Dvouletá rostlina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Víceletá rostlina)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Dvouleté rostliny, zkráceně též dvouletky (bienny), jsou rostliny, které žijí dva roky: první jaro vyklíčí a vytvoří vegetativní orgány. Na druhý rok pak vyprodukují semena a uhynou - patří tedy do tzv. monokarpických (jednou plodících) rostlin. Monokarpické rostliny však nemusí být nutně dvouleté, plodí až po načerpání dostatečných zásob (mrkev na zahrádce plodí druhý rok, ale na méně příznivém stanovišti by jí to trvalo déle).

Velmi typicky si rostliny v prvním roce vytvářejí přízemní růžici listů. Před zimou prvního roku „zatáhnou“ aneb uloží si zásobní látky z nadzemní části do podzemního zásobního orgánu (kořen, oddenek, hlíza...). Na jaře následujícího roku tyto látky využijí k rychlé mobilizaci, díky níž mohou předrůst konkurenci a získat tak konkurenční výhodu v soutěži o zdroje a vytvoří vyšší kvetoucí nať.

Někteří zástupci[editovat | editovat zdroj]

Srovnání[editovat | editovat zdroj]

  • Jednoleté rostliny vyrostou, vyprodukují semena a uhynou v průběhu jednoho roku. Typickým představitelem je slunečnice roční (Helianthus annuus).
  • Víceleté rostliny žijí více než dva roky. Semena vyprodukují poslední rok, a pak zahynou (agáve, andělika). Víceleté, dvouleté i jednoleté rostliny plodí jen jednou, jsou tedy monokarpické.
  • Vytrvalé rostliny žijí velice dlouho, desítky až stovky let, přičemž od určitého okamžiku začínají produkovat semena, obvykle každým rokem, jsou tedy polykarpické. Příkladem může být dub letní (Quercus robur).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]