Anna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Anna

ženské jméno

Svátek: 26. července
Původ: hebrejský
Četnost v ČR: 138558
Pořadí podle četnosti: 4.
Podle údajů z roku: 2013
Četnost jmen a příjmení na webu MV ČR či graficky na mapě či četnost dle ročníků v grafu

Anna ženské rodné jméno hebrejského původu (hebrejsky חַנָּה, Chana či Channa) znamená „milostiplná“ či „milá“. Ze stejného hebrejského jména pochází také české jméno Hannah. V Bibli se vyskytují dvě ženy s tímto jménem, matka Samuelova z 1. knihy Samuelovy 1. kapitoly, a v Novém zákoně prorokyně Anna, dcera Fanuelova z kmene Ašer (Lukáš 2, 36), která žila v Jeruzalémském Chrámu a očekávala příchod Mesiáše a rozpoznala ho v Ježíši.

Podle českého kalendářesvátek 26. července a v církevním se slaví Anna společně s Jáchymem, neboť celý život spolu prožili a jsou známí coby rodiče Panny Marie. Druhý vatikánský koncil stanovil památku Jáchyma a Anny na společný den 26. července, do té doby se oba slavili po celém světě v různé dny.

Roku 1481 ji papež Sixtus IV. včlenil do římského kalendáře. Rokem 1584 a z nařízení papeže Řehoře XIII. se slaví svátek sv. Anny.

Anna je patronkou Innsbrucku, Florencie a Neapole a lidé ji prosí za šťastný sňatek a manželství, za požehnání dětí, za šťastný porod a za svou si ji berou vdovy, hospodyně, matky, dělnice, horníci, tkalci, soustružníci, umělečtí truhláři, mlynáři, kramáři, provazníci, krejčí, krajkáři, čeledíni aj.

Anna znamená matka v indianském jazyce Algonquin.

Domácké podoby[editovat | editovat zdroj]

Anička,Aňa, Anča, Anče, Andula, Andule, Anule, Áňa, Anýsek, Aninka, Anik, Aný

Statistické údaje[editovat | editovat zdroj]

Následující tabulka uvádí četnost jména v ČR a pořadí mezi ženskými jmény ve srovnání dvou roků, pro které jsou dostupné údaje MV ČR - lze z ní tedy vysledovat trend v užívání tohoto jména:

Rok Četnost Pořadí
1999 171985 3.
2002 164362 3.
Porovnání o 7623 méně žádná změna
2006 153638 4.

Změna procentního zastoupení tohoto jména mezi žijícími ženami v ČR (tj. procentní změna se započítáním celkového úbytku žen v ČR za sledované tři roky 1999-2002) je -3,7%, což svědčí o poměrně značném poklesu obliby tohoto jména.

V lednu 2006 se podle údajů ČSÚ jednalo o 5. nejčastější ženské jméno mezi novorozenci.

Známé Anny[editovat | editovat zdroj]

Hlava Sv. Anny - náčrtek Leonardo da Vinci
panovnice a šlechtičny
některé další nositelky

Fiktivní Anny[editovat | editovat zdroj]

  • Anna Engelhardt - fiktivní postava ze seriálu Kobra 11
  • Anna Bendová-Rychmanová - fiktivní postava z filmů Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny, Jak se krotí krokodýli
  • Anna Máchalová - Fiktivní postava z filmu S čerty nejsou žerty

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]