Rotterdam

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rotterdam
Rotterdam – znak
znak
Rotterdam – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška0 m n. m.
StátNizozemskoNizozemsko Nizozemsko
Provincie Jižní Holandsko
ObecRotterdam
Administrativní dělení14 obvodů
Poloha na mapě Nizozemí
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha319 km²
Počet obyvatel611 000
Hustota zalidnění1 915,4 obyv./km²
Správa
StarostaAhmed Aboutaleb
Oficiální webwww.rotterdam.nl
Telefonní předvolba010
PSČ3000-3099
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Noční pohled na přístav
Přístav roku 1856 na malbě od Johana Bartholda Jongkinda

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav (do roku 2004, kdy ho předstihla Šanghaj, i světa), město moderní architektury (např. továrna Van Nelle, světové kulturní dědictví UNESCO) a zároveň město velkého historického významu.

Známý je zdejší přístavní komplex rotterdamského přístavu, který je druhý největší na světě (první v Evropě). V centru města se nachází Námořní muzeum, dokumentující historii přístavu a stavby lodí. Městem protéká Nová Máza - jedno z ramen delty Rýna do Severního moře.

Historie

Město bylo velkoryse založeno na pravoúhlém půdorysu kolonizátory roku 1230. Na zničení památek jeho bohaté historie a architektury se podílely dva faktory: bouřlivý rozvoj průmyslu v 19. století a především druhá světová válka. Větší část Rotterdamu byla za druhé světové války zničena během několika velkých kobercových náletů. Proto byl a je střed města od roku 1945 zastavován moderními výškovými budovami, odlišnými od holandských nízkých cihlových domů.

Dne 7. ledna 2016 vstoupili zaměstnanci rotterdamského přístavu (konkrétně terminálů ECT Delta, Uniport a APM) do 24hodinové stávky. Důvodem je předpokládané propouštění pro nadbytečnost v důsledku plánované automatizace terminálů. Již v roce 2017 by mohlo přijít o práci 700 z 3600 až 4000 zaměstnanců největšího přístavu v Evropě.[1]

Turistika

Turisticky atraktivní je vyhlídka na přístavní město z vyhlídkové věže Euromast, vysoké 185 metrů. Její výtah jezdí až na vrchol věže nebo do restaurace Panorama, nacházející se ve výšce 100 metrů. Populární je rovněž Erasmusbrug – moderní most spojující severní a jižní Rotterdam. Na jihovýchodním okraji města se nachází skupina větrných mlýnů v Kinderdijk-Elshout.

Muzea

Další atrakci představuje Museumpark – muzejní budovy volně navazující v pásu městské zeleně. Z nich nejvýznamnější a po amsterdamském Rijksmuseu druhé největší muzeum umění v Holandsku je Museum Boijmans van Beuningen, jehož sbírky ve třech patrech dvou budov na ploše 12 000 metrů čtverečních zahrnují deskové malířství a sochařství od rané italské gotiky (Fra Angelico, Lorenzo Monaco), přes pozdní gotiku (Van Eyckové, Hans Memling, Jan van Scorel), olejomalby vlámských mistrů renesance (Hieronymus Bosch, Pieter Breughel, německou renesanci (Hans Memling), nizozemské mistry raného baroka (Rembrandt, Frans Hals, P. P. Rubens, Anton van Dyck, Jan Steen, Adriaen van Ostade), mistry italské (Tizian, Tintoretto) a španělské (Murillo, Goya), moderní malbu závěru 19. a počátku 20. století (Monet, Gauguin, Van Gogh), symbolismus (Odilon Redon), expresionismus, kubismus a jiné -ismy (mj. Picasso, Kandinsky) až po surrealisty (Giorgio de Chirico, René Magritte, Hans Arp, Salvator Dalí). Umělecká řemesla a design jsou zastoupena od 13. století po avantgardní směry 20. století zejména nábytkem, sklem, porcelánem, delftskou keramikou, stříbrnictvím a textiliemi. Kromě toho je na krátkodobých výstavách prezentováno současné umění.

Moderní umění vystavuje Kunsthal Rotterdam, Witte de With, Tent,Chabot Museum a řada soukromých galerií. Bohatou sbírku fotografií má Nederlands fotomuseum. Architektuře v Nizozemí, zejména od secese po současnost, se věnuje Nederlands Architectuurinstituut (NAI).

Sport

Ve městě působí fotbalové kluby Feyenoord a Sparta Rotterdam.

Známé osobnosti

Partnerská města

Reference

  1. Update: Rotterdam Dockworkers Launch 24-Hour Strike [online]. Worldmaritimenews.com, 2016-01-07 [cit. 2016-01-07]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy