Domácí zabijačka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Domácí zabijačka
AutorJára Cimrman
Jiří Šebánek
ZeměČeskoslovensko
Jazykčeština
Premiéra7. února 1968
Místo premiéryMalostranská beseda, Praha
SouborDivadlo Járy Cimrmana
Divadlo Járy Cimrmana chronologicky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Domácí zabijačka aneb Nebyl tady Bormann je původní třetí hra Divadla Járy Cimrmana. Autorem hry je Jiří Šebánek, jako spoluautor je uváděn rovněž fiktivní český vynálezce, filosof a dramatik Jára Cimrman. Hra měla premiéru 7. února 1968 v Malostranské besedě v Praze. Jelikož Šebánek v roce 1969 divadelní soubor opustil, byla hra stažena z repertoáru a vyřazena i ze seznamu „Cimrmanových her“. Celkem bylo odehráno 34 představení.[1]

Podobně jako ostatní první hry Divadla Járy Cimrmana neměla ani hororová Domácí zabijačka přímou souvislost s Cimrmanem. Byla autorskou hrou Jiřího Šebánka, obdobně jako Akt byl autorskou hrou Zdeňka Svěráka a Vyšetřování ztráty třídní knihy dílem Ladislava Smoljaka. Svou hru, rovněž hororovou, napsal také Miloň Čepelka, ta ale nebyla realizována. (První hrou, která byla v „cimrmanovském duchu“, tedy především situována do předválečné doby, byla až Hospoda Na mýtince.) [2]

V roce 2013 vyšel text hry v bibliofilském vydání v edici Napjatý náhrdelník.

Obsah hry[editovat | editovat zdroj]

Podtitul hry je „toiletní horor“. Seminář se zabýval Cimrmanovými výboji v oblasti hudby, loutkářství, filmu a brannosti, a jeho součástí byla i scénka „Hladovka“, která byla uvedena na slavnostním představení k oslavám 30. výročí existence Divadla Járy Cimrmana.

Interiér kuchyně III. kategorie, z kuchyně vedou jedny dveře na WC, druhé na chodbu. U stolu sedí nymfomanka Libuš, přivázaná za nohu provazem a přišívá k pohřebnímu věnci stuhy s nápisem "Sbohem pane Zvěřino". V celém nájemním domě se ví, že se kolem potlouká válečný zločinec Bormann a každý by chtěl shrábnout vysokou odměnu, ať za živého, nebo mrtvého. Bormann se opravdu objeví, potřebuje nutně a hlavně MARNĚ jít na WC. To se mu nepodaří. Mezitím na něj líčí obyvatelé různé pasti. Domovní důvěrník např. rozdá všem partajím jed, atd., atd. Nakonec se všichni navzájem omylem pozabíjejí vlastními zbraněmi, přichystanými na Bormanna. Přežije pouze umírající soused Zvěřina, který leže na žehlicím prkně, vztyčí se a zamává jim věncem "Na shledanou, pacholci!" A mává vítězně publiku.

Podobně jako původní verze všech tří prvních her, ani Domácí zabíjačka nebyla zasazena do cimrmanovského prostředí sklonku Habsburské monarchie, obsahovala dokonce postavu nacisty Martina Bormanna, zmíněného v podtitulu.

Miloň Čepelka se v rozhovoru zmiňuje, že „v Domácí zabíjačce hrál matku rodiny, podle vizáže trochu lehčího charakteru. Měl blonďatou paruku a prolamované černé punčochy.“[3]

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Role Herci
Úvodní seminář Hra
nedochoval se Libuš Miloň Čepelka
Servít Ladislav Smoljak, Josef Podaný
Hynek Zdeněk Svěrák
Kryštof Milan Papírník, Petr Brukner, Vít Mach
Zvěřina Karel Velebný, Jiří Šebánek
Bormann Oldřich Unger
farář Petr Čada, Ivan Štědrý
Zvěřinová Jiří Stivín, Jaroslav Vozáb

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CIMRMAN, Jára; SMOLJAK, Ladislav; SVĚRÁK, Zdeněk. Hry a semináře : úplné vydání. Praha a Litomyšl: Ladislav Horáček – Paseka, 2010. ISBN 978-80-7432-036-1. S. 565. 
  2. http://www.rozhlas.cz/kultura/cimrman/_zprava/394101
  3. Archivovaná kopie. host.divadlo.cz [online]. [cit. 2012-03-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-14. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ŠEBÁNEK, Jiří. Domácí zabijačka: hra o jednom dějství na motivy toiletního horroru Járy Cimrmana "Nebyl tady Babinský?". Vídeň: [s.n.], 2013.