Jan Kašpar (herec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o českém herci. Další významy jsou uvedeny na stránce Jan Kašpar (rozcestník).
Jan Kašpar
Narození 6. září 1952
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 11. června 2013 (ve věku 60 let)
Praha
ČeskoČesko Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Kašpar (6. září 1952 Praha11. června 2013 Praha) byl český divadelní a filmový herec, dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl vyučeným zámečníkem, ale hned po vojenské službě nastoupil do Městských divadel pražských jako kulisák. V roce 1975 odtud musel odejít kvůli účinkování v tajném představení Žebrácké opery Václava Havla, a tak se dostal do Divadla Járy Cimrmana. Postupně se zde z kulisáka a technika stal hercem.

Na začátku 80. let 20. století se rozvinul milostný vztah mezi Janem Kašparem a Olgou Havlovou, manželkou Václava Havla, který trval do druhé poloviny 80. let, kdy byl Olgou Havlovou ukončen.[1][2]

V dubnu 1988 zůstal po pádu ze stromu ochrnutý a od té doby byl upoután na invalidní vozík. Nadále však zůstal členem divadla, a proto na něj od té doby Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak při psaní her pamatovali a zařazovali vždy nějakou "sedací" roli (Smil Flek z Nohavic v Blaníku, Praotec Čech ve hře České nebe), či přímo role invalidů a vozíčkářů (Záskok, Švestka, Afrika). V některých starších hrách také náhodou existovala v podstatě sedací role (Děd Vševěd, továrník Bierhanzel), takže i v nich se nadále mohl uplatnit.

Kašpar se před rokem 1989 angažoval při tvorbě samizdatového videojournalu (spolupracoval například s Janem Rumlem), jednalo se o amatérské natáčení zákulisí českého disentu. Jako většina členů Divadla Járy Cimrmana se objevoval i v malých rolích ve filmech. Jan Kašpar se v rehabilitačním centru v Kladrubech aktivně zapojil do skupiny dobrovolníků, z níž vznikl svaz paraplegiků a s účastí Zdeňka Svěráka i centrum Paraple.

Zemřel 11. června 2013.[3] Jeho poslední rolí před kamerou byl invalidní host pan Benál v seriálu Čtvrtá hvězda. Ten byl dokončen a odvysílán až po Kašparově smrti a 2. díl (v němž hrál) mu byl posmrtně věnován.

Divadelní role[editovat | editovat zdroj]

Filmové a televizní role, výběr[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠŮRA, Adam. Žena, která zůstala svá [online]. Respekt, 2013-07-06 [cit. 2013-08-04]. Dostupné online. 
  2. KOSATÍK, Pavel. Člověk má dělat to, nač má sílu (život Olgy Havlové). 1. vydání. vyd. [s.l.]: Mladá fronta, 1997. ISBN 978-80-204-1955-2. S. 232-239. 
  3. ceskatelevize.cz. Zemřel Jan Kašpar, cimrmanovský herec na vozíku. Ceskatelevize.cz [online]. 2013-06-12 [cit. 2013-06-12]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]