Jickovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jickovice
Obecní rybník – pohled na hráz
Obecní rybník – pohled na hráz
Znak obce JickoviceVlajka obce Jickovice
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
LAU 2 (obec)CZ0314 562084
Pověřená obec a obec s rozšířenou působnostíMilevsko
Okres (LAU 1)Písek (CZ0314)
Kraj (NUTS 3)Jihočeský (CZ031)
Historická zeměČechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel126 (2021)[1]
Rozloha11,35 km²
Katastrální územíJickovice
Nadmořská výška414 m n. m.
PSČ399 01
Počet částí obce2
Počet k. ú.1
Počet ZSJ2
Kontakt
Adresa obecního úřaduJickovice, 399 01 Jickovice
obec@jickovice.cz
StarostaJiří Fišer
Oficiální web: www.jickovice.cz
Jickovice
Jickovice
Další údaje
Kód obce562084
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jickovice je obec ležící v jižních Čechách v okrese Písek asi 18 kilometrů severně od Písku a 11 kilometrů západně od města Milevsko. Žije v ní 126[1] obyvatel. Součástí obce je také osada Varta.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka pochází z roku 1220. Sídlil zde Přibyslav z Ickovic.[2] V 15. století se ves, která dříve byla majetkem kláštera břevnovského v Praze, stala z rozhodnutí krále Zikmunda majetkem pana Zmrzlíka z Orlíku.[2] Ti jej vlastnili do roku 1517. [2] Opět se do roku 1534 staly majetkem kláštera břevnovského.[2] V tomto roce byly Jickovice odkoupeny od opata Švamberky.[2] V držení rodu Švamberků byla ves až do Bílé hory, kdy byla zkonfiskována.[2] Ves utrpěla během obléhání hradu Zvíkova nesmírné ztráty.[2] Zvíkov hájila posádka se 150 muži.[2] Hrad byl obléhán Marradasovými vojsky v počtu 2500 mužů, kteří se utábořili v Jickovicích a nedaleké Vartě.[2] Po vyjednávání a obléhání se nakonec obránci hradu vzdali 21. listopadu 1621.[2] Ves byla vydrancována a vypálena tak, že všech sedm původních obyvatel odešlo.[2] Roku 1622 koupil Zvíkov a s ním i Jickovice Adam ze Šternberka od císaře a rok poté je prodal Eggenberkům.[2] Tento rod je vlastnil do roku 1719, kdy přešly dědictvím do držení Schwarzenbergů.[2]

Sbor dobrovolných hasičů byl v obci založený roku 1905.[2]

Komunální symboly (znak a vlajka) byly uděleny předsedou Poslanecké sněmovny 4. 4. 2019. Modrá vidlice vyjadřuje zdejší soutok Otavy s Vltavou, jetelový kříž četnou drobnou církevní architekturu, lipový a habrový list místní památné stromy (v Jickovicích a Vartě), hvězda je atributem Panny Marie, patronky návesní kaple a celé obce.[3]

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Obec Jickovice se skládá ze dvou částí, které leží v katastrálním území Jickovice.

Přírodní zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Severně od obce přibližně 1,5 km daleko se nachází přírodní památka Bachmáč. Uprostřed obce se nachází Obecní rybník, kterým protéká Jickovický potok. Tři kilometry severozápadně se nacházejí Jickovické skály. Výška žulových skalisek nad hladinou Orlické přehrady je až 50 metrů.[4]

Památky[editovat | editovat zdroj]

 • Kaple Nanebevzetí Panny Marie se nachází na návsi a pochází z roku 1884. Vysvěcena byla v roce 1890.[5]
 • U příjezdové komunikace do obce se na mírném návrší po levé straně nachází vysoký kamenný kříž s jetelovitým ukončením ramen.
 • U stejné komunikace se po pravé straně, těsně před obcí, mezi stromy nalézá drobný kříž na kamenném podstavci
 • U stejné komunikace směrem na Vartu se okraji obce nachází zdobný kříž na kamenném podstavci.
 • Výklenek pro sochu světce se nachází v ohradní zdi u domu čp. 17 a ve dvoře u sýpky venkovské usedlosti čp. 27 [7]
 • V ohradní zdi u usedlosti čp. 46 na okraji obce se nachází kaple se sochou Panny Marie. Nad nikou je uvedena datace 1831.

Pověst[editovat | editovat zdroj]

Pověst, kterou zaznamenal Ondřej Fibich v Pověstech Písecka, Strakonicka a Pošumaví, se vztahuje ke kapli Panny Marie z 18. století. V nedaleké Vartě žil mladík, který se zamiloval do zdejší dívky. Ale na tu si myslel také bohatý písař z Orlíka a díky známostem a financím se postaral, aby byl mladík odvedený na vojnu. K tomu došlo, před jejich svatbou. Dívka slíbila svému milému věrnost. Každý den docházela na vysoký kámen za vsí a vyhlížela do dáli, jestli se její milý už nevrací. Ale dny plynuly, jí se mezitím narodil syn. Syn rostl a s ním rostly i stromy a stínily jí ve výhledu. Tak si pokaždé donesla kámen, aby lépe viděla. Kameny se hromadily, ona stále čekala a nikdo se nevracel. Čekala až do své smrti. Po její smrti se lidé rozhodli, že z kamenů postaví kapličku, která dodnes čeká, zda se někdo mrtvý nevrátí.

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

 • František S. Paukner (24. 12. 1877 Jickovice – 9. 9. 1937 Praha), berní ředitel, redaktor, vydavatel, autor povídek, divadelních her a odborných pojednání. Byl redaktorem Věstníku ministerstva financí, přispíval do Berního a daňového rádce.[2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2021. Praha. 30. dubna 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-30]
 2. a b c d e f g h i j k l m n o KYTKA, Josef. Milevsko a jeho kraj: turistika, památky, historie.. Milevsko: Nákladem odboru klubu českých turistů, 1940. S. 87. 
 3. Registr komunálních symbolů. rekos.psp.cz [online]. [cit. 2019-06-03]. Dostupné online. 
 4. Jickovické skály pro horolezce
 5. a b HLADKÝ, Jiří. Kapličky, boží muka,výklenkové kapličky a zvoničky na Milevsku a Písecku.. 2. vyd. Praha: Svazek obcí Milevska za podpory města Milevska., 2011. S. 84. 
 6. HLADKÝ, Jiří. Kapličky, boží muka,výklenkové kapličky a zvoničky na Milevsku a Písecku.. 2. vyd. Praha: Svazek obcí Milevska za podpory města Milevska., 2011. S. 32. 
 7. HLADKÝ, Jiří. Kapličky, boží muka,výklenkové kapličky a zvoničky na Milevsku a Písecku.. 2. vyd. Praha: Svazek obcí Milevska za podpory města Milevska., 2011. S. 126. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]