Cizrna beraní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Cizrna beraní

alternativní popis obrázku chybí
Cizrna beraní (Cicer arietinum)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: bobotvaré (Fabales)
Čeleď: bobovité (Fabaceae)
Rod: cizrna (Cicer)
Binomické jméno
Cicer arietinum
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cizrna beraní (Cicer arietinum L.) je jediným pěstovaným zástupcem rodu cizrna (Cicer).[1] Pochází z Indie[2] a v dnešní době se vyskytuje pouze v kultuře. Občasně zplaňuje.[1] Pěstuje se pro zrno jako luskovina, ke konzumaci se jako zelenina používají jak celé lusky, tak i semena, či mladé výhonky a dále jako pícnina (zkrmovat se mohou i semena či odpady ze mletí).[2] Pěstuje se především v oblasti Středozemí, Blízkého a Dálného východu až po Indii a dále na březích Nilu až po západní Afriku;[1] dále v Severní Americe.[3] Největšími producenty jsou Pákistán, Turecko, Mexiko[2] a USA[3].

Jedná se o jednoletou vzpřímenou rostlinu dosahující výšky až 1 m.[1][2] Od země vyrůstá několik lodyh[3] s lichozpeřenými čtyř až sedmijařmými listy o délce až 5 cm. Listy vejčité a zubovité do 1 cm. Celá rostlina je pokryta žlaznatými chloupky. Kořenový systém je svazčitý, dosahující 1-2 m hloubky.[2] Květenství hroznovité s bílou, růžovou až modrou korunou.[1] Lusk obsahuje 1–2 semena.[2]

Jedná se o typového jedince rodu,[1] kterého Carl Linné našel a popsal v Itálii, nebo na Pyrenejském poloostrově.[4]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Z cizrny je připravován především známý pokrm falafel (smažené kořeněné luštěninové koule).[zdroj?] Je hojně využívána v blízkovýchodní a dálněvýchodní kuchyni (arabský hummus, ta`miya a košarí, indický dhall apod.).[zdroj?]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f VAN DER MAESEN, L. J. G, a kol Taxonomy of the Genus Cicer Revisited In: Yadav, S. S. a kol. 2007. Chickpea, Breading & Management. [s.l.] : CAB International, 2007. ISBN 1-84593-213-7.  
  2. a b c d e f VALÍČEK, Pavel, a kol Užitkové rostliny tropů a subtropů. Praha : Academia, 2002. ISBN 80-200-0939-6. Kapitola Luskoviny, s. 90–91.  
  3. a b c OPLINGER, E. S, a kol Chickpea (garbanzo bean) [online]. REV. 1997-11-17, [cit. 2010-02-17]. Dostupné online.  
  4. Viz http://tropicos.org/Name/13045294