Putim

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Putim
Pohled na vesnici ze silnice na Ražice.

Pohled na vesnici ze silnice na Ražice.

znak obce Putimvlajka obce Putimznakvlajka

status: obec
LAU 2 (obec): CZ0314 549801
kraj (NUTS 3): Jihočeský (CZ031)
okres (LAU 1): Písek (CZ0314)
obec s rozšířenou působností: Písek
pověřená obec:
historická země: Čechy
katastrální území: Putim
katastrální výměra: 10,41 km²
počet obyvatel: 524 (2017)[1] (e)
nadmořská výška: 386 m n. m.
PSČ: 397 01
zákl. sídelní jednotky: 2
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Putim 198
starosta / starostka: Petr Matouš
Oficiální web: www.putim.cz
E-mail: obecputim@volny.cz

Putim
Red pog.svg
Putim
Zdroje k infoboxu a částem obce

Putim je vesnice ležící v jižních Čechách na pravém břehu řeky Blanice asi 6 km od města Písku. Ve vesnici se nachází raně gotický kostel sv. Vavřince (z druhé poloviny 13. století), pozdně gotická fara, Podkostelní rybník známý svými výlovy ryb. Putimí prochází železnice a je zde železniční nádraží vybudované v roce 1875. Vesnice se proslavila v literatuře – v Putimi se odehrává část příběhu vojáka Švejka z románu českého spisovatele Jaroslava Haška.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podle Augusta Sedláčka je Putim nejstarší sídlo v okolí, které je údajně staršího data než město Písek. Prvním písemným pramenem dokládající existenci Putimi je listina z roku 1205, na základě archeologického průzkumu provedeného na tamní faře v letech 1996-98 lze však usuzovat na osídlení mnohem starší. Bylo zde doloženo osídlení keltské (2. st. př.n.l.), římské (1.st.n.l.), dále staroslovanské z 8. století a od 11. století pak již nepřetržité důkazy života. Řád benediktinů založil v Putimi farní kostel, následně i vesnici a posléze vznikl v Putimi dvorec. Písek vlastnil tuto největší obec v okolí od husitských válek až do roku 1848, kromě zhruba sedmdesáti let v 16. století.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

 • Naproti kostelu se nachází budova fary. V 13. století byla fara poškozena ohněm a následně nato bylo započato se stavbou kamenné budovy. Další přístavby byly provedeny v 16. století. Patro fary je z 19. století. Při archeologickém výzkumu v roce 1996 - 1998 zde byly nalezeny zbytky starobylého dvorce a pohřebiště z 11. - 12. století. Budova fary je též vedená jako kulturní památka.
 • Kolem kostela je hřbitov s kostnicí. Kostnice byla založena roku 1741 a jsou zde uloženy pozůstatky padlých ve válce o Rakouské dědictví.
 • Dosud udržovaný hrob Jana Cimbury, hrdiny stejnojmenného Baarova románu, se nachází na místním hřbitově.
 • Na cestě ke kostelu je umístěný pomník obětem války.
 • Přes řeku Blanici jsou dva mosty. První most je klasicistní, kamenný. Je tvořen třemi oblouky. Původní, dřevěný most stával níže po proudu a v roce 1864 byl nahrazený mostem kamenným. Most byl poškozený při povodních v roce 2002. Most je vedený v Seznamu kulturních památek v okrese Písek.
 • Druhý památkově chráněný most přes řeku byl postavený na místě dřevěné lávky v roce 1884. Má železnou konstrukci a řadí se k technickým památkám. Byl také poškozený při povodních a rok poté (2003) byly oba mosty opraveny.
 • Pod kamenným mostem vpravo jsou budovy bývalého válcového mlýna a bývalého pivovaru. Tento pivovar si postavila písecká obec v roce 1727. Pivo se zde vařilo přes sto let. Místu mezi oběma mosty se říká kvůli častým povodním "Na utopené".
 • Zde se nachází zděná výklenková kaple zasvěcená svatému Janu Nepomuckému. Zděná stavba nahradila původní dřevěnou v roce 1819. Kaple je vedená v Seznamu kulturních památek v okrese Písek.
 • Další výklenková kaple se nachází u komunikace směrem na Písek, před budovou školy a ta je zasvěcená svaté Anně. Je z roku 1818. Později byla na místě původní dřevěné kaple vystavena kaple zděná. Kaple je vedená v Seznamu kulturních památek v okrese Písek.
 • Putim měla školu již od roku 1697. Současná budova školy je novější, z roku 1936. Výuka zde skončila v roce 1983 a v současnosti se budova používá pro potřeby mateřské školy.
 • Jediné stavení v obci ve stylu selského baroka s křídlovým štítem, se nachází pod kostelním návrším. Je to čp. 3.
 • Statek Jana Cimbury se nachází přímo na návsi. Na boční zdi je upevněna pamětní deska.
 • Nejznámější lidovou stavbou je usedlost čp. 15. Jde o starobylou patrovou sýpku, která byla využívána i k obranným účelům. Unikátní, malovaná výzdoba střílnových otvorů je nápadná. Přesná datace vzniku sýpky není. Odhaduje se 16. století - 17. století. Sýpka je lehce před klenutou bránou. Stavení má ve štítě kapličkovou niku. Původní název je Tůmovský grunt. Špýchar usedlosti čp. 15 je vedený v v Seznamu kulturních památek v okrese Písek.
 • Velmi podobná je i usedlost čp. 11. Dřívější název byl Klokočínský grunt. Také se jedná o stavení s klenutou bránou a se sýpkou, u které byly okna využívány jako střílny.
 • Třetí sýpka je také na návsi u usedlosti čp. 8. Další kamenná sýpka se nachází v usedlosti čp. 26.
 • Náves lemují usedlosti s průjezdy a řada hodnotných hospodářských staveb.
 • Před vchodem na hřbitov se vlevo nachází kamenný kříž s kovovým korpusem Kristova těla. Datace 1936. [2]
 • Na vedlejší, pravé straně u hlavního vchodu do kostela sv. Vavřince je umístěný menší, litinový křížek na kamenném podstavci. [3]
 • Před stavením čp. 15. na návsi se na malém prostranství nachází smírčí kříž. Rozměry kříže : výška 73 cm, šířka 53 cm, síla 32 cm. [4] Původně byl tento smírčí kříž umístěný na parcele č. 1073 poblíž Podkostelního rybníka. [4] Posléze byl přesunutý na náves. [4] Výzdoba kříže na zadní straně: IHS TU SAU ZABITI BOŽÍHO POSLA FRANIŠK. A ROZ INA PACHOLK. EM JA...A TU MI L.P.1728. [4] Na přední straně kříže vystupuje motiv lebky se zkříženými hnáty a maltézský kříž. [4] Na tomto místě roku 1728 zemřely tragicky po úderu blesku tři osoby. [4] Podle tohoto zdroje se smírčí kříž nalézá před domem čp. 1. [4]
 • Další smírčí kříž, či křížový kámen, se nalézá u silnice ve směru na Písek, po pravé straně u vzrostlého památného stromu, lípy. [5] Hned vedle křížového kamene se nachází kamenný kříž. [5] Rozměry křížového kamene: výška 75 cm, šířka 55 cm, síla 23 cm. [5] Na tomto místě byl zabitý katolický kněz, který odmítal přijímat podobojí. [5]
 • U silnice ve směru na Písek, po pravé straně, společně se smírčím křížem se nalézá kamenný kříž s kovovým korpusem Kristova těla. Tento kříž nechala postavit paní Kateřina Plátenčuková po smrti svého bratra, který zemřel na pokousání psem. [2]
 • U Podkostelního rybníka je umístěný zdobný kovový kříž na kamenném podstavci. Vročení 1875. [3] Nápis na kulatém štítku: POCHVÁLEN BUĎ JEŽÍŠ KRISTUS. V střední části kříže je reliéfně zdoben motivem kalicha.
 • U rybníka Prostřední se v poli , zhruba 300 metrů od hráze nalézá kovový kříž na kamenném podstavci. [3] Nápis na kříži: Pochválen buď Pán Ježíš Kristus. Zde byla bleskem usmrcena Marie Hrdličková z Putimi dne 5. 6. 1945. Na vzpomínku věnuje rodina Hrdličků z Putimi. [3]
 • Za železným mostech u silnice do Ražic, se v tarase nalézá torzo poničeného kamenného kříže. [3]

Pověst[editovat | editovat zdroj]

Pověst se vztahuje ke kapli svaté Anny. Pravost pověsti, která se vztahuje k této kapli, potvrzuje záznam v místní kronice. Dcera místního sedláka Hály měla známost s nápadníkem, který se rodině nelíbil. Rozepře se týkaly víry, každý vyznával jinou. Oba se tajně scházeli v místech současné kaple. Rodiče je tajně sledovali, oni se před nimi ukrývali. Nakonec byli oddavky a dcera Anna nechala na místě jejich tajných schůzek postavit dřevěnou kapli, která nesla jméno světice Anny. Na kapli byl tento nápis: Svatá Anno, naše ochrano, oroduj za nás. O kapli a její okolí se oba rody pečlivě staraly.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2017. Praha. 28. dubna 2017. Dostupné online. [cit. 2017-05-04]
 2. a b "Hladký", str. 121.
 3. a b c d e "Hladký", str. 122.
 4. a b c d e f g HLADKÝ, Jiří. Kříže a křížky na Písecku a Milevsku.. [s.l.] : Svazek obcí Milevska. ISBN 978-80-260-7297-3. S. 17. [dále jen Hladký]. 
 5. a b c d "Hladký", str. 12.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]