Dobytí severního pólu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dobytí severního pólu
AutorJára Cimrman
Ladislav Smoljak
Zdeněk Svěrák
ZeměČeskoslovensko
Jazykčeština
Premiéra28. října 1985
Místo premiérydivadlo Solidarita, Praha
SouborDivadlo Járy Cimrmana
Štáb
RežieLadislav Smoljak
HudbaPetr Skoumal
VýpravaJaroslav Weigel
KostýmyJaroslav Weigel
Divadlo Járy Cimrmana chronologicky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dobytí severního pólu je divadelní hra z repertoáru Divadla Járy Cimrmana. Autory jsou Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, jako spoluautor je uváděn rovněž fiktivní český vynálezce, filosof a dramatik Jára Cimrman. Hra měla premiéru 25. října 1985 v divadle Jiřího Walkera v Praze.[1] Úryvky ze hry byly použity ve filmu Nejistá sezóna.

Do 30. června 2009 se uskutečnilo celkem 787 představení.[2]

Hra byla v roce 2014 uvedena také v Abuji v Nigérii, kde ji v angličtině nastudoval tamní soubor Jos Repertory Theatre.[3]

Obsah hry[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako většina ostatních představení Divadla Járy Cimrmana, je i severské drama Dobytí severního pólu složeno ze dvou částí – série odborných referátů, týkajících se života a díla Járy Cimrmana a v druhé části pak ucelenějšího zpracování některého jeho díla – v tomto případě činohry Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem 5. dubna 1909.

Tato hra je uvozena následujícími referáty (v závorce je název postavy, kterou zpravidla příslušný přednášející ztvárňuje po přestávce):

  • Nově objevená báseň – recitace básně „Školní brašnička“ *(Lékárník Šofr - Vozáb/Brukner)
  • Zkouška nové technické síly (Tuto přednášku přednáší Zdeněk Svěrák, v případě, že hrál Pomocného Učitele Jaroslav Weigel, přednášel ji Ladislav Smoljak, v případě, že nehrál ani jeden, přednášel Jaroslav Weigel)
  • Objev arktického sněžného člověka (Varel Frištenský - Smoljak/Hraběta, v případě, že nehrál Zdeněk Svěrák, přednášel tuto přednášku Jaroslav Weigel)
  • Cimrmanova záhadná hra Přetržené dítě (Americký Čech Vondruška/Vozáb). Hru Přetržené dítě napsal Cimrman po svém návratu z Arktidy. Nalezené dílo ovšem nebylo psáno jeho rukou. Cimrman, který se z cesty po severu vrátil se silným nachlazením, ji diktoval svému sousedovi, panu Padevětovi. Ten si neuvědomil, že člověk s rýmou vyslovuje některé hlásky odlišně (m jako b, n jako d).
  • Živé obrazy Járy Cimrmana – rekonstrukce několika živých obrazů (Náčelník Karel Němec Kašpar/Penc/Hraběta)
  • Masová scéna „Škodu nezjistí, kdo se pojistí“ – rekonstrukce živého obrazu (Tuto přednášku přednáší Zdeněk Svěrák, v případě, že hrál Pomocného Učitele Jaroslav Weigel, přednášel ji Ladislav Smoljak, v případě, že nehrál ani jeden, přednášel Jaroslav Weigel)

Následuje vlastní hra, která vypráví o skupince českých otužilců, kteří se rozhodnou pro cestu na severní pól. Vedoucím výpravy je Karel Němec, jejími členy pak pomocný učitel Václav Poustka, lékárník Vojtěch Šofr a Varel Frištenský' (bratranec Gustava Frištenského), jenž díky své síle nahrazuje dobrodruhům psí spřežení. Hru doprovázejí citace z učitelova deníku. Po mnoha útrapách, bojích s trudnomyslností (zazní píseň „Polární noc“) a na pokraji smrti hladem, se otužilci nakonec na severní točnu dostávají dne 5. dubna 1909, tedy den před Robertem Pearym. Cestou nacházejí také zmrzlá těla dvou členů polární výpravy profesora McDonalda. Hra končí živým obrazem „Češi na severním pólu“, který Jára Cimrman vytvořil pro ples branických ledařů.

*obsazení přednášky, je obsazeno podle premiérového obsazení

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Současné obsazení je uvedeno normálně, předchozí obsazení kurzívou.[4] V úvodní semináři dále účinkuje čtveřice dobrovolníků z publika, a to vždy tři muži a jedna žena.

Role Herci
Úvodní seminář Hra
přednášející náčelník Karel Němec Genadij Rumlena,4 Ondřej Vetchý 5 (Bořivoj Penc †,1 2 6 7 Jan Hraběta, Václav Kotek †, Jan Kašpar1 3)
přednášející pomocný učitel Václav Poustka Zdeněk Svěrák1 2 3 4 5 7 (Jaroslav Weigel1 6)
přednášející lékárník Vojtěch Šofr Petr Brukner,1 2 3 4 6 7 Petr Reidinger 5 (Miloň Čepelka, Jaroslav Vozáb †)
přednášející Varel Frištenský Marek Šimon4 5 7 (Jan Hraběta,1 Ladislav Smoljak †,1 2 3 6 Petr Brukner)
přednášející americký Čech poručík Beran Robert Bárta4 5 (Genadij Rumlena,2 Pavel Vondruška †,3 Jaroslav Vozáb †,1 Marek Šimon, Ladislav Smoljak †, Zdeněk Svěrák, Jan Hraběta)
asistent s žebříkem Zdeněk Škrdlant4 (Marek Šimon,2 Václav Kotek †, Genadij Rumlena1 3, Petr Reidinger)
asistent ztvárňující rolníka* Michal Weigel,1 4 Václav Verner3 (Petr Reidinger2, Robert Bárta)
asistent přinášející lavičku* Michal Weigel, Václav Verner (Robert Bárta3, Zdeněk Škrdlant2)

*němá role

1 – alternace z audionahrávky – Supraphon (1986) + verze kolující po webu - oficiální verze i s vystřiženými scénami (Bořivoj Penc, Jaroslav Weigel, Pavel Vondruška a Jan Hraběta vystupují pouze v semináři)

2 – alternace z audiovizuální nahrávky – ČT – (2006)

3 – alternace z alternace na audiovizuálním provedení (ČST 1987)

4 – alternace z amatérské audionahrávky kolující po webu (2016)

5 – alternace z amatérské audionahrávky kolující po webu (2020)

6– obsazení v úryvku předvedeném v představení Cimrman sobě (1991)

7– obsazení v úryvku předvedeném v představení Psaní do nebe (2017)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CIMRMAN, Jára; SMOLJAK, Ladislav; SVĚRÁK, Zdeněk. Hry a semináře : úplné vydání. Praha a Litomyšl: Ladislav Horáček – Paseka, 2010. ISBN 978-80-7432-036-1. S. 324. Dále jen Hry a semináře. 
  2. Hry a semináře, s. 565.
  3. DVOŘÁK, Stanislav: Cimrmanovské Dobytí severního pólu hráli v Nigérii ve 38 stupních. Novinky.cz 25. března 2014. Dostupné online.
  4. Dobytí severního pólu : Hry Žižkovského divadla. Žižkovské divadlo Járy Cimrmana [online]. [cit. 2021-03-25]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]