Skály (okres Písek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Skály
Statek ve stylu selského baroka na návsi
Statek ve stylu selského baroka na návsi
Znak obce SkályVlajka obce Skály
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ0314 549851
Kraj (NUTS 3) Jihočeský (CZ031)
Okres (LAU 1) Písek (CZ0314)
Obec s rozšířenou působností Písek
Pověřená obec Protivín
Historická země Čechy
Katastrální území Skály u Protivína
Katastrální výměra 17,76 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 280 (2019)[1]
Nadmořská výška 387 m n. m.
PSČ 398 11
Zákl. sídelní jednotky 2
Části obce 2
Katastrální území 1
Adresa obecního úřadu Skály 61, 398 11 Protivín
Starostka Pavla Poláčková
Oficiální web: www.skaly.net
E-mail: skaly@zlatyvrch.cz
Skály
Skály
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Skály je obec v okrese Písek v jižních Čechách. Připojené osady jsou Budičovice, Dvorce a Božejovice. Vesnice je vedena jako vesnická památková zóna. Nacházejí se zde venkovské statky ve stylu lidového baroka. Obcí protéká Skalský potok, který se vlévá do Blanice. Poblíž Skal, směrem na severovýchod, se nachází přírodní památka Skalský rybník. Žije zde 280[1] obyvatel.

Na katastru obce se nachází tvrze Božejovice (Božovice) a Modliškovice nedaleko zemědělského dvora Dvorce.

Obecně[editovat | editovat zdroj]

Selské baroko na návsi
Kaplička na návsi

Obec Skály leží v jižní části okresu Písek, přibližně 5 km na severozápad od Protivína a 12 km jižně od bývalého okresního města Písku. Skály se nacházejí v poměrně pahorkaté krajině, která je převážně zemědělsky využívána, v nadmořské výšce 387 m.

Ve Skalách i vedlejších Budičovicích se nalézá řada statků typického jihočeského selského baroka a návesní kapličky, dále boží muka a ohradní zdi a brány. Ve vsi není kostel ani hřbitov, Skály patří farností do nedaleké Heřmaně, vzdálené 2 km severozápadním směrem. V Heřmani bývala též obecná škola, kterou navštěvovaly děti až do čtvrté třídy. Povinnou školní docházku pak děti dokončily v protivínské základní škole.

Dopravní spojení obstarává železniční trať Plzeň – České Budějovice č. 190, na níž leží zastávka Skály, a silnice Protivín – Ražice, jež prochází středem vsi. Na návsi je kromě obecního úřadu, v jehož budově sídlí i zdejší koloniál, také obecní hospoda, zastávka autobusu a kaplička.

Ke Skalám patří, jak již bylo uvedeno, ještě připojené osady Budičovice, Božejovice či Božovice a Dvorce. V obci působí několik živnostníků a soukromých zemědělců. Skály jsou součástí Blanicko-otavského mikroregionu a dobrovolného svazku obcí Zlatý vrch.

Z historie[editovat | editovat zdroj]

Pohled směrem k bývalé skalské tvrzi

První doložená písemná zmínka o osadě Skály pochází z roku 1365,[2] kdy ji Rožmberkové prodali Oldřichu Štěněti z Dobevi. Další zmínku lze nalézt v zápisu z manského soudu z roku 1397, kde se hovoří o jistém Janu ze Skály. V roce 1430 nechal král Zikmund Lucemburský zapsat manství ve Skalách, sousedních Budičovicích a Štěticích Janu Kočkovi ze Skal. Kočka měl tři syny Přibíka, Václava, Jana a Aleše a dceru Kateřinu. Té v roce 1509 potvrdil král Vladislav Jagellonský listiny na zdejší manství. Někdy kolem roku 1536 prodala Kateřina Skály Kašparu Litochlebovi ze Strachotína, jenž zde zřejmě vystavěl tvrz, nebo do podoby tvrze přestavěl starší sídlo. Tvrz se ve Skalách poprvé uvádí v roce 1543, kdy ji Kašparova dcera Anna i s dvorem prodala Diviši Malovcovi z Malovic. Nový pán pak toto zboží připojil k libějovickému panství. Nelze vyloučit, že zbytky renesanční tvrze jsou dosud zčásti dochovány v dnešních přízemních objektech bývalého statku čp. 24. Ke konci 16. století a až do roku 1623 patřily Skály městu Písek, od něhož je koupil hrabě Merode, který je posléze prodal hraběti Bukvojovi. Dalším nabyvatelem dvora byl v roce 1800 kníže Schwarzenberg. Knížecí rod si zdejší majetek podržel až do pozemkové reformy v roce 1923.

Budičovice[editovat | editovat zdroj]

Budičovice – statky ve stylu selského baroka

První zmínku o této malé osadě s dvorcem nacházíme v písemných pramenech až roku 1399 v přídomku Onsoniho z Budičovic.[3] Další záznam je pak z roku 1462, kdy Budičovice patřily Matěji Zákovi. Roku 1545 vlastnil Budičovice rytíř Václav Želízko z Tourového, který je v roce 1558 prodal Vilému Čejkovskému z Čejkov, pánu na Božovicích. Později se statek dostal k Protivínu a po jeho odprodeji od Hluboké se pak dostává do majetku Písecké obce.

Moderní historie v datech[editovat | editovat zdroj]

Skály – část bývalého statku čp. 24

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2008 se vždy v září v obci koná akce pro veřejnost pod názvem Draci ve Skalách. Akci plnou draků, pohádek a zpívání pořádá společně s obcí, dětský domov v Písku, Občanské sdružení Letní dům a občanské sdružení ŠVAGR o.s.[4]

Památky[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek ve Skalách.
  • Kaple v obci je zasvěcená Panně Marii ustavičné pomoci. Je datována zhruba rokem 1783.[5]
  • Kaple zasvěcená svatému Vítovi se nachází jihozápadním směrem od obce v lese Hájek. Pochází z doby kolem roku 1850. Na plechové desce je tento nápis: „Na heřmaňském hřbitově, dřímají sladký sen naši otcové, naše drahé matky. Chodívali rádi sem ke svatému Vítu, aby Pán Bůh žehnal jim i jejich majetku.“[5] Podle pověsti, která se ke kapli vztahuje, ji nechal postavit kníže, který se při pronásledování zvěře ztratil v zdejších lesích. Ráno šťastně našel cestu do nejbližší vesnice podle kohoutího kokrhání.[5]

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Obec Skály se skládá ze dvou částí, které obě leží v katastrálním území Skály u Protivína:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2019. Praha. 30. dubna 2019. ISBN 978-80-250-2914-5. Dostupné online. [cit. 2019-05-04]
  2. Almanach obce Skály-Budičovice, 2005, str. 8, ISBN 80-86566-29-3
  3. Almanach obce Skály-Budičovice, 2005, str. 10, ISBN 80-86566-29-3
  4. Pisecký DENÍK.CZ, OBRAZEM: Draci opět řádili ve Skalách
  5. a b c HLADKÝ, Jiří. Kapličky, boží muka,výklenkové kapličky a zvoničky na Milevsku a Písecku.. 2. vyd. Praha: Svazek obcí Milevska za podpory města Milevska., 2011. S. 104. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]