Malostranská beseda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Malostranská beseda v Praze
Malostranská beseda na Malostranském náměstí
Malostranská beseda na Malostranském náměstí
Účel stavby

Radnice

Základní informace
Slohrenesance
ArchitektGiovanni Maria Filippi
Výstavba1407
Přestavba1617-1622
StavebníkMalá Strana
Současný majitelHlavní město Praha
Poloha
AdresaMalostranské nám. 35/21, Praha 1-Malá Strana, ČeskoČesko Česko
UliceMalostranské náměstí a Letenská
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky38987/1-531 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Malostranská beseda respektive bývalá Malostranská radnice je pozdně renesanční budova v Praze 1. Nachází se na Malostranském náměstí čp. 35/21 v centru Malé Strany.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Malostranská beseda zcela v popředí vlevo, ještě před reinstalací věží na historické fotografii z roku 1912. Uprostřed snímku je Grömlingovský palác, vpravo je část chrámu sv. Mikuláše

Malostranská beseda je bývalá radniční budova. O původní budově, která stávala v tomto místě a sloužila jako místo jednání radních, existuje zpráva z roku 1407, budova i s písemnostmi však byla zničena husity. Roku 1478 koupili malostranští měšťané od Jana Tovačovského z Cimburka pozemek pro výstavbu nové radnice, která stojí dodnes.

Významnou roli sehrála radnice v roce 1575, kdy zde byla sepsána tzv. česká konfese, podklad pro jednání o svobodě vyznání v Českém království. Tuto událost připomíná pamětní deska na budově.

Svou dnešní pozdně renesanční podobu budova získala při přestavbě v letech 16171622. Autorem návrhu stavebních úprav byl Giovanni Maria Filippi, avšak ještě předtím, než byly práce realizovány, byl dům v roce 1648 zničen a vydrancován švédskými vojsky při obléhání Prahy. Roku 1660 jej opravil v barokní podobě Vilém Oppenried.

Do roku 1784 sloužila budova jako radnice, poté byly městské části (Hradčany, Staré Město, Nové Město a Malá Strana) sloučeny do jedné části, a správa byla přesunuta na Staroměstskou radnici. V letech 17841793 pak došlo k dalším stavebním úpravám domu pro potřeby fiskálního úřadu.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současné době slouží již po mnoho let coby společenský klub a koncertní sál. Jedná se o jedno z kulturních center Malé Strany, které se nachází, mimo jiné, též na hlavní turistické trase procházející starou Prahou od Prašné brány přes Staroměstského náměstí přes Karlův most na Malou Stranu a odtud pak dále na Pražský hrad.

Rekonstrukce 2006–2009[editovat | editovat zdroj]

Pohled na Malostranskou besedu v průběhu rekonstrukce

V letech 20062009 prošla bývalá radniční budova rozsáhlou rekonstrukcí. Podle původních plánů měla rekonstrukce začít již v roce 2004 a být dokončena koncem roku 2005, ale při průzkumech vyšlo postupně najevo, že dům je v mnohem horším stavu, než se původně předpokládalo, a celá rekonstrukce nakonec zabrala více než tři roky. Ve velmi špatném stavu byl například jedinečný renesanční krov, který se nakonec podařilo restaurátorům za použití dobových tesařských technik zachránit. Velmi významným zásahem do vzhledu byla obnova věží, které se na Malostranské besedě nacházely od 17. století do roku 1828, kdy byly, pravděpodobně kvůli nestabilitě, odstraněny. Znovuumístění věží předcházela dlouhá veřejná i odborná diskuse o smysluplnosti a správnosti takovéhoto zásahu do vzhledu Malostranského náměstí. Problematické bylo i samotné technické řešení osazení věží, protože původní budova15. století nebyla konstruována tak, aby věže unesla, a až v 17. století byl instalován dřevěný systém, který roznášel hmotnost věží do celé konstrukce budovy. Tento systém byl při poslední rekonstrukci odstraněn a nahrazen systémem ocelovým.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BROŽ, Václav. Nástin dějin Malostranské Besedy: K oslavě jejího třicetiletého jubilea. Praha: vl.n., 1898. Dostupné online. Založení zábavního spolku malostranských měšťanů a jeho činnost v letech 1868–1898. 
  • PETERKA, Josef. Malostranská beseda v Praze 1868–1928. Praha: Malostranská beseda, 1928. Dostupné online. Stručné dějiny Malé Strany, Malostranské besedy a českého národního obrození doplněné vzpomínkami osobností, příspěvky o aktivitách měšťanského spolku, statí věnovanou jeho domu na Malostranském nám. a seznamem členů a funkcionářů.. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]