Popluží

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Popluží je stará česká měrná jednotka plošného obsahu neurčité velikosti, jež se užívala především v zemědělství. Obvyklá hodnota jednoho popluží nebyla nikdy přesně určena, je odhadována od 20 až do 60 hektarů. Někdy se tímto názvem označovala zemědělská půda nerozměřená na lány, a proto jsou hodnoty značně nepřesné. Z etymologického základu slova pak vyplývá, že velikost pozemku mohla dosti úzce souviset s plužením respektive s orbou. Od slova popluží je odvozeno sousloví poplužní dvůr.

Sedláček uvádí, že existuje řada místních variant této jednotky. Popluží se rovnalo asi 1 až 3,5 lánu.

Jiná definice:

Popluží se v Čechách nazývalo tolik prostoru, kolik jedno spřežení jedním pluhem stačilo obdělati. Později dvůr poplužný byl dvůr s polnostmi vůbec. Nejstarší míra popluží v Čechách se datuje k roku asi 1198 nebo 1199. Bylo to popluží okolo kostela sv. Jana, na Bojišti, již dávno zastavěné Novým Městem pražským. Vacek vypočítal, že měřilo asi 60 ha, což by se hrubě rovnalo 3 lánům.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Použité zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Chvojka, M. - Skála, J.: Malý slovník jednotek měření. Edice Malé encyklopedie, sv. 13. Praha, Mladá fronta 1982.
  • Sedláček, A.: Paměti a doklady o staročeských mírách a váhách. Rozpravy České akademie věd a umění. Třída I. Číslo 46. Nákladem České akademie věd a umění, Praha 1922 (1923).
  • Šindelář, V. - Smrž, L.: Nová soustava jednotek. Praha, SPN 1989.