášeny horniny, které byly uloženy na dně moře přetvořené teplem a tlakem ve vrstvu sedimentární horniny, a znovu vyzvednuty. Nabízí se, že čedič byl zpevněným původně roztaveným magmatem. Jméno se odvozuje buď od římského boha podsvětí jménem Pluto (mytologie) anebo také od římského boha ohně, sopek a kovářství jménem Vulcanus (mytologie).

Teorie byla poprvé zmíněna opatem Antonem Moro, který studoval vulkanické ostrovy, a následně rozvinuta geologem jménem James Hutton jako část jeho knihy Teorie Země (Theory of Earth). Napadá teorii neptunismu Abrahama Wernera, která tvrdí, že Země byla vytvořena z hmotnosti vody a suspendovaného materiálu, který zformoval horniny jako vrstvy uloženého sedimentu, které se staly kontinenty po ustoupení vody, další vrstvy byly uloženy záplavami a některé vulkanickou aktivitou.

Plutonisté zpochybňovali pohled neptunistů, kteří nechtěli podpořit Huttonův uniformitarianismus. Klíčovou částí debaty byla víra neptunistů, že čedič byl sedimentární horninou, ve které byly nalezeny některé fosílie. Opačný názor zastával Huttonův přítel John Playfaire, který se přel, že tento kámen neobsahuje fosílie, protože byl vytvářen z roztaveného magmatu. Spory pokračovaly až do 19. století kdy nakonec teorie plutonistů na vznik hornin zvítězila.

Plutonismus jako geologický děj[editovat | editovat zdroj]

Plutonismus je také označení pro hlubinný magmatismus, tedy magmatické děje probíhající pod zemským povrchem. V tomto případě je vulkanismus slovem opačného významu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Plutonism na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]