Vřesina (okres Ostrava-město)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vřesina
Kostel sv. Antonína Paduánského ve Vřesině

Kostel sv. Antonína Paduánského ve Vřesině

znak obce Vřesinavlajka obce Vřesinaznakvlajka

status: obec
LAU 2 (obec): CZ0806 500291
kraj (NUTS 3): Moravskoslezský (CZ080)
okres (LAU 1): Ostrava-město (CZ0806)
obec s rozšířenou působností: Ostrava
pověřená obec:
historická země: Slezsko
katastrální území: Vřesina u Bílovce
katastrální výměra: 8,65 km²
počet obyvatel: 2 903 (2017)[1] (e)
nadmořská výška: 271 m n. m.
PSČ: 742 85
zákl. sídelní jednotky: 1
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Hlavní 24
starosta / starostka: Jitka Kozelková
Oficiální web: www.vresina.cz
E-mail: info@vresina.cz

Vřesina
Red pog.svg
Vřesina
Zdroje k infoboxu a částem obce

Vřesina je slezská obec v okrese Ostrava-město v Moravskoslezském kraji. Obec se rozkládá na obou březích říčky Porubky, na nedalekou Ostravu je napojena městskou hromadnou dopravou. V severní části obce pak zástavba přechází plynule do sousední městské části Krásné Pole.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První známá písemná zmínka o obci je v listině o rozdílech knížectví opavského z roku 1377, kdy byla ves Vřesina s Hýlovem v držení pana Adama a připadla k dílu opavských knížat Přemka a Václava. Je však pravděpodobné, že Vřesina existovala již před tímto datem. Dobu jejího vzniku lze odhadnout na 2. polovinu 12. století až 1. polovinu 13. století, kdy v této oblasti probíhalo české osídlování. Od 14. do 17. století jsou z dochovaných archivních písemností známá jména řady držitelů Vřesiny. Od roku 1461 se stala Vřesina na poměrně dlouhou dobu součástí velkopolomského panství (postupně v držení pánů Donátů z Velké Polomě, Osinských z Žitné, Pražmů a dalších). Od roku 1702 se stala Vřesina (ves i dvůr) součástí Klimkovického panství v držení Wilczků, v němž zůstala až do první pozemkové reformy, kdy byl dvůr rozparcelován. V roce 1850 byla postavena nová škola, roku 1875 byla rozšířena na dvojtřídní. Ve 2. polovině 19. století se začala Vřesina postupně měnit v dělnickou vesnici - přibývalo chalupníků a bezzemků, kteří odcházeli pracovat do ostravských dolů a vítkovických hutí.

V roce 1925 přijel do obce první vlak.

První písemná známka o obci pochází z roku 1377. Obec byla během druhé světové války osvobozena Rudou armádou dne 29. dubna 1945. V roce 1998 byl v obci dostavěn kostel sv. Antonína Paduánského.

Vřesinským rodákem je národní buditel Msgr. Kazimír Tomášek, který se koncem 19. století podílel na rozvíjení českého kulturního a národního života v českých a slezských vesnicích.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Na území obce se nachází jediná kulturní památka, evidovaná ve státním seznamu: kaple s evidenčním číslem 2116.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Do Vřesiny vede tramvajová trať z Ostravy-Poruby do Kyjovic respektive tramvajová linka číslo 5 (Vřesinská–Zátiší) nebo linkové autobusy Arriva Morava. Tramvajová linka i linkové autobusy jsou integrovány v ODIS, ve kterém Vřesina tvoří zónu 9 společně s Čavisovem, Dolní Lhotou, Horní Lhotou, Olbramicemi a Zbyslavicemi.


Panoramatický pohled na jižní a centrální část obce (vlevo). V pozadí Ostrava-Zábřeh a Ostrava-Výškovice (více vpravo).
Panoramatický pohled na jižní a centrální část obce (vlevo). V pozadí Ostrava-Zábřeh a Ostrava-Výškovice (více vpravo).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2017. Praha. 28. dubna 2017. Dostupné online. [cit. 2017-05-04]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]