Melbourne Park

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Melbourne Park

Rod Laver Arena

Počet dvorců 26
Kapacita 14 820 – Rod Laver Arena
10 500 – Hisense Arena
6 000    – Margaret Court Arena
3 000    – dvorec č. 2 a 3
Povrch tvrdý – Plexicushion
Otevřen 1988
Místo Melbourne, Victoria, Austrálie
Grand Slam Australian Open

Melbourne Park je sportovní centrum ležící v Melbourne Sports and Entertainment Precinct (Středisku melbournského sportu a zábavy) v Melbourne, v australském spolkovém státě Victoria. Od roku 1988 je dějištěm úvodního tenisového grandslamu sezóny Australian Open, hraného na přelomu ledna a února. Dříve zde měl domovskou halu basketbalový tým Melbourne Tigers a po úpravě plocha sloužila k bruslení, koncertům, cyklistice, stejně jako k plavání či motorsportu.

Centrum je provozováno společností Melbourne & Olympic Parks, pod kterou také spadá sousední multifunkční olympijský stadión. Část areálu nazvaná Yarra Park funguje samostatně.

Sídlí zde národní tenisový svaz Tennis Australia.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Melbourne Park byl postaven v roce 1988 vedle železničního překladiště a železničních tratí Jolimont Yards jako nové domovské sportoviště pro Australian Open, protože bývalé nedostačovalo rozlohou. Původní název do roku 1996 zněl National Tennis Centre ve Flinders Parku. Poté victorijský premiér Jeff Kennett rozhodl areál přejmenovat na Melbourne Park, aby učinil celosvětovou reklamu městu, pokud se bude jeho název díky grandslamu objevovat v médiích. To se ovšem v první fázi setkalo s ostrou kritikou.

Události[editovat | editovat zdroj]

Parky Yarra a Melbourne ve Středisku melbournského sportu a zábavy.

Přestože je park nejvíce znám díky tenisovému turnaji, odehrává se v něm řada dalších sportovních událostí a hudebních koncertů. Účinkovali zde Aerosmith, Cher, Phil Collins, Neil Diamond, Céline Dion, Dixie Chicks, Bob Dylan, Fall Out Boy, Janet Jackson, KISS, Madonna, Metallica, Kylie Minogue, Mötley Crüe, My Chemical Romance, Pearl Jam, Pink Floyd, Red Hot Chili Peppers, Sting, Shania Twain a mnozí další.

Každoročně je zde pořádána taneční soutěž Two Tribes dance festival.

Sportoviště[editovat | editovat zdroj]

Rod Laver Arena pojmenovaná po legendě Rodu Laverovi, dříve známá jen jako centrální dvorec, má kapacitu 14 820 diváků a je vybavena zatahovací střechou.

Druhým největším kurtem je Hisense Arena, dříve známá jako Vodafone Arena, postavená roku 2000. Během Her Commonwealthu 2006 byl přechodně multifunkčním sportovištěm. Dvorec má kapacitu 10 500 diváků a je také opatřen zatahovací střechou.

Park obsahuje další tři velké kurty, bývalý dvorec č. 1 v současnosti nese jméno Margaret Court Arena po australské tenistce Margaret Courtové. Má kapacitu 6 000 diváků. V letech 1988–2007 se turnaj hrál na povrchu Rebound Ace, jenž byl od roku 2008 nahrazen plexicushionem.

Melbourne Park leží v sousedství Melbourne Cricket Ground v parku Yarra, nachází se v něm několik lávek pro chodce křižující dvě oddělené železniční trati. Nachází se pět minut chůze od železničních stanic Richmond a Jolimon a pět minut cesty tramvají z centra linkou č. 70.

K roku 2011 má Melbourne Park 26 dvorců. 22 z nich jsou otevřené (outdoorové) a zbylé 4 v hale (indoorové).

Galerie[editovat | editovat zdroj]


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Melbourne Park na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]