Popluží

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Popluží je stará česká měrná jednotka plochy neurčité velikosti, jež se užívala především v zemědělství. Obvyklá hodnota jednoho popluží nebyla nikdy přesně určena, je odhadována na 20 až 60 hektarů. Někdy se tímto názvem označovala zemědělská půda nerozměřená na lány, a proto jsou hodnoty značně nepřesné.

Z etymologického základu slova pak vyplývá, že velikost pozemku mohla dosti úzce souviset s plužením respektive s orbou. Od slova popluží je odvozeno sousloví poplužní dvůr. Sedláček uvádí, že existuje řada místních variant této jednotky. Popluží se rovnalo asi 1 až 3,5 lánu.

Popluží se v Čechách nazývala taková plocha, kterou stačilo obdělat jedno spřežení jedním pluhem. Pozdější poplužní dvůr byl obecným označením zemědělského dvora s polnostmi. Nejstarší míra popluží v Čechách se datuje k roku asi 1198 nebo 1199. Bylo to popluží okolo kostela sv. Jana, na Bojišti, již dávno zastavěné Novým Městem pražským. Vacek vypočítal, že měřilo asi 60 ha, což by se hrubě rovnalo 3 lánům.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CHVOJKA, Miloš; SKÁLA, Jiří. Malý slovník jednotek měření. Praha: Mladá fronta, 1982. 280 s. (Malá encyklopedie; sv. 13). 
  • Paměti a doklady o staročeských mírách a váhách. Rozpravy České akademie věd a umění. Rozpravy České akademie věd a umění. Třída I. Praha: Česká akademie věd a umění, 1923, čís. 66. Dostupné online. ISSN 1801-5719. 
  • ŠINDELÁŘ, Václav; SMRŽ, Ladislav; BEŤÁK, Zdeněk. Nová soustava jednotek. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1989. 672 s. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Popluží ve Vlastenském slovníku historickém ve Wikizdrojích