Libor Pešek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
MgA. Libor Pešek
Libor Pešek v Karlových Varech (2009)
Libor Pešek v Karlových Varech (2009)
Základní informace
Narození 22. června 1933 (87 let)
Praha, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Žánry klasická hudba
Povolání dirigent
Nástroje pozoun
Ocenění rytíř komandér Řádu britského impéria
medaile Za zásluhy
Čestné občanství hlavního města Prahy
Příbuzní Jiří Macháček (prasynovec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Libor Pešek (* 22. června 1933 Praha) je český dirigent, žák Karla Ančerla, Václava Smetáčka a Václava Neumanna na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

V mládí studoval hru na klavír, pozoun a violoncello. V době gymnaziálních studií začal hrát jako pozounista ve svém vlastním jazzovém Orchestru Libora Peška. Později, v roce 1958, založil Komorní harmonii, dechový ansámbl, který uváděl na pravidelných koncertech v Divadle Na zábradlí v Praze i premiéry děl mladých soudobých českých skladatelů. V letech 1965–1969 řídil další jím založený komorní soubor Sebastian orchestr, se kterým stejně jako s Komorní harmonií úspěšně vystupoval i v cizině.

Od roku 1970 hostoval u různých českých i zahraničních orchestrů. Byl přizván ke spolupráci s orchestry v Holandsku a krátce působil jako šéf Slovenské filharmonie v Bratislavě. V letech 1981–1990 byl stálým hostem České filharmonie.

Vrcholem kariéry bylo jeho desetileté (1987–1997) působení ve funkci uměleckého ředitele a šéfdirigenta Královského filharmonického orchestru v Liverpoolu (Royal Liverpool Philharmonic Orchestra), se kterým i nadále vystupoval jako čestný dirigent. V Anglii se významně zasloužil o systematickou propagaci české tvorby, zvláště díla Josefa Suka.

Od roku 1990 byl hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. V roce 2007 se stal hlavním dirigentem Českého národního symfonického orchestru. Spolupracuje také s českými orchestry (Česká filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a další) a vystupuje v zahraničí.

Při příležitosti státní návštěvy britské královny Alžběty II. v České republice v roce 1996 obdržel Řád britského impéria. Téhož roku byl jmenován čestným členem Univerzity v hrabství Lancashire v Prestonu. V roce 1997 získal Cenu Classic a z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za zásluhy I. stupně.

Hlavní působiště[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BUCHNER, Alexander. Opera v Praze. Praha: PANTON, 1985, str. 190, 191

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]