Kostelec nad Vltavou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kostelec nad Vltavou
kostel Narození Panny Marie

kostel Narození Panny Marie

znak obce Kostelec nad Vltavouvlajka obce Kostelec nad Vltavouznakvlajka

status: obec
LAU 2 (obec): CZ0314 549509
kraj (NUTS 3): Jihočeský (CZ031)
okres (LAU 1): Písek (CZ0314)
obec s rozšířenou působností: Milevsko
pověřená obec:
historická země: Čechy
katastrální výměra: 32,81 km²
počet obyvatel: 423 (27. 2. 2009)
nadmořská výška: 457 m n. m.
PSČ: 398 58
zákl. sídelní jednotky: 4
části obce: 4
katastrální území: 4
adresa obecního úřadu: Kostelec nad Vltavou 104, 39858 Kostelec nad Vltavou
starosta / starostka: Pavel Kosík
Oficiální web: http://www.kostelecnadvltavou.cz
E-mail: kostelecnadvltavou@seznam.cz

Kostelec nad Vltavou
Red pog.png
Kostelec nad Vltavou
Zdroje k infoboxu a částem obce

Kostelec nad Vltavou je obec ležící v jižních Čechách v okrese Písek na pravém břehu řeky Vltavy necelých 13 km zsz. od Milevska. Obec čítá 423[1] obyvatel. Dříve pod Kostelec patřil Vesec, Slavoňov, Kotýřina a 3 vesnice, které byly zaplaveny při zvyšování hladiny na řece Vltavě. Byl to Ždákov, Břehy Kostelecké a Sobědražské.

V obci se také nachází 5 větších rybníků a další menší rybníky, jmenují se Silvestr, Sobík, Návrat, Berník a v Přílepově Mlázovský rybník. 13. června 2009 s v Kostelci nad Vltavou konalo Celorepublikové setkání Kostelců.[2] V Kostelci nyní žije i s místními částmi 420 obyvatel - z toho nejmladšímu je méně než rok a nejstaršímu přes devadesát.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Letecký snímek

První písemná zmínka o Kostelci nad Vltavou pochází z roku 1318. Podle tohoto druhého zdroje jsou první písemné zmínky o vsi z let 1341 - 1342.[3] Kostelec stejně jako mnohé okolní vesnice Zahrádka, Jickovice, Radvánov náležel k majetku benediktinského kláštera v Břevnově.[4] Řeholníci založili na vyvýšeném návrší kostel, kolem kterého později vznikla ves.[4] Jméno obce je zřejmě odvozeno od slova kostel.[4] Bylo zde zřízeno proboštství.[4] Od roku 1406 ves patřila k majetku hradu Orlík.[4]Klášterní panství zaniklo za husitských válek. V roce 1514 postoupil Václav Zmrzlík ze Svojšína zástavní právo na Kostelec a některé okolní vesnice Kryštofu Švamberkovi.[4] Od roku 1534 byl Kostelec v držení pánů ze Švamberka.[4] Další držitelé byli Eggenbergové a po nich od roku 1727 Schwarzenbergové.[4]

Sbor dobrovolných hasičů byl v obci založený roku 1893.[4] V roce 1921 měl Kostelec 61 domů a 414 obyvatel.[4] V roce 1924 byl v Kostelci zásluhou místního starosty, rodáka z čp. 18, Josefa Racka zavedený telefon. Za dvanáct let, kdy byl starostou, se v obci uskutečnilo mnoho zdokonalení. [4] V roce 1930 zde žilo 411 obyvatel v 74 domech.[4]

Památky[editovat | editovat zdroj]

 • Kostel Narození Panny Marie se nachází na kopci uprostřed Kostelce. Je zasvěcen Panně Marii.[4] Místní kostel je dobře viditelnou dominantou z okolí. Kostel byl pravděpodobně založený mnichy benediktinského kláštera na počátku 12. století.[4] Vrchní patra věže byla přistavěna roku 1763.[4] Vedlejší lodě kostelní byly přistavěny v 18. století.[4] Nad vchodem do kostela je latinský nápis a chronogram 1763.[4] V tomto roce byly přistavěny dvě patra věže.[4] Nápis nad vchodem je tento: Ave gratia plena sancta Virgo ac Dei mater (Buď Zdráva, milosti plná, svatá Panno a Matko Boží).[4] Síla zdiva spodní části věže je 1, 62 metrů.[4] V roce 1350 se tento kostel připomíná jako kostel farní.[4] Podle soupisů z roku 1393 byla zdejší fara bohatá.[4] Po roce 1623 fara zanikla a kostel připadl ke kovářovské faře až do roku 1787.[4] V tomto roce byl kostel opět povýšený na farní a byla zřízena samostatná fara.[4] Kostel Narození Panny Marie je vedený v Seznamu kulturních památek v okrese Písek. Okolní hřbitov leží na návrší v jihozápadní části obce okolo kostela
 • Bývalá škola se nachází také vedle fary a špitálu. Škola byla také založena na popud Josefa Schwarzenberga farářem Janem Adamem Svobodou.[4] Prvním špitální kantor Jan František Chmel začal dobrovolně vyučovat i děti z okolí.[4] V roce 1787 byla místní škola prohlášena školou veřejnou. A byly k ní přiděleny děti z okolních vesnic.[4] V roce 1876 byla budova rozšířená přestavbou. V roce 1887 byla přistavěna škola o jedno poschodí.[4] V roce 1939 byla otevřena mateřská školka.[4] Škola je vedená v Seznamu kulturních památek v okrese Písek.
 • Muzeum se nachází na nejvyšším místě v obci, proti kostelu. Roku 2008 začaly rozsáhlé opravy některých částí věkem zdevastovaného morového špitálu. Během oprav zde byly restaurovány malé světničky se zděnými klenbami a zachovány s drobnými opravy původní stropy. Dne 13. června 2008 na „setkání Kostelců“ v Kostelci nad Vltavou zde bylo z některých původních částí otevřeno muzeum Kostelce s obrazy drobných umělců a dobovými fotografiemi při stavbě Žďákovského mostu.
 • Rodný dům českého folkloristy a národopisce Dr. Čeňka Zíbrta je čp. 23. Dříve zde býval hostinec a řeznictví V. Soulka, později Maříkův hostinec.[4]
 • Domy ve stylu selského baroka jsou v Zahrádce, která byla v roce 1995 vyhlášena vesnickou památkovou zónou.
 • Boží muka
 • Kaple svaté Barbory
 • Roubený dům se nachází zhruba v polovině cesty ke kostelu Narození Panny Marie.
 • Kamenných křížů je v obci několik. Jeden se nachází poblíž kostela Narození Panny Marie. Další se nachází v obci, ve směru k fotbalovému hřišti. Jedná se o jeden z nejstarších křížů kovářovského regionu. Je z druhé poloviny 18. století. Na vysokém kamenném podstavci je kamenný řecký kříž. Podobný kříž se nachází v obci Kučeř. [5] Dál od tohoto kříže se nachází další kamenný kříž. Na svém podstavci nese dataci 1876 a je takřka na okraji obce. Další kříž se nachází v polích, za obcí, u vzrostlého stromu a je dobře viditelný z komunikace ve směru od Písku.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Okolo Kostelce vede silnice číslo 19. Přes Kostelec vede také autobusová linka ČSAD České Budějovice[6] a cyklo trasy číslo 1155 a 1154. V obci Kostelec je celkem 13 autobusových zastávek.

Sport[editovat | editovat zdroj]

V Kostelci nad Vltavou sídlí fotbalový klub TJ Kostelec nad Vltavou[7] který hraje nyní Okresní přebor, je zde aerobik, honební spolek, 4 hasičská mužstva - Přílepov 1, Přílepov 2, Kostelec a SobědraŽ Působí zde i Dětský pěvecký sbor Kosteláček.

Slavné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

V Kostelci se narodil národopisec a sběratel lidových tradic Dr. Čeněk Zíbrt.

Místní části[editovat | editovat zdroj]

Obec Kostelec nad Vltavou se skládá ze čtyř částí na čtyřech katastrálních územích

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. přesný počet obyvatel
 2. video ze setkání Kostelců
 3. KYTKA, Josef. Milevsko a jeho kraj: turistika, památky, historie.. Milevsko : Nákladem odboru klubu českých turistů, 1940. S. 94.  
 4. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj Kytka, str. 94.
 5. ŠIMEČKOVÁ, Pavla. Od kapličky ke křížku. Průvodce po posvátných místech na Kovářovsku.. 1. vyd. Praha : Plot, 2009. ISBN 978-80-86523-94-1. S. 20.  
 6. webové stránky ČSAD
 7. webové stránky fotbalového mužstva TJ Kostelec nad Vltavou na Facebooku

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Růžice kompasu Orlík nad Vltavou Růžice kompasu
Sever Kovářov (okres Písek)
Západ   Kostelec nad Vltavou   Východ
Jih
Sobědraž Zahrádka (Kostelec nad Vltavou) Přílepov