Přeskočit na obsah

Jickovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jickovice
Obecní rybník – pohled na hráz
Obecní rybník – pohled na hráz
Znak obce JickoviceVlajka obce Jickovice
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
Pověřená obecMilevsko
Obec s rozšířenou působnostíMilevsko
(správní obvod)
OkresPísek
KrajJihočeský
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel138 (2024)[1]
Rozloha11,34 km²[2]
Katastrální územíJickovice
Nadmořská výška414 m n. m.
PSČ399 01
Počet domů95 (2021)[3]
Počet částí obce2
Počet k. ú.1
Počet ZSJ2
Kontakt
Adresa obecního úřaduJickovice 87
399 01 Milevsko
obec@jickovice.cz
StarostaJiří Fišer
Oficiální web: www.jickovice.cz
Jickovice
Jickovice
Další údaje
Kód obce562084
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jickovice je obec ležící v jižních Čechách v okrese Písek asi 18 kilometrů severně od Písku a 11 kilometrů západně od města Milevsko. Žije v ní 138[1] obyvatel. Součástí obce je také osada Varta.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka pochází z roku 1220. Sídlil zde Přibyslav z Ickovic. V 15. století se ves, která dříve byla majetkem kláštera břevnovského v Praze, stala z rozhodnutí krále Zikmunda majetkem pana Zmrzlíka z Orlíku. Ti jej vlastnili do roku 1517. Opět se do roku 1534 staly majetkem kláštera břevnovského. V tomto roce byly Jickovice odkoupeny od opata Švamberky. V držení rodu Švamberků byla ves až do Bílé hory, kdy byla zkonfiskována. Ves utrpěla během obléhání hradu Zvíkova nesmírné ztráty. Zvíkov hájila posádka se 150 muži. Hrad byl obléhán Marradasovými vojsky v počtu 2500 mužů, kteří se utábořili v Jickovicích a nedaleké Vartě. Po vyjednávání a obléhání se nakonec obránci hradu vzdali 21. listopadu 1621. Ves byla vydrancována a vypálena tak, že všech sedm původních obyvatel odešlo. Roku 1622 koupil Zvíkov a s ním i Jickovice Adam ze Šternberka od císaře a rok poté je prodal Eggenberkům. Tento rod je vlastnil do roku 1719, kdy přešly dědictvím do držení Schwarzenbergů.[4]

Sbor dobrovolných hasičů byl v obci založený roku 1905.[4]

Dne 6. prosince 1931 vypukl v Jickovicích požár. Požárníci z Velké se zúčastnili hašení požáru, které stěžoval silný mráz.

Komunální symboly (znak a vlajka) byly uděleny předsedou Poslanecké sněmovny 4. 4. 2019. Modrá vidlice vyjadřuje zdejší soutok Otavy s Vltavou, jetelový kříž četnou drobnou církevní architekturu, lipový a habrový list místní památné stromy (v Jickovicích a Vartě), hvězda je atributem Panny Marie, patronky návesní kaple a celé obce.[5]

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Obec Jickovice se skládá ze dvou částí, které leží v katastrálním území Jickovice.

Přírodní zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

everně od obce přibližně 1,5 km daleko se nachází přírodní památka Bachmáč. Uprostřed obce se nachází Obecní rybník, kterým protéká Jickovický potok.

Jickovické skály[editovat | editovat zdroj]

Tři kilometry severozápadně se na pravém břehu Vltavy (respektive Orlické přehrady), vzdušnou čarou 1 až 2 km severně od hradu Zvíkova, nacházejí Jickovické skály. Výška žulových skalisek nad hladinou Orlické přehrady je až 50 metrů.[6] Skály, tvořené porfyrickou žulou, byly využívány horolezci již ve dvacátých letech 20. století. Horolezecké aktivity zde ustaly po zatopení vltavského údolí v druhé polovině 50. let. Lezecká činnost v Jickovických skalách byla postupně obnovena po roce 1997. Podle databáze Českého horolezeckého svazu je zde evidováno téměř 200 lezeckých cest (stav k roku 2022) od stupně 2 až po obtížnost 9 na stupnici UIAA.[7]

Lezecké cesty v Jickovických skalách (sektor Hlavní oblast - patro)

Památky[editovat | editovat zdroj]

 • Kaple Nanebevzetí Panny Marie se nachází na návsi a pochází z roku 1884. Vysvěcena byla v roce 1890.[8]
 • Před kaplí se nachází drobný kříž na kamenném podstavci. Na jeho obdélníkovém štítku je uvedený nápis "Pochválen buď Ježíš Kristus".
 • U příjezdové komunikace do obce se na mírném návrší po levé straně nachází vysoký kamenný kříž s jetelovitým ukončením ramen.
 • U stejné komunikace se po pravé straně, těsně před obcí, mezi stromy nalézá drobný kříž na kamenném podstavci
 • Kaple Panny Marie se nachází za obcí směr Strážka. Je z 18. století.[8] Vedle této kaple, která je přímo u silnice na nedalekou Vartu rostou dva památné stromy.
 • U stejné komunikace směrem na Vartu se okraji obce nachází zdobný kříž na kamenném podstavci.
 • Zděná boží muka se nachází severně za obcí u polní cesty.[8]
 • Výklenek pro sochu světce se nachází v ohradní zdi u domu čp. 17 a ve dvoře u sýpky venkovské usedlosti čp. 27 [8]
 • V ohradní zdi u usedlosti čp. 46 na okraji obce se nachází kaple se sochou Panny Marie. Nad nikou je uvedena datace 1831.
 • Dům čp. 60 je chráněný jako kulturní památka.

Pověst[editovat | editovat zdroj]

Pověst, kterou zaznamenal Ondřej Fibich v Pověstech Písecka, Strakonicka a Pošumaví, se vztahuje ke kapli Panny Marie z 18. století. V nedaleké Vartě žil mladík, který se zamiloval do zdejší dívky. Ale na tu si myslel také bohatý písař z Orlíka a díky známostem a financím se postaral, aby byl mladík odvedený na vojnu. K tomu došlo, před jejich svatbou. Dívka slíbila svému milému věrnost. Každý den docházela na vysoký kámen za vsí a vyhlížela do dáli, jestli se její milý už nevrací. Ale dny plynuly, jí se mezitím narodil syn. Syn rostl a s ním rostly i stromy a stínily jí ve výhledu. Tak si pokaždé donesla kámen, aby lépe viděla. Kameny se hromadily, ona stále čekala a nikdo se nevracel. Čekala až do své smrti. Po její smrti se lidé rozhodli, že z kamenů postaví kapličku, která dodnes čeká, zda se někdo mrtvý nevrátí.

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

 • František S. Paukner (1877–1937), berní ředitel, redaktor, vydavatel, autor povídek, divadelních her a odborných pojednání[4]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2024. Praha: Český statistický úřad. 17. května 2024. Dostupné online. [cit. 2024-05-19].
 2. Český statistický úřad: Malý lexikon obcí České republiky – 2017. Český statistický úřad. 15. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2018-08-28].
 3. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18].
 4. a b c KYTKA, Josef. Milevsko a jeho kraj: turistika, památky, historie. Milevsko: Nákladem odboru klubu českých turistů, 1940. S. 87. 
 5. Registr komunálních symbolů. rekos.psp.cz [online]. [cit. 2019-06-03]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-04-26. 
 6. Jickovické skály pro horolezce
 7. Skály u Písku: Jickovice [online]. Praha: Český horolezecký svaz [cit. 2022-05-22]. Dostupné online. 
 8. a b c d HLADKÝ, Jiří. Kapličky, boží muka, výklenkové kapličky a zvoničky na Milevsku a Písecku.. 2. vyd. Praha: Svazek obcí Milevska za podpory města Milevska., 2011. S. 32, 84, 126. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]