Proso (opereta)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Autobusta autora operety

Proso je sedmihodinová operetní freska, jejímž autorem je Jára Cimrman.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zmínka o operetě ni se objevuje v představení Divadla Járy Cimrmana nazvaném Hospoda Na mýtince.[2] V tomto dramatu se uvádí, že u příležitosti otevření Riesenradu (ruského kola) ve vídeňském Prátru kultury a oddechu se ve městě uskutečnila hudební soutěž. V její porotě zasedli Franz Lehár, Johann Strauss, Oskar Nedbal, Béla Kálmán (otec Emmericha Kálmána) a Adolf Piskáček, což byl starší bratr známějšího Rudolfa Piskáčka.[3] Cimrman na tuto soutěž zaslal své dílo Proso. Protože však její autor trpěl drobným škudlilstvím, nepodal zásilku s operetou na poště doporučeně. Vlivem toho se mohli Cimrmanova díla zmocnit členové poroty vídeňské soutěže, kteří si tak z díla zajímavé motivy rozebrali a použili je ve skladbách svých (nebo v případě Kálmána s Piskáčkem svých příbuzných). Tyto skladby následně svým autorům přinesly slávu a věhlas.[3]

Výtisk kompletní partitury operety Proso se nicméně ve vídeňském operetním archivu zachoval a za druhé světové války jej zde náhodou objevil operetní režisér Alfréd Kubík, když mu při bombardování spadl na hlavu a tím mu paradoxně zachránil život. Vděčný Kubík se pak rozhodl, že celé dílo provede a nahraje, a do roku 1950 dokončil prvních 47 obrazů. Tehdy se však na školení dozvěděl, že opereta je úpadkový žánr, a v návalu výčitek celou partituru spálil a nahrávky smazal. Hudebně nejsilnější místa však mazání odolala a takto je koncem 60. let objevil rozhlasový technik Karel Probošt, když měl za úkol poslouchat smazané pásky a kontrolovat, jestli jsou opravdu smazány. Ze šesti zachovalých několikasekundových zlomků Kubíkovy nahrávky a z ukradených skladeb použitých v cizích operetách pak cimrmanologický badatelský tým rekonstruoval celý obsah operety.[zdroj?]

Provedení[editovat | editovat zdroj]

V roce 2013 se během letního festivalu Prague Proms z iniciativy členů Českého národního symfonického orchestru uskutečnilo ve Smetanově síni pražského Obecního domu představení fragmentů operety Proso.[4] Během koncertu orchestr pod vedením Libora Peška zahrál ukázky – při vídeňské soutěži ukradených – motivů.[5] Orchestr doplnili herci Divadla Járy Cimrmana – Zdeněk Svěrák hrál na violoncello, Petr Brukner na činely a kulisák Robert Bárta na housle. Pěvecké árie si spolu se sopranistkou Adrianou Kohútkovou a tenoristou Tomášem Černým zazpíval i další herec cimrmanova divadla Miloň Čepelka.[6] Celé představení v Obecním domě se pod režisérským vedením Jana Svěráka natáčelo a přímo přenášelo do celkem 54 biografů v České republice.[4] Natočený materiál odvysílala v listopadu 2013 také Česká televize na své stanici ČT art[1] a 11. října jej na nosičích CD a DVD vydala společnost Supraphon.[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b TELEVIZIONÁŘ: Jak zní Proso, rozkradený Jára Cimrman. iDNES.cz [online]. 2013-11-02 [cit. 2014-08-08]. Dostupné online. 
  2. Hospoda na mýtince [online]. Praha: Česká televize [cit. 2014-08-08]. Dostupné online. 
  3. a b Geniální Cimrmanova opereta Proso zazní i ve vašem kině [online]. Praha: Česká televize, 2013-06-11 [cit. 2014-08-08]. Dostupné online. 
  4. a b SPÁČILOVÁ, Mirka. Jan Svěrák režíruje Cimrmana. Proso zahrají poprvé a naposled. iDNES.cz [online]. 2013-07-12 [cit. 2014-08-08]. Dostupné online. 
  5. KROC, Vladimír; KAŠPAR, Mirko. Premiéra Cimrmanovy operety Proso byla zároveň derniérou. Jednou to stačí, říká Zdeněk Svěrák [online]. Praha: Český rozhlas, 2013-07-14 [cit. 2014-08-08]. Dostupné online. 
  6. ČTK. Cimrmanovu operetu Proso ocenili posluchači ovacemi vestoje. Týden [online]. 2013-07-14 [cit. 2014-08-08]. Dostupné online. ISSN 1210-9940. 
  7. STRNAD, Radek. Cimrmanology čeká extáze. Opera Proso vychází na CD s DVD. Deník [online]. 2013-10-12 [cit. 2014-08-08]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]