Činely

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Činely
Bicí souprava
Drum Kit Basový buben China type Virbl Virbl Kotel Kotel Splash cymbal Ride cymbal Tom-tom Hi-hat Crash cymbal Drum hardware Drum hardware
Informace o tomto obrázku

1 Basový buben | 2 Kotel | 3 Virbl
4 Tom-tom | 5 Hi-hat | 6 Crash cymbal
7 Ride cymbal | 8 Splash cymbal | 9 China type

Mimo obrázek

Sizzle cymbal Swish cymbal Crash/ride cymbal
Kravský zvonec Wood block Tamburína
Rototom Octoban Temple block
Gong Triangl

Podívejte se také na

Drum hardware Paličky Traps case

Činely jsou součást bicích nástrojů a bicí soupravy vůbec. Je tu široká škála materiálů a způsobů výroby. Nejznámější je zvonovina a bronz, také ruční tepání má své opodstatnění.

Činely mají spousta tvarů i zvuků a právě proto není jednoduché si jen tak nějaký vybrat a koupit. Samozřejmě rozhoduje i cena, protože na bicí soupravě, když chcete kvalitní činely, jsou právě ony ty nejdražší[zdroj?]. Ale i když si koupíte kvalitní tenký činel (má zvonivější zvuk), tak má životnost srovnatelnou s činelem o mnoho levnějším. Takže tím, že si koupíte dražší činel, nezaručíte dlouhou životnost- tu můžete prodloužit pouze řádnou údržbou, správným zacházením, správnou technikou hraní (činel by se měl zasáhnout /šikmo/ a ne pod úhlem 90 stupňů[zdroj?]), atd. Nejznámější jsou např. Zildjian, Alchemy, Meinl, Paiste, Sabian, Anatolian, Istambul, Stagg, Amati, Masterwork. Na činely se nejčastěji hraje paličkou, ale jsou i techniky pro hraní na činely pouze rukou. Zvuk při úderu paličkou je různý, podle úhlu úderu. Pokud hráč zahraje na činel paličkou o hranu činele, ozve se klasický nakřáplý zvuk a dlouhý dozvuk, pokud hráč zahraje na tělo činele špičkou paličky je zvuk cinkavý, méně hlučný, příjemný a netrvá dozvuk tak dlouho. Ale nesmíme zapomínat, že každý druh činelu má jiné vlastnosti a také jiný zvuk. Nejznámější druhy: Ride, Crash, Hi-Hat, Splash, China. Rozměry činelů, tak jako bubnů se udávají v palcích ( 1" = 2,54cm ).

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Činely ve Wikimedia Commons