Činely

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Činely
Bicí souprava
Drum KitBasový bubenChina typeVirblVirblKotelKotelSplash cymbalRide cymbalTom-tomHi-hatCrash cymbalDrum hardwareDrum hardware
Informace o tomto obrázku

1 Basový buben | 2 Kotel | 3 Virbl
4 Tom-tom | 5 Hi-hat | 6 Crash cymbal
7 Ride cymbal | 8 Splash cymbal | 9 China type

Mimo obrázek

Sizzle cymbal Swish cymbal Crash/ride cymbal
Kravský zvonec Wood block Tamburína
Rototom Octoban Temple block
Gong Triangl

Podívejte se také na

Drum hardware Paličky Traps case

Činely jsou hudební bicí nástroje, které bývají součástí bicích souprav. Jsou vyráběny ze zvonoviny a především z bronzu, který může obsahovat 15–20 % cínu. Z bronzového odlitku se vykove a vyválcuje polotovar, který se dále lisuje, ručně nebo strojně tepe, také válcuje, soustruží a leští do konečné podoby.

Činely mají spoustu tvarů, především jsou však kruhové. Jejich zvuk je závislý na materiálu a tloušťce . Při koupi činelů rozhoduje i cena, protože na bicí soupravě, když chcete kvalitní činely, jsou právě ony ty nejdražší[zdroj?]. Ale i když si koupíte kvalitní tenký činel (má zvonivější zvuk), tak má životnost srovnatelnou s činelem o mnoho levnějším. Takže tím, že si koupíte dražší činel, nezaručíte dlouhou životnost- tu můžete prodloužit pouze řádnou údržbou, správným zacházením, správnou technikou hraní (činel by se měl zasáhnout /šikmo/ a ne pod úhlem 90 stupňů[zdroj?]), atd. Nejznámější jsou např. Zildjian, Alchemy, Meinl, Paiste, Sabian, Anatolian, Istanbul, Stagg, Amati, Masterwork. Na činely se nejčastěji hraje paličkou, ale jsou i techniky pro hraní na činely pouze rukou. Zvuk při úderu paličkou je různý, podle úhlu úderu. Pokud hráč zahraje na činel paličkou o hranu činele, ozve se klasický nakřáplý zvuk a dlouhý dozvuk, pokud hráč zahraje na tělo činele špičkou paličky je zvuk cinkavý, méně hlučný, příjemný a netrvá dozvuk tak dlouho. Ale nesmíme zapomínat, že každý druh činelu má jiné vlastnosti a také jiný zvuk. Nejznámější druhy: Ride, Crash, Hi-Hat, Splash, China. Rozměry činelů, tak jako bubnů se udávají v palcích (1" = 2,54 cm).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]