Mirotice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o městě na Písecku. O části města Bochov pojednává článek Mirotice (Bochov).
Mirotice
Socha Mikoláše Alše na náměstí
Znak obce MiroticeVlajka obce Mirotice
znakvlajka
Lokalita
Status město
LAU (obec) CZ0314 549584
Kraj (NUTS 3) Jihočeský (CZ031)
Okres (LAU 1) Písek (CZ0314)
Obec s rozšířenou působností Písek
Pověřená obec Mirotice
Historická země Čechy
Katastrální výměra 25,53 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 1 231 (2018)[1] (e)
Nadmořská výška 412 m n. m.
PSČ 398 01
Zákl. sídelní jednotky 8
Části obce 9
Katastrální území 7
Adresa městského úřadu Náměstí Mikoláše Alše 18
39801 Mirotice
Starosta Martina Mikšíčková
Oficiální web: www.mirotice.cz
Email: starosta@mirotice.cz
Mirotice
Mirotice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mirotice jsou město ležící v Jihočeském kraji v okrese Písek. První písemná zmínka pochází z roku 1254. Má přibližně 1 200[1] obyvatel.

Miroticím vévodí kostel sv. Jiljí se čtyřpatrovou věží. Městem se Mirotice staly už počátkem 14. století. V obci byla, zejména v 19. století, početnější židovská obec s vlastní synagogou (zničenou v 29. dubna 1945 při spojeneckém náletu) a židovským hřbitovem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínkou o obci je zmínka o kostelu sv. Jiljí z roku 1254. Již v té době se Mirotice staly přemyslovským královským městem. Do výstavby děkanského kostela v Písku byly nejvýznamnějším duchovním centrem v oblasti. Jejich význam umocňovalo to, že ležely na Královské stezce.

V dalších stoletích Mirotice vzkvétaly. Vznikl zde městský špitál a roku 1569 získaly i právo várečné (výroba piva). Patřily nejdříve k rožmitálskému a později ke zvíkovskému panství. Na počátku 17. století a začátkem třicetileté války bylo město poničeno několika vpády vojsk a upadalo. Koncem století se však začaly znovu vzmáhat.

Z novodobých dějin zasáhla do historie a vzhledu města především druhá světová válka. Dne 28. dubna 1945 zde (resp. na náměstí a v přilehlých ulicích) zastavil německý vojenský kontingent včetně dvou polopásových vozidel se čtyřhlavňovými kanony a kolona německých civilních uprchlíků (tzv. národních hostů). 29. dubna ráno je zde objevila americká stíhací letadla (tzv. hloubkaři). Při vzájemném ostřelování a bombardování bylo zničeno několik budov. Další americký nálet přišel v poledne. Německý kontingent byl při něm zničen, ale vyhořelo nebo jinak bylo zničeno 27 domů a dalších 57 bylo většinou těžce poškozeno. Zcela zničena byla např. tzv. Alšovna – statek, který patřil rodu Alšů do poloviny 19. století, než jej musel Alšův otec z finančních důvodů opustit. Zahynulo 11 místních obyvatel, počet mrtvých německých vojáků a civilistů není znám.

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Město Mirotice se skládá z devíti částí na sedmi katastrálních územích.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také ve článku Seznam kulturních památek v Miroticích.

Kostel svatého Jiljí[editovat | editovat zdroj]

Kostel je nejvýraznější památkou Mirotic. Nachází se na západ od náměstí. První písemná zmínka je z roku 1254, jeho základy jsou však asi o 100 let starší. Kostel byl několikrát přestavován, naposledy v letech 18701872 v pseudorománském stylu, který mu zůstal dodnes. Roku 1670 mu byla přistavěna druhá věž (zvonice).

Rodný dům Mikoláše Alše s říčkou Lomnicí

Rodný dům Mikoláše Alše[editovat | editovat zdroj]

Původní Alšův rodný dům v severozápadní části obce se nezachoval, protože byl zcela zničen při požáru. Na jeho místě byla vystavěna více méně zdařilá replika, ve které je nyní památník Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého.

Další pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

 • Židovský hřbitov na severu města s cennými náhrobky a památným dubem
 • Barokní kaplička svatého Jana Nepomuckého na břehu Lomnice na severovýchodním okraji obce u domu čp.151.[2]
 • Socha svatého Jana Nepomuckého z roku 1782, v roce 1998 restaurovaná
 • Most přes Lomnici – technická památka z roku 1939
 • Hrobka J. Svěrákové
 • Boží muka na okraji města ve směru na Zvíkov. Druhý používaný název těchto muk je Alšova boží muka.[3]
 • Boží muka v polích pod Průhonem u komunikace vedoucí z Písku do Prahy.[3]
 • Výklenková kaple zasvěcená svatému Janu Nepomuckému se nachází u silnice na Zvíkov na okraji města, naproti čp.232.[4]
 • Výklenková kaple zasvěcená Panně Marii a svaté Anně se nachází ve zdi u čp. 79.[4]
Restaurace na náměstí v Miroticích

Významné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Město Mirotice je rodištěm Mikoláše Alše (* 1852), který zde také už ve svých 4 letech začal s kreslením. Aleš zde žil s přestávkami do roku 1862, kdy nastupuje na studium v Písku. Pak zde pobýval prakticky jen o prázdninách až do roku 1874, kdy po smrti otce trvale odjíždí do Prahy. Na jeho počest jsou každoročně pořádány slavnosti nesoucí jméno Alšovy dny.

Český loutkář Matěj Kopecký je druhou významnou osobností Mirotic. Kopecký se zde nenarodil, ale přiženil se sem v roce 1795. Bydlel v Kvíčalovské chalupě v Rybářské ul. čp. 112 (u kostela sv. Jiljí) do roku 1836. S tradicí Matěje Kopeckého souvisí i Mirotické setkání loutek a hudby, které zde od roku 2004 probíhá každoročně koncem srpna.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2018. 30. dubna 2018. Dostupné online. [cit. 2018-05-01]
 2. HLADKÝ, Jiří. Kapličky, boží muka,výklenkové kapličky a zvoničky na Milevsku a Písecku.. 2. vyd. Praha: Svazek obcí Milevska za podpory města Milevska., 2011. S. 90. 
 3. a b HLADKÝ, Jiří. Kapličky, boží muka,výklenkové kapličky a zvoničky na Milevsku a Písecku.. 2. vyd. Praha: Svazek obcí Milevska za podpory města Milevska., 2011. S. 32. 
 4. a b HLADKÝ, Jiří. Kapličky, boží muka,výklenkové kapličky a zvoničky na Milevsku a Písecku.. 2. vyd. Praha: Svazek obcí Milevska za podpory města Milevska., 2011. S. 56. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]