Jílek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxJílek
alternativní popis obrázku chybí
Jílek mnohokvětý (Lolium multiflorum)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádlipnicotvaré (Poales)
Čeleďlipnicovité (Poaceae)
Rodjílek (Lolium)
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek je o rodu trav. Další významy jsou uvedeny na stránce Jílek (rozcestník).

Jílek (Lolium) je rod trav z čeledi lipnicovitých (Poaceae). Jedná se o jednoleté, dvouleté až vytrvalé byliny. Jsou trsnaté, stébla vystoupavá až přímá. Listy jsou ploché, na vnější straně listu se při bázi nachází jazýček. Květy jsou v kláscích, které jsou přisedlé a tvoří dvouřadý lichoklas. Klásky jsou zploštělé, úzkou hranou k vřetenu přitisklé, zpravidla vícekvěté (nejčastěji 3–20 květů). Na bázi klásku je jen 1 pleva, dolní z plev chybí, jen vrcholový klásek má 2 plevy. Pluchy jsou blanité až pergamenové, bez osin nebo s osinami. Plušky jsou úzce kýlnaté a brvité. Plodem je obilka. Rod je rozšířen v Evropě, Asii i Severní Americe, ale zdomácnělý je i jinde.

Od roku 2001 je vysazován kvůli své víceletosti na tenisové dvorce slavného Wimbledonu.

Taxonomická poznámka[editovat | editovat zdroj]

Rod jílek (Lolium) je příbuzný rodu kostřava (Festuca). Proto se také vytvářejí mezirodoví kříženci, hybridní rod se jmenuje ×Festulolium. Nejznámější je kříženec mezi kostřavou luční a jílkem vytrvalým (Festuca pratensis × Lolium perenne), který se jmenuje ×Festulolium loliaceum a kříženec mezi kostřavou luční a jílkem mnohokvětým (Festuca pratensis × Lolium multiflorum), který se jmenuje ×Festulolium braunii. Kříženci zpravidla vypadají jako jílek, ale mají spodní klásek či klásky stopkaté. Jsou často uměle přisévány do kulturních luk.

Druhy rostoucí v Česku[editovat | editovat zdroj]

V České republice můžeme vidět v současnosti jen 2 druhy z rodu jílek. Velmi hojný je jílek vytrvalý (Lolium perenne), který obsazuje krátkostébelné louky, často sešlapované. Jílek mnohokvětý (Lolium multiflorum) bývá robustnější a má osiny. Je to druh hojně přisévaný do kulturních produkčních luk. Další 2 druhy v České republice kdysi rostly, ale už je dlouho nikdo nenašel, proto jsou považovány za nezvěstné — A2. Jsou to jílek oddálený (Lolium remotum), což byl plevel ve lnu, a jílek mámivý (Lolium temulentum), což byl plevel v jarním obilí, zvaný kdysi též matonoha.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Klíč ke květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha, 2002. 928 s. ISBN 80-200-0836-5.
  • Klíč ke květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha, 2010. 928 s. ISBN 978-80-200-0836-7
  • Klíč ke květeně České republiky, Kaplan Z. et al. (eds.), Academia, Praha, 2019. 1168 s. ISBN 978-80-200-2660-6

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]