Vražda v salonním coupé

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vražda v salonním coupé
Kulisy kupé, v němž se hra odehrává
Kulisy kupé, v němž se hra odehrává
Základní informace
AutorJára Cimrman
Ladislav Smoljak
Zdeněk Svěrák
ZeměČeskoslovensko
Jazykčeština
Premiéra14. května 1970
Místo premiéryMalostranská beseda, Praha
SouborDivadlo Járy Cimrmana
Štáb
RežieLadislav Smoljak
HudbaJan Klusák
VýpravaJiří Benda
KostýmyJiří Benda
Divadlo Járy Cimrmana chronologicky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vražda v salonním coupé je divadelní hra z repertoáru Divadla Járy Cimrmana. Autory jsou Zdeněk SvěrákLadislav Smoljak, jako spoluautor je uváděn i fiktivní český dramatik Jára Cimrman. Hra měla premiéru 14. května 1970Malostranské beseděPraze.[1] Repliky ze hry byly z velké části použity ve filmu Rozpuštěný a vypuštěný. Názvem i dějem hra připomíná detektivní novelu Agathy Christie Vražda v Orient expresu z roku 1934.

Do 30. června 2009 se uskutečnilo celkem 871 představení.[2]

Obsah hry[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako většina ostatních představení Divadla Járy Cimrmana, sestává Vražda v salonním coupé ze dvou částí – série odborných referátů, týkajících se života a díla Járy Cimrmana a v druhé části pak ucelenějšího zpracování některého jeho díla – v tomto případě detektivní činohry Vražda v salonním coupé.

Tato hra je uvozena následujícími referáty (v závorce zjednodušený název postavy, kterou příslušný přednášející hraje po přestávce):

  • Dočká se Praha Cimrmanovy sochy? *(Trachta Smoljak/Svěrák)
  • Na prahu kriminalistické kariéry (Trachta Smoljak/Svěrák)
  • Krádež arcivévodova šperku (Hlaváček, dříve Stevard Vozáb/Petiška Čepelka/Brukner)
  • Nové kriminalistické metody (Meyer Vondruška/Klusák)
  • Detektiv a básník (Stevard, dříve Hlaváček Čepelka/Brukner Vozáb/Petiška)
  • Revoluce v němém filmu (Bierhanzel Weigel/Unger)

*obsazení semináři ze 70. let

Vlastní divadelní hra pojednává o vyšetřování pokusu o vraždu, ke kterému dojde ve vlaku během cesty z Istanbulu do Prahy. Vyšetřování nenadálé smrti továrníka Bierhanzela se ujímá proslulý inspektor Trachta, pomáhá mu jeho žák a asistent Hlaváček. Zprvu je největším podezřelým Bierhanzelův konkurent – továrník Meyer, později je však usvědčena postava stevarda, ze kterého se vyklube maďarský houslový virtuóz Béla Puskás – ten se chtěl Bierhanzelovi pomstít za to, že po aplikaci jeho přípravku na růst vlasů přišel i o zbytek svého porostu hlavy.

Hra končí šťastně, neboť na jejím konci se zdánlivě mrtvý Bierhanzel (jemuž stevard při pokusu o otrávení zavrtal do bolavého zubu arzén) probouzí.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Současné obsazení je uvedeno normálně, předchozí obsazení kurzívou.

Role Herci
Úvodní seminář Hra
přednášející inspektor Trachta Zdeněk Svěrák 1 3 4 5, Miloň Čepelka, (Ladislav Smoljak 2 6 †)
přednášející praktikant Hlaváček Petr Brukner 1 3 6, Josef Čepelka5, Vojtěch Kotek 4, (Miloň Čepelka 2)
přednášející továrník Bierhanzel Petr Reidinger 5, (Jan Kašpar, Bořivoj Penc 4, Oldřich Unger3, Jaroslav Weigel 1 2 Jaroslav Vozáb †)
přednášející továrník Meyer Jan Hraběta 1 5 6, Marek Šimon 4, (Pavel Vondruška 2, Jan Klusák, Jiří Menzel †, Ladislav Smoljak 3, Genadij Rumlena, Jan Kašpar )
přednášející stevard Robert Bárta, Genadij Rumlena 2, (Josef Koudelka, Václav Kotek 4 5, František Petiška, Jaroslav Vozáb 1 3, Jan Kašpar, Ladislav Smoljak †)

1 – alternace z audionahrávky – Supraphon 1982 (nahr. 5. 1981)

2 – alternace z audiovizuální nahrávky – ČT – (1997)

3 – alternace z amatérské audionahrávky kolující po webu (1976)

4 – alternace z amatérské audionahrávky kolující po webu (2011)

5 – alternace z amatérské audionahrávky kolující po webu (2019)

6– obsazení v úryvku předvedeném v představení Cimrman sobě (1991)

Změny v obsazení[editovat | editovat zdroj]

Tato hra zažila asi nejvíce změn a záskoků pokud jde o obsazení. V 70. letech, po odchodu Jana Klusáka z divadla, účinkoval v roli Továrník Meyera Ladislav Smoljak, který byl dokonce neoficiálně zaznamenán. Poté tuto roli začal alternovat Jiří Menzel a po dalších dvou letech Jan Hraběta, který ji hraje dodnes. V jednu dobu také dost často zaskakoval v roli Stevarda Ladislav Smoljak. Byl zaznamenán 18.6. 1974 v Divadle U Netopýra v Brně. Zachovány jsou i dvě fotografie. Stevarda hrával také Jan Kašpar, což je méně známý fakt. Po odchodu Oldřicha Ungera z divadla do role Továrníka Bierhanzela vstoupil Jaroslav Vozáb, ale zároveň zůstal i ve své roli Stevarda. Toho v 80. letech hrával Jan Kašpar, Václav Kotek, občas Genadij Rumlena a Jaroslav Vozáb. Na konci 70. let také Josef Koudelka. Po smrti Jaroslava Vozába do role Bierhanzela vstoupil Bořivoj Penc a Jan Kašpar, který na vozíku již stevarda nemohl hrát. Jan Kašpar také krátce působil v roli Továrníka Meyera, poté, co se této role vzdal Pavel Vondruška. Později tuto roli převzal Marek Šimon. Birehanzela se po smrti Bořivoje Pence a Jaroslava Weigla ujal Petr Reidinger. V roli Inspektora Trachty po smrti Ladislava Smoljaka vystoupil Miloň Čepelka. Nejdříve střídavě s rolí Hlaváčka, později už pouze v roli Trachty. V roce 2011 do role Hlaváčka vstoupil Vojtěch Kotek a Josef Čepelka. Tím tuto roli přestal hrát i Petr Brukner, ale je v ní stále napsán jako alternant a občas zaskočí. Vojtěch Kotek hrál původně Hlaváčka, když hrál Zdeněk Svěrák Trachtu a Václav Kotek Stevarda. Po smrti Václava Kotka toto pravidlo skočilo. Role se ujal Robert Bárta. Platí tedy již jen to, že když hraje Čepelka Trachtu, tak Čepelka mladší hraje Hlaváčka, a když hraje Svěrák Trachtu, tak Kotek mladší hraje Hlaváčka. I tak se však zachoval záznam představení, ve kterém hráli dohromady Svěrák s Čepelkou mladším.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CIMRMAN, Jára; SMOLJAK, Ladislav; SVĚRÁK, Zdeněk. Hry a semináře : úplné vydání. Praha a Litomyšl: Ladislav Horáček – Paseka, 2010. ISBN 978-80-7432-036-1. S. 118. Dále jen Hry a semináře. 
  2. Hry a semináře, s. 565.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]