Národní tenisové centrum Billie Jean Kingové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Národní tenisové centrum
Billie Jean Kingové
Centrální kurt Arthura Ashe
Centrální kurt Arthura Ashe
Poloha Queens, New York, USA
Souřadnice
Otevření 1978
Povrch tvrdý – DecoTurf
Dvorce 22 dvorců areálu + 11 přilehlých
Události US Open (1978–)
Kapacita
22 547 – Arthur Ashe Stadium
       14 053 – Louis Armstrong Stadium
  8 125 – Grandstand Stadium
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní tenisové centrum Billie Jean Kingové, anglicky USTA Billie Jean King National Tennis Center, se nachází v parku Corona Flushing Meadows ve čtvrti Queens města New York. Tradičně je na přelomu srpna a září dějištěm posledního tenisového grandslamu sezóny US Open.

V samotném areálu se nachází dvacet dva dvorců, v přilehlém parku dalších jedenáct. Tři hlavní stadióny komplexu patří k největším tenisovým arénám světa, jejichž žebříček vede Arthur Ashe Stadium s kapacitou 22 547 diváků[1]. Všech třicet tři kurtů má tvrdý akrylový povrch DecoTurf již od postavení nového areálu v roce 1978.

Národní centrum je umístěno v sousedství Citi Field, domovského stadiónu baseballového týmu New York Mets. Tenis je na něm hrán jedenáct měsíců v roce, uzavřený bývá pouze při nepříznivém počasí a v průběhu grandslamu. Kromě členů klubu je areál otevřený také veřejnosti.

Dne 28. srpna 2006 získalo centrum název po americké tenistce Billie Jean Kingové. Ceremoniálu se účastnili aktivní i bývalí hráči včetně Martiny Navrátilové, Venus Williamsové, Chris Evertové, Johna McEnroea a Jimmyho Connorse. Jedná se o největší sportovní areál na světě pojmenovaný po sportovkyni.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dvorce u Ashe Stadium
Tenisové centrum během US Open 2007

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Myšlenka zrodu tenisového centra vznikla okolo ledna 1977, když nastupující prezident Amerického tenisového svazu (USTA) W. E. Hester uviděl z okna letadla přistávajícího na newyorském letišti LaGuardia nevyužívaný starý stadion Singer Bowl, který byl následně zrekonstruován a zvětšen na nový Louis Armstrong Stadium. Tím bylo získáno místo pro výstavbu nového národního tenisového centra, které vzniklo v okolí Armstrongova stadionu. K otevření areálu došlo v srpnu 1978[2].

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Úvahy o přesunu dějiště grandslamu do San Diega vedly v roce 1995 k zahájení velké modernizace a rozšíření tenisového centra. Tenisový svaz přikoupil okolní pozemky a stadion Arthura Ashe s kapacitou přes 22 000 diváků nahradil v roce 1997 stadion Louise Armstronga ve funkci centrálního dvorce. Kapacita Armstrongovy arény byla snížena z osmnácti na deset tisíc diváků.[3]. Společnost Rossetti Architects navrhla stadion Arthura Ashe, tak aby se stal největším tenisovým dvorcem na světě.

Architekti Rossetti opatřili v roce 2016 centrální dvorec zatahovací střechou a vystavěli nový třetí největší kurt Grandstand Stadium. Po dohrání US Open 2016 pak došlo na podzim téhož roku k demolici Louis Armstrong Stadium a na jeho místě vznikl nový stadion téhož jména otevřený během srpna 2018,[4] s kapacitou 14 053 diváků i zatahovací střechou.[5]

Události v národním tenisovém centru[editovat | editovat zdroj]

Basketbal na tenisovém dvorci[editovat | editovat zdroj]

19. července 2008 se na stadionu Arthura Ashe konala první netenisová akce, když basketbalové profesionální týmy WNBA New York Liberty a Indiana fever zde odehrály zápas v rámci prvního ročníku soutěže „Liberty Outdoor Classic„. Jednalo se historicky o první regulérní ročník profesionální basketbalové soutěže v USA hrané venku. Indiana Fever zvítězily poměrem 71-55. Utkání přihlíželo 19 393 diváků.

Středoškolský tenis[editovat | editovat zdroj]

Národní tenisové centrum je také místem každoročního turnaje středních škol New York State High School, konaného v květnu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku USTA Billie Jean King National Tennis Center na anglické Wikipedii.

  1. The US Open - Grand Slam Tennis - Official Site - Seating Charts Archivováno 20. 8. 2010 na Wayback Machine Přístup: 2008-12-13
  2. Ashe & Armstrong Stadiums Archivováno 16. 11. 2005 na Wayback Machine, Přístup: 1. srpna 2006
  3. History of the USTA National Tennis Center Archivováno 14. 3. 2008 na Wayback Machine, Přístup: 1. srpna 2006
  4. Bill Shea. U.S. Tennis Association unveils Rossetti-designed Louis Armstrong Stadium in New York [online]. US Open, 2018-08-22 [cit. 2018-09-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. US Open backflips after one day over $275m mistake [online]. Yahoo!7, 2018-08-30 [cit. 2018-08-07]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]