Národní tenisové centrum Billie Jean Kingové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Národní tenisové centrum
Billie Jean Kingové
Centrální kurt Arthura Ashe
Poloha Queens, New York, USA
Souřadnice
Otevření 1978
Povrch tvrdý – DecoTurf
Dvorce 33 dvorců
Události US Open
Kapacita
22 547 – Arthur Ashe
10 200 – Louis Armstrong
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní tenisové centrum Billie Jean Kingové, anglicky USTA Billie Jean King National Tennis Center, se nachází v parku Corona Flushing Meadows ve čtvrti Queens města New York. Tradičně je na přelomu srpna a září dějištěm posledního tenisového grandslamu sezóny US Open.

V samotném areálu se nachází dvacet dva dvorců, v přilehlém parku dalších jedenáct. Tři hlavní stadióny komplexu patří k největším tenisovým arénám světa, jejichž žebříček vede Arthur Ashe Stadium s kapacitou 22 547 diváků[1]. Všech třicet tři kurtú má tvrdý akrylový povrch DecoTurf, a to již od postavení nového areálu v roce 1978.

Národní centrum je umístěno v sousedství Citi Field, domovského stadiónu baseballového týmu New York Mets. Tenis je na něm hrán jedenáct měsíců v roce, uzavřený bývá pouze při nepříznivém počasí a v průběhu grandslamu. Kromě členů klubu je areál otevřený také veřejnosti.

Dne 28. srpna 2006 získalo centrum název po americké tenistce Billie Jean Kingové. Ceremoniálu se účastnili současní i bývalí vynikající hráči včetně Martiny Navrátilové, Venus Williamsové, Chris Evertové, Johna McEnroea a Jimmyho Connorse. Jedná se o největší sportovní areál na světě pojmenovaný po sportovkyni.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dvorce u Ashe Stadium.
Tenisové centrum během US Open 2007

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Myšlenka zrodu tenisového centra vznikla okolo ledna 1977, když nastupující prezident Amerického tenisového svazu (USTA) W. E. Hester uviděl z okna letadla přistávajícího na newyorském letišti LaGuardia nevyužívaný starý stadion Singer Bowl, který byl následně zrekonstruován a zvětšen na nový Louis Armstrong Stadium. Tím bylo získáno místo pro výstavbu nového národního tenisového centra, které vzniklo v okolí Armstrongova stadionu. K otevření areálu došlo v srpnu 1978[2].

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Úvahy o přesunu dějiště grandslamu do San Diega vedly v roce 1995 k zahájení velké modernizace a rozšíření tenisového centra. Tenisový svaz přikoupil okolní pozemky a stadion Arthura Ashe s kapacitou přes 22 0000 diváků nahradil stadion Louise Armstronga ve funkci centrálního dvorce. Kapacita Armstrongovy arény byla snížena z osmnácti na deset tisíc diváků.[3]. Společnost Rossetti Architects navrhla stadion Arthur Ashe, tak aby se stal největším tenisovým dvorcem na světě.

Události v národním tenisovém centru[editovat | editovat zdroj]

Basketbal na tenisovém dvorci[editovat | editovat zdroj]

19. července 2008 se na stadionu Arthura Ashe konala první netenisová akce, když basketbalové profesionální týmy WNBA New York Liberty a Indiana fever zde odehrály zápas v rámci prvního ročníku soutěže „Liberty Outdoor Classic„. Jednalo se historicky o první regulérní ročník profesionální basketbalové soutěže v USA hrané venku. Indiana Fever zvítězily poměrem 71-55. Utkání přihlíželo 19 393 diváků.

Středoškolský tenis[editovat | editovat zdroj]

Národní tenisové centrum je také místem každoročního turnaje středních škol New York State High School, konaného v květnu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku USTA Billie Jean King National Tennis Center na anglické Wikipedii.

  1. The US Open - Grand Slam Tennis - Official Site - Seating Charts Přístup: 2008-12-13
  2. Ashe & Armstrong Stadiums, Přístup: 1. srpna 2006
  3. History of the USTA National Tennis Center, Přístup: 1. srpna 2006

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]