Melbourne Park

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Melbourne Park
Parky Yarra a Melbourne ve Středisku melbournského sportu a zábavy
Parky Yarra a Melbourne ve Středisku melbournského sportu a zábavy
Poloha Melbourne, Victoria, Austrálie
Souřadnice
Otevření 1988
Povrch tvrdý – Plexicushion
Dvorce 26 dvorců (16 soutěžních[1])
Události Australian Open
Kapacita
14 570 – Rod Laver Arena
  9 464 – Melbourne Arena
         7 500 – Margaret Court Arena
            3 000 – 1573 Arena + Court 3[2]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Melbourne Park je sportovní centrum ležící v Melbourne Sports and Entertainment Precinct (Středisku melbournského sportu a zábavy) v Melbourne, v australském spolkovém státě Victoria. Od roku 1988 je dějištěm úvodního tenisového grandslamu sezóny Australian Open, hraného na přelomu ledna a února. Dříve zde měl domovskou halu basketbalový tým Melbourne Tigers a po úpravě plocha sloužila k bruslení, koncertům, cyklistice, stejně jako k plavání či motorsportu.

Centrum je provozováno společností Melbourne & Olympic Parks, pod kterou také spadá sousední multifunkční olympijský stadión. Část areálu nazvaná Yarra Park funguje samostatně.

Sídlí zde národní tenisový svaz Tennis Australia.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Melbourne Park byl postaven v roce 1988 vedle železničního překladiště a železničních tratí Jolimont Yards jako nové domovské sportoviště pro Australian Open, protože bývalé nedostačovalo rozlohou. Původní název do roku 1996 zněl National Tennis Centre ve Flinders Parku. Poté victorijský premiér Jeff Kennett rozhodl areál přejmenovat na Melbourne Park, aby učinil celosvětovou reklamu městu, pokud se bude jeho název díky grandslamu objevovat v médiích. To se ovšem v první fázi setkalo s ostrou kritikou.

Události[editovat | editovat zdroj]

Stadion AAMI Park (vlevo) a Melbourne Arena (vpravo)

Přestože je park nejvíce znám díky tenisovému turnaji, odehrává se v něm řada dalších sportovních událostí a hudebních koncertů. Účinkovali zde Aerosmith, Cher, Phil Collins, Neil Diamond, Céline Dion, Dixie Chicks, Bob Dylan, Fall Out Boy, Janet Jackson, KISS, Madonna, Metallica, Kylie Minogue, Mötley Crüe, My Chemical Romance, Pearl Jam, Pink Floyd, Red Hot Chili Peppers, Sting, Shania Twain a mnozí další.

Každoročně je zde pořádána taneční soutěž Two Tribes dance festival.

Sportoviště[editovat | editovat zdroj]

Rod Laver Arena pojmenovaná po legendě Rodu Laverovi, dříve známá jen jako centrální dvorec, má kapacitu 14 570 diváků a je vybavena zatahovací střechou.[2]

Druhým největším kurtem je Melbourne Arena, dříve známá jako Hisense Arena a Vodafone Arena, postavená roku 2000. Během Her Commonwealthu 2006 byl stadion přechodně multifunkčním sportovištěm. Dvorec má kapacitu 9 464 diváků a je také opatřen zatahovací střechou.[2]

Park obsahuje další tři velké kurty, bývalý dvorec č. 1 nese jméno Margaret Court Arena po australské tenistce Margaret Courtové. Od roku 2015, kdy byla dokončena jeho rekonstrukce včetně instalace zatahovací střechy, jeho kapacita činí 7 500 návštěvníků.[2] V letech 1988–2007 se turnaj hrál na povrchu Rebound Ace, jenž byl od roku 2008 nahrazen plexicushionem.

Melbourne Park leží v sousedství Melbourne Cricket Ground v parku Yarra, nachází se v něm několik lávek pro chodce křižující dvě oddělené železniční trati. Nachází se pět minut chůze od železničních stanic Richmond a Jolimon a pět minut cesty tramvají z centra linkou č. 70.

K roku 2017 měl Melbourne Park 26 dvorců, z toho dvacet dva z nich otevřených (outdoorových) a zbylé čtyři halové (indoorové). Sedmnáct kurtů sloužilo k soutěžím na Australian Open a osm bylo tréninkových.[2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Melbourne Park na anglické Wikipedii.

  1. Increased prize money for AO 2019 [online]. Tennis Australia [cit. 2019-01-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c d e Event Guide: Essentials [online]. Australian Open [cit. 2017-01-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-01-13. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]