František Vinant

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
František Vinant
Narození26. dubna 1934
Praha
Úmrtí14. prosince 1980 (ve věku 46 let)
Čelákovice
Povoláníherec, spisovatel, básník a lékař
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

František Vinant (26. dubna 1934 Praha14. prosince 1980 Čelákovice), vlastním jménem MUDr. František Petiška, byl český básník, prozaik a herec, občanským povoláním lékař. Poezii publikoval pod počeštěným rodným jménem své matky, jako Petiška vystupoval v Divadle Járy Cimrmana.

Knižně byla jeho tvorba vydána až posmrtně. Jeho lyrická nota, blízká zprvu poezii Robinsona Jefferse a navazující později na básnický odkaz českých básníků Vladimíra Holana a Františka Halase, se promítla i do jeho povídek. Jeho básně z konce sedmdesátých let představují ojedinělou uměleckou výpověď o atmosféře společenského úpadku po roce 1968.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Byl nejmladším synem Adeliny, roz. Winandtové, poprvé provdané Reitererové, poté za Františka Petišku, přednostu Úrazové pojišťovny dělnické v Praze. Jeho bratry byli Bedřich Reiterer a spisovatel PhDr. Eduard Petiška. Za manželku měl publicistku a divadelní historičku PhDr. Ladislavu Petiškovou a byl otcem MUDr. Michaely a Mgr. Terezie Petiškových.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po maturitě na gymnáziu v Brandýse nad Labem (1953) absolvoval Lékařskou fakultu hygienickou UK (MUDr. 1960). Už za studií se stal asistentem na katedře hygieny práce a chorob z povolání. Současně se věnoval básnické tvorbě, kterou publikoval od roku 1957 v různých časopisech, 1963 spoluzakládal časopis Tvář, jehož byl v letech 1963–1964 šéfredaktorem. Poté pracoval jako obvodní lékař, od r. 1969 v Brandýse n. L.

Od sezóny 1970/1971 působil až do své předčasné smrti také jako herec Divadla Járy Cimrmana. Byl předlohou pro postavu herce Františka Šubrta ve filmu Nejistá sezóna, který je také v civilu lékař a předčasně zemře.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Poezie[editovat | editovat zdroj]

Próza[editovat | editovat zdroj]

Divadelní role[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]