Přeskočit na obsah

Ostrava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox statutární město

Další údaje

Hustota osídlení
1 453 obyvatel/km²
Maximální vzdálenosti
Ostrava ze severu na jih (Antošovice - Nová Bělá) 20, 5 km
Ostrava z východu na západ (Bartovice - Krásné Pole) 20, 1 km
Nadmořská výška
208-334 m. n. m.
Délka místních komunikací
828 km
Telefonní předčíslí
59
Registrační značka
T (dřívější SPZ: OV, OT, OS)

Ostrava (polsky Ostrawa, německy Ostrau) je převážně průmyslové statutární město na rozhraní Moravy a Slezska na severovýchodě České republiky, poblíž hranice s Polskem. Ostrava leží na soutoku Lučiny, Odry, Opavy a Ostravice. Díky umístění v Moravské bráně má Ostrava příjemné klima, které svědčí řadě druhů fauny a flóry typických pro střední Evropu. Město o rozloze 214 km² tvoří celkem 23 městských obvodů, ve kterých žije 309 tisíc obyvatel; Ostrava, sídlo krajského úřadu Moravskoslezského kraje i okresu Ostrava-město, je tak třetím největším městem Česka. Sídlem magistrátu je Nová radnice.

Původně malá osada, vzniklá nad řekou Ostrá (Ostravice), která ji dala jméno a dodnes dělí na dvě základní části, Moravskou Ostravu a Slezskou Ostravu. V roce 1763 je ve slezské části Ostravy objeveno bohaté ložisko kvalitního černého uhlí. To znamenalo výraznou proměnu města. V roce 1828 zakládá majitel panství hutě, zvané Rudolfovy (po svém majiteli). Později tyto hutě přecházejí do majetku rodiny Rothschildů a získávají název Vítkovice. Stávají se jádrem rozsáhlého rozkvětu města. Výsledkem je, že v druhé polovině 20. století je Ostrava známa též jako Ocelové srdce republiky. Kvůli důlním plynům je (zejména mladou generací) také nazývána Metan City. Heraldický znak se skládá z bílého koně (vykládán jako symbol tranzitní polohy města nebo postava z erbu prvního fojta v Moravské Ostravě) a zlaté růže (z rodového erbu olomouckého biskupa Stanislava Thurze).

V dnešní době po rozsáhlém kolapsu hutního a chemického průmyslu v kombinaci se zavíráním vytěžených dolů (na území města se již netěží) a rozsáhlou investicí do nápravy škod na životním prostředí se Ostrava výrazně pročistila. Více nabírá na důrazu strojírenská aktivita a další obory. Zároveň se stává výchozím bodem pro turistické regiony Jeseníky a Beskydy. Vedle stovky hektarů rekultivovaných ploch má město celou řadu původních přírodních lokalit, z nichž je celá řada udržovaných jako chráněná území. Jedná se např. o oblasti Polanský les a Polanská niva, které jsou součástí chráněné krajinné oblasti Poodří. K přírodním raritám na území města patří také bludné balvany ze švédské žuly (původem ze Skandinávie). Přírodním unikátem, byť uměle vytvořeným, je pak halda Ema.

Historie

Související informace naleznete také v článku Dějiny Ostravy.

Mezi významné historické události Ostravy patří:

Doprava

Šablona {{Viz též}} vyžaduje alespoň jeden odkaz!

V Ostravě začaly tramvaje jezdit v roce 1894, kdy byl zahájen provoz parní tramvaje. Postupně rozšiřující se síť byla v roce 1901 elektrifikována. Nové tratě byly budovány především na jih a východ od centra města, aby se nepřekrývaly se sítí úzkorozchodných drah mezi Ostravou, Karvinou a Bohumínem. V roce 1934 byla elektrifikována dráha ve Vítkovicích, kterou provozovalo Vítkovické horní a hutní těžířstvo. Na přelomu 40. a 50. let byly všechny společnosti provozující elektrické dráhy na Ostravsku spojeny do Dopravního podniku města Ostravy. Za socialismu byly stavěny tratě do sídlišť (Poruba) a k továrnám (Nová huť). Po převratu v roce 1989 byla stavba tratí zastavena. Na konci 90. let byl ještě otevřen úsek podél Místecké ulice.

Provoz trolejbusů začal, podobně jako v mnoha jiných českých městech po druhé světové válce, konkrétně v roce 1952, kdy byla zprovozněna okružní trať kolem centra města. V 50. a 60. letech postupně trolejbusová doprava vytlačuje úzkorozchodné dráhy z města. Na konci 70. let byla postavena trať do sídliště Fifejdy. Prodlužování sítě skončilo až v polovině 90. let, kdy se trolejbusy poprvé objevily v Koblově.

Starostové a primátoři

Pohled na Ostravu z vyhlídkové věže Nové radnice
Pohled na znak města vysázený před Novou radnicí
Dřevěný kostel sv. Kateřiny v Ostravě-Hrabové
Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě

Členění města

Ostrava je rozdělena na 23 městských obvodů. Dne 14. září 1990 Národní výbor města Ostravy rozhodl, že se Ostrava rozdělí na 22 obvodů. Tato změna začala platit od 24. listopadu 1990. Od 1. ledna 1994 se od Poruby oddělil nejmladší městský obvod – Plesná.

Některé obvody zahrnují více katastrálních území.

Obvod WWW Katastrální území
Hošťálkovice [1] Hošťálkovice
Hrabová [2] Hrabová
Krásné Pole [3] Krásné Pole
Lhotka [4] Lhotka u Ostravy
Mariánské Hory a Hulváky [5] Zábřeh-Hulváky (místní část Hulváky), Mariánské Hory
Martinov [6] Martinov ve Slezsku (místní část Martinov)
Michálkovice [7] Michálkovice
Moravská Ostrava a Přívoz [8] Moravská Ostrava, Přivoz
Nová Bělá [9] Nová Bělá
Nová Ves [10] Nová Ves u Ostravy
Ostrava-Jih [11] Dubina u Ostravy (zahrnuje místní část Dubina a část místní části Bělský Les), Hrabůvka (zahrnuje místní část Hrabůvka a část místní části Bělský les), Výškovice u Ostravy, Zábřeh nad Odrou
Petřkovice [12] Petřkovice u Ostravy
Plesná [13] Nová Plesná (zahrnuje část místní části Plesná), Stará Plesná (zahrnuje část místní části Plesná)
Polanka nad Odrou [14] Polanka nad Odrou
Poruba [15] Poruba (zahrnuje část místní části Poruba), Poruba-sever (zahrnuje část místní části Poruba)
Proskovice [16] Proskovice
Pustkovec [17] Pustkovec
Radvanice a Bartovice [18] Bartovice, Radvanice
Slezská Ostrava [19] Antošovice, Heřmanice, Hrušov, Koblov, Kunčice nad Ostravicí, Kunčičky, Muglinov, Slezská Ostrava
Stará Bělá [20] Stará Bělá
Svinov [21] Svinov
Třebovice [22] Třebovice ve Slezsku
Vítkovice [23] Vítkovice (zahrnuje část místní části Vítkovice), Zábřeh-VŽ (zahrnuje část místní části Vítkovice)

Partnerská města

Šablona:Portál Ostrava Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Ostrava na Wikimedia Commons

Slavní rodáci

Vysoké školy

Externí odkazy

Šablona:Ostrava

Šablona:Česko

Šablona:InfoAktual Šablona:Okresní město Šablona:Geo dms