Willem de Kooning

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Willem de Kooning

Willem de Kooning (24. dubna 1904, Rotterdam19. března 1997, East Hampton) byl nizozemsko-americký malíř a sochař, představitel abstraktního expresionismu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho rodiče Leendert de Kooning a Cornelia Nobelová se rozvedli, když mu bylo pět. Vytudoval umění na rotterdamské Akademii (Academie voor Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen).

V roce 1926 odjel do Spojených států. Usadil se v Hobokenu v New Jersey. Vydělával si nejprve na živobytí malováním domů, později se přestěhoval na Manhattan, kde založil vlastní ateliér. V roce 1929 se seznámil s malíři Stuartem Davisem a Arshilem Gorkym, kteří se stali jeho souputníky.

V letech 1935-1937 pracoval na projektech WPA (Works Progress Administration). Díky tomu se dostal z ekonomických problémů a mohl se konečně věnovat jen výtvarnému umění. O tuto práci ovšem přišel, protože nebyl americkým občanem (občanství získal až v roce 1962). Roku 1948 měl první samostatnou výstavu, v Galerii Egan v New Yorku.

V roce 1943 si vzal za ženu Elaine Marii Friedovou, která se později rovněž stala známou malířkou. Roku 1963 se přestěhovali do East Hamptonu na Long Islandu, kde žili až do konce života.

Byl jedním ze zakladatelů abstraktního expresionismu, který se mezi newyorskými umělci začal formovat ve 40. letech 20. století. Několikrát během své kariéry změnil styl – od figurálních obrazů ve stylu Picassa až k abstraktním krajinám. V sedmdesátých letech se obrátil k figurativnímu sochařství.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]