Liptákov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Liptákov je smyšlená česká vesnice spojená se jménem fiktivního českého génia Járy Cimrmana. Podle seminářů ke hrám Divadla Járy Cimrmana se obec nachází v horním Pojizeří, v oblasti Sudet nedaleko Tanvaldu.[1]

Fiktivní historie[editovat | editovat zdroj]

Jára Cimrman zde pobýval od roku 1902 do počátku 1. světové války a napsal zde řadu svých děl, která pak s malým úspěchem uváděl s místními ochotníky. Vedle jiných aktivit zde též založil tělovýchovné sdružení „Sup“ (zkratka za Sport, umění, peří).

Významnými občany Liptákova v Cimrmanově době byli statkář a starosta Josef Fulín, hostinský Sirotek nebo nadlesní Schmoranz, s jehož o mnoho mladší ženou se Cimrman sblížil a pravděpodobně zplodil nemanželského potomka. Do obce je fiktivně umístěno také dětství Konráda Henleina (který se v tomto regionu skutečně narodil).

Kolem roku 1966 zde dr. Evžen Hedvábný na své chalupě za přítomnosti dr. Svěráka objevil truhlu s Cimrmanovou pozůstalostí. Tímto bylo Cimrmanovo dílo objeveno pro svět a začala soustavná práce na jeho rekonstrukci.[2]

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Jelikož obec neexistuje, polohu lze určit jen přibližně z různých indicií. V semináři hry Posel z Liptákova je podrobně popisována trasa vědecké expedice z Prahy do Liptákova, ovšem posledním záchytným bodem je obec Držkov na trase z Turnova do Tanvaldu. V téže hře je zmínka o tom, že se v obci nachází rybník Pecka (dříve Petarda), který vznikl jako vedlejší produkt jednoho z Cimrmanových zemědělských experimentů.

Ve filmu Jára Cimrman ležící, spící je výchozí bod pro cestu do Liptákova umístěn poblíž obce Libošovice, kde postava vědce (hraná Josefem Abrhámem) pátrajícího po osobě Járy Cimrmana na své cestě přesedá z vlaku na autobus. Ve filmu se dále dozvídáme, že Liptákov leží přibližně 320 kilometrů od Vídně. Jediné místo v Čechách poblíž Tanvaldu, kde je tato vzdálenost od Vídně možná, je však až Frýdlantský výběžek. Samotné scény z filmového Liptákova se natáčely ve vesnické památkové rezervaci Vesec u Sobotky (součást zmíněných Libošovic).

Odraz v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Název „Liptákov“ mají z recese ve svých názvech různé sportovní oddíly a spolky, jako například Kanoe klub Liptákov, který působí v Krnově.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VANČATOVÁ, Jana. Příchovice – malebný kraj Járy Cimrmana, největšího z Čechů [online]. Novinky.cz [cit. 2019-08-01]. Dostupné online. 
  2. Cimrman by byl hrdý. Kraj dal světu Liptákov i géniovy paměti [online]. E15.cz [cit. 2019-08-01]. Dostupné online. 
  3. Kanoe klub Liptákov‚ z.s. [online]. [cit. 2019-08-01]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]