Zvěstování Panny Marie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Na tento článek je přesměrováno heslo Zvěstování. Tento článek pojednává o zvěstování Panně Marii. Další významy jsou uvedeny v článku Zvěstování (rozcestník).
Melozzo da Forlì, Zvěstování

Zvěstování Panny Marie, správněji zvěstování Páně či zvěstování Panně Marii, je zjevení archanděla Gabriela Marii, že počne dítě, že se jí narodí Syn Boží. Některé křesťanské církve tento svátek slaví jako Zvěstování Panny Marie dne 25. března, v katolickém liturgickém kalendáři je tento den uveden jako Zvěstování Páně. Slaví se jako vtělení devět měsíců před Vánocemi. Zasvěcení kostelů se v českých zemích nejčastěji uvádí slovy Zvěstování Panny Marie. Jako námět výtvarných děl se událost mnohdy označuje samotným slovem Zvěstování.

O generaci dřívější událost, andělské zvěstování svatému Jáchymovi o narození Panny Marie, není podloženo Novým zákonem, ale pouze tzv. Jakubovým protoevangeliem. Zobrazování scén z tohoto a dalších apokryfních příběhů zakázal Tridentský koncil poté, co definoval katolický biblický kánon. Samo zvěstování Panny Marie svatému Jáchymovi není oslavováno jako svátek, ale k téže události se vztahuje Neposkvrněné početí Panny Marie, které rovněž není biblicky podloženo a je specificky katolickým dogmatem, nesdíleným pravoslavnými ani protestantskými církvemi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Annunciation na anglické Wikipedii.