František Vinant

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
František Vinant
Narození 26. dubna 1934
Praha
Úmrtí 14. prosince 1980 (ve věku 46 let)
Čelákovice
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

František Vinant (26. dubna 1934 Praha14. prosince 1980 Čelákovice), vlastním jménem František Petiška, byl český básník, prozaik a herec. Občanským povoláním byl lékař. Poezii publikoval pod počeštěným rodným jménem své matky, pod vlastním vystupoval v Divadle Járy Cimrmana.

Nejmladší syn Adeliny, roz. Winandtové, poprvé provdané Reitererové, poté za Františka Petišku, přednostu Úrazové pojišťovny dělnické v Praze. Manžel publicistky a historičky divadla PhDr. Ladislavy Petiškové, otec MUDr. Michaely a Mgr. Terezie Petiškových. Bratr Bedřicha Reiterera a spisovatele PhDr. Eduarda Petišky.

Po maturitě na gymnáziu v Brandýse nad Labem (1953) absolvoval Lékařskou fakultu hygienickou UK (MUDr. 1960). Už za studií se stal asistentem na katedře hygieny práce a chorob z povolání. Současně se věnoval básnické tvorbě, kterou publikoval od roku 1957 v různých časopisech, 1963 spoluzakládal časopis Tvář, jehož byl v letech 1963–1964 šéfredaktorem. Poté pracoval jako obvodní lékař, od r. 1969 v Brandýse n. L. Od sezóny 1970/1971 působil až do své předčasné smrti také jako herec Divadla Járy Cimrmana. Jeho tvorba byla knižně vydána až posmrtně.

Jeho lyrická nota, blízká zprvu poezii Robinsona Jefferse a navazující později na básnický odkaz českých básníků Vladimíra Holana a Františka Halase, se promítla i do jeho povídek. Jeho básně z konce sedmdesátých let představují ojedinělou uměleckou výpověď o atmosféře společenského úpadku po roce 1968.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Poezie[editovat | editovat zdroj]

Próza[editovat | editovat zdroj]

Divadelní role[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]