V tomto článku je použita zastaralá šablona "Příbuzenstvo".

Libor Pešek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Libor Pešek
Libor Pešek v Karlových Varech (2009)
Libor Pešek v Karlových Varech (2009)
Základní informace
Narození 22. června 1933 (86 let)
Praha, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Žánry klasická hudba
Povolání dirigent
Ocenění rytíř komandér Řádu britského impéria
medaile Za zásluhy
Čestné občanství hlavního města Prahy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příbuzenstvo
prasynovec Jiří Macháček

Libor Pešek KBE (* 22. června 1933 Praha) je český dirigent.

V oboru dirigování byl žákem Karla Ančerla, Václava Smetáčka a Václava Neumanna na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze. V mládí studoval hru na klavír, trombón a violoncello. V době gymnaziálních studií začal hrát jako trombonista ve svém vlastním jazzovém Orchestru Libora Peška. Později, v roce 1958, založil Komorní harmonii, dechový ansámbl, který uváděl na pravidelných koncertech v Divadle Na zábradlí v Praze i premiéry děl mladých soudobých českých skladatelů. V letech 19651969 řídil další jím založený komorní soubor Sebastian orchestr, se kterým stejně jako s Komorní harmonií úspěšně vystupoval i v cizině.

Od roku 1970 hostoval u různých českých i zahraničních orchestrů. Byl přizván ke spolupráci s orchestry v Holandsku a krátce působil jako šéf Slovenské filharmonie v Bratislavě. V letech 19811990 byl stálým hostem České filharmonie.

Vrcholem kariéry je jeho desetileté (19871997) působení ve funkci uměleckého ředitele a šéfdirigenta Královského filharmonického orchestru v Liverpoolu (Royal Liverpool Philharmonic Orchestra), se kterým dodnes vystupuje jako čestný dirigent. V Anglii se významně zasloužil o systematickou propagaci české tvorby, zvláště díla Josefa Suka.

Od roku 1990 byl hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Nyní zastává post hlavního dirigenta Českého národního symfonického orchestru (od roku 2007), pravidelně pracuje s předními českými orchestry (Česká filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a další) a vystupuje v zahraničí.

Při příležitosti státní návštěvy britské královny Alžběty II. v České republice v roce 1996 obdržel Řád britského impéria. Téhož roku byl jmenován čestným členem Univerzity v hrabství Lancashire v Prestonu. V roce 1997 získal prestižní Cenu Classic a z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za zásluhy I. stupně.

Hlavní působiště[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BUCHNER, Alexander. Opera v Praze. Praha: PANTON, 1985, str. 190, 191

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]