Posel z Liptákova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Posel z Liptákova
AutorJára Cimrman
Ladislav Smoljak
Zdeněk Svěrák
ZeměČeskoslovensko
Jazykčeština
Premiéra20. dubna 1977
Místo premiéryBraník, Praha
SouborDivadlo Járy Cimrmana
Štáb
RežieLadislav Smoljak
VýpravaJaroslav Weigel
KostýmyJaroslav Weigel
Divadlo Járy Cimrmana chronologicky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Posel z Liptákova je divadelní hra z repertoáru Divadla Járy Cimrmana. Autory jsou Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, jako spoluautor je uváděn rovněž fiktivní český vynálezce, filosof a dramatik Jára Cimrman. Hra měla premiéru 20. dubna 1977 v pražské Branické ulici 41.[1]

Do 30. června 2009 se uskutečnilo celkem 877 představení.[2]

Obsah představení[editovat | editovat zdroj]

Posel z Liptákova vychází z tradiční struktury představení Divadla Járy Cimrmana, kdy po sérii odborných referátů o různých aspektech Cimrmanova života a díla následuje jeho rekonstruovaná divadelní hra, ale zde k tomu dojde v každé půli představení zvlášť. Výsledná struktura je tedy: 1. část semináře – 1. hra (Posel světla) – přestávka – 2. část semináře – 2. hra (Vizionář).

Na zkrácené zvukové verzi je vedle některých referátů vypuštěna celá hra Posel světla, která se z toho důvodu stala podstatně méně známou než Vizionář, jehož popularitu navíc umocnilo zařazení do filmu Nejistá sezóna, kde je předveden prakticky v plném rozsahu. I proto se Posel světla zachoval na amatérských nahrávkách, které se točily na audiokazety, právě kvůli tomu, že na LP tato hra nebyla. Poslu světla pak bylo věnované CD, ve kterém byly kromě Posla světla vybrány ty nejdůležitější texty, na které se nedostalo.

Referáty odborného semináře[editovat | editovat zdroj]

 • Cesta z Prahy do Liptákova *(Vozáb/Vondruška)
 • *Jizerské hory po stránce geologické – pouze krátký začátek (Brukner/Kašpar/Hraběta)
 • Svědectví liptákovské kroniky (Svěrák/Smoljak)
 • Objev nástěnných nápisů (Weigel/Čepelka)
 • Dopis záhřebskému monologistovi (Svěrák/Smoljak)
 • *První zemědělský pyrotechnik (Svěrák/Smoljak)
 • *Univerzální ptakopysk (Weigel/Čepelka)
 • Cimrman sportovec (Vozáb/Vondruška)
 • Cimrmanův potomek (Svěrák/Smoljak a Kašpar/Kotek)
 • *Jizerské hory po stránce geologické (zbude-li čas)

Referáty označené * jsou na zvukové verzi vynechány.

*Jedná se o obsazení, které mohlo přednášku přednášet v době, kdy byla natáčena hra na LP

Obsah hry Posel světla[editovat | editovat zdroj]

Hra Posel světla se odehrává (z pohledu Cimrmana) v daleké budoucnosti, kdy lidé mimo jiné již nepoužívají nadávek a vulgarismů – taková slova lze najít pouze ve starých slovnících.

Klid Otce a Matky sledujících Zábavného Artura (androidní obdoba naší televize nebo rozhlasu – i zde je vidět jasnozřivost Cimrmana) je narušen příjezdem jejich syna Standy potrubní osobní dopravou. Ten jim oznámí, že jejich chaloupku potřebuje pro svou manufakturu na výrobu ručních svítilen (baterek) – oni se mají vystěhovat do útulku pro přestárlé v Dědově Míse.

Matka se snaží Standu přesvědčit, aby od svého záměru upustil, protože až celá věc dojde Otci (který vzhledem ke svému stáří pomaleji chápe), stane se něco strašného. To se jí nepodaří, Otci vše opravdu dojde, a s pomocí svého starého slovníku Standovi nejen vynadá, ale praští jej (podle návodu) do zátylku ukázkovou baterkou. Rodiče pak Standu odešlou potrubím zpět do Prahy. Na cestě se Standa srazí se svým chemikem, který veze zásobu TNT na výrobu baterek, takže vše dobře dopadne.

Stojí za povšimnutí, že v budoucnosti podle Cimrmanovy vize lidé cestují potrubní dopravou. Stejný nápad se totiž objevuje i v americkém seriálu Futurama. Podobné rysy vykazuje také princip hyperloopu.

Obsah hry Vizionář[editovat | editovat zdroj]

K vesnickému věštci Hlavsovi, který předpovídá budoucnost pohledem do rozpálené pece, přichází pražský uhlobaron Ptáček. Potřebuje poradit, zda se jeho dcera má vdát za pražského továrníka Kolbena, nebo za pražského továrníka Daňka. Rozhodujícím kritériem je, zda některý z nich náhodou nechrápe. Hlavsovi se v troubě povede oba nápadníky zahlédnout, ale bohužel ve chvíli, kdy nespí, takže Ptáčkovu otázku není schopen zodpovědět.

Během věštění připomíná Hlavsův syn František svému otci, že má (Hlavsa) toho dne zemřít – a opravdu, brzy se ozve zaklepání a vchází pan Smrtka. Hlavsa ho požádá, aby ještě chvilku počkal, protože potřebuje vyřídit poslední vůli. Smrtka mu neochotně vyhoví, načež Hlavsa odkáže celé své hospodářství přítomnému Františkovi. Ten ale dědictví odmítne, protože nechce být bohatý.

Z dalšího rozhovoru vyplyne, že Hlavsovi viděli v peci podivné věci týkající se majetku bohatých lidí – to zneklidní Ptáčka natolik, že přemluví Smrtku, aby ještě počkal, a Hlavsu, aby se do budoucnosti ještě jednou podíval. Hlavsova vize, podle které je v budoucnosti Ptáčkův důl Terezka přejmenován na Petr („něco červenýho“) Bezruč, kupodivu Ptáčka nezneklidní, protože věří, že důl Bezručovi prodá.

Hra končí, když si Smrtka uvědomí, že se „zakecal“, takže Hlavsu mu „už nevemou“. Odchází za svým posledním pracovním úkolem, kterým je „nějakej Ferdinand, Sarajevo“. Po něm ale přijde „novej, mladej – ten se nezakecá“.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Současné obsazení je uvedeno normálně, předchozí obsazení kurzívou.

Role Herci
První část úvodního semináře Hra Posel světla Druhá část úvodního semináře Hra Vizionář
přednášející otec přednášející Hlavsa Robert Bárta 9, Jaroslav Weigel †,1 2 3 4 5 6 7 8 Oldřich Unger †, Miloň Čepelka, Jan Hraběta 8
přednášející matka přednášející Ptáček Miloň Čepelka,1 2 4 Marek Šimon,9 Bořivoj Penc †, Pavel Vondruška †,3 Jaroslav Vozáb 5 6 7 8
přednášející Standa přednášející smrtka Zdeněk Svěrák,1 4 6 8 9 Ladislav Smoljak2 3 5 7
přednášející Artur přednášející František Marek Šimon,1 Petr Brukner,2 6 9 Jan Hraběta,4 7 Jan Kašpar 8†, Josef Koudelka, František Petiška †, Miloň Čepelka3 5
Schmoranz Petr Reidinger 9 nebo Genadij Rumlena, Jan Kašpar 7†, Václav Kotek 2†, Andrej Krob, Josef Koudelka6
asistent Michal Weigel 2, Zdeněk Škrdlant, Genadij Rumlena, Robert Bárta, Jan Kašpar †, Václav Kotek

1 – alternace z audionahrávky – (2005)

2 – alternace z audiovizuální nahrávky – ČT – (1997)

3 – alternace z amatérské audionahrávky kolující po webu

4 – alternace z audiovizuální nahrávky kolující po webu (1991)

5 – alternace z amatérské nahrávky kolující po webu (1977)

6 – alternace z amatérské nahrávky kolující po webu

7 – alternace z audionahrávky – (1982)

8 – alternace z filmu Nejistá sezóna (1987) (Jan Hraběta oproti očekávání přednáší referát "Univerzální ptakopysk, správně by to měl být představitel Hlavsy, tedy Jaroslav Weigel)

9 – alternace z amatérské nahrávky kolující po webu

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. CIMRMAN, Jára; SMOLJAK, Ladislav; SVĚRÁK, Zdeněk. Hry a semináře : úplné vydání. Praha a Litomyšl: Ladislav Horáček – Paseka, 2010. ISBN 978-80-7432-036-1. S. 250. Dále jen Hry a semináře. 
 2. Hry a semináře, s. 565.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]