Ostravský dopravní integrovaný systém

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z ODIS)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Integrovaný dopravní systém Moravskoslezského kraje ODIS (dříve Ostravský dopravní integrovaný systém) je integrovaný dopravní systém, který se postupně rozvíjí na území Moravskoslezského kraje, vznikl však již před zřízením tohoto kraje.

Historie ODIS[editovat | editovat zdroj]

ODIS vznikl k 23. listopadu 1997 z iniciativy města Ostravy a několika obcí a měst v bezprostředním okolí Ostravy a na Hlučínsku (celkem se jednalo o 24 obcí včetně Ostravy). V této první fázi byly v rámci ODIS integrovány všechny tramvajové, autobusové a trolejbusové linky provozované Dopravním podnikem Ostrava, některé autobusové spoje dopravců ČSAD BUS Ostrava (nynější Arriva Morava) a ČSAD Karviná, a také některé vlaky Českých drah.

Každoročně se pak systém rozrůstal o další oblasti a přibývali i noví dopravci. Významným problémem však bylo rozšiřování ODIS směrem na Karvinsko a Havířovsko, kde ODIS narážel na odpor místních zastupitelstev i zdejších monopolních autobusových dopravců, patřících do skupiny CIDEM (jedná se o dopravce ČSAD Havířov, ČSAD Karviná a ČSAD Frýdek-Místek). V současné době je již ale většina spojů těchto dopravců v ODIS integrována.

V září 2006 bylo do ODIS zapojeno již celkem 105 měst a obcí s rozlohou 1779 km² a s 735 341 obyvateli. Vedle městské dopravy v Ostravě a části příměstské a regionální dopravy Moravskoslezského kraje je do ODIS kompletně integrována také městská hromadná doprava v Opavě (autobusy a trolejbusy).

K dalšímu rozšíření systému došlo k 4. březnu 2007, kdy byla do ODIS zahrnuta významná část Opavska a Vítkovska až po Odry a Bruntál - celkem se jedná o rozšíření o dalších 39 obcí.[1] K 9. prosinci 2007 byl ODIS rozšířen o 31 obcí v oblasti Novojičínsko-západ.[2] K 1. dubnu 2008 proběhlo rozšíření o 10 obcí na Osoblažsku a město Orlová.[zdroj?] Celkově je tak k 25. srpnu 2008 do ODIS integrováno již 186 obcí. K 1. září 2008 došlo k integraci dalších pěti linek dopravce ČSAD Karviná.[3] Významnější změny nastaly s celostátní změnou jízdního řádu 14. prosince 2008, kdy došlo k integraci téměř všech příměstských linek provozovaných ČSAD Karviná a zbývajících dosud neintegrovaných železničních tratí v kraji (s výjimkou tratě 313 provozované dopravcem OKD, Doprava). Změněno bylo také značení vlakových linek, původní traťové značení z řady 900 bylo nahrazeno linkovým značením písmenem S, R nebo V doplněným jedno- nebo dvoumístným číslem.[4] K 8. březnu 2009 došlo k integraci linek MHD Havířov na území města Havířov.[5] K datu změny jízdního řádu 12. 12. 2010 byla zaintegrována trať 313 (linka V17), čímž jsou integrovány všechny tratě na území kraje.[6] K 3. 4. 2011 došlo k integraci linek MHD Český Těšín, MHD Třinec a meziměstských linek v oblasti Třinecka a Jablunkovska. K 1. 1. 2015 došlo k integraci meziměstských linek provozovaných dopravcem ČSAD Frýdek-Místek. K dni 13. 12. 2015 se k ODISu připojil dopravce ČSAD Vsetín, který nahradil dopravce ARRIVA MORAVA na linkách v oblasti Třinecka a Jablunkovska.[7] Od 11. 12. 2016 provozuje dopravu v oblasti Českotěšínska dopravce ČSAD Havířov. [8] Od 10. 6. 2018 jsou oblasti Karvinska a Orlovska provozovány dopravcem ČSAD Karviná na základě nové smlouvy. [9] Samozřejmostí je i zde možnost platby bezkontaktní platební kartou nebo bezplatného připojení k WiFi, která by se měla brzy díky novým tendrům rozšířit do celého kraje. [10] Na základě těchto tendrů byli k provozu od 10. 12. 2018 vybráni následující dopravci:

Rozdělení provozních oblastí mezi dopravce
oblast dopravce
Bruntálsko Transdev Česká republika
Krnovsko Transdev Česká republika
Novojičínsko východ ČSAD Vsetín
Novojičínsko západ Transdev Česká republika
Opavsko ČSAD Vsetín
Rýmařovsko Transdev Česká republika
Vítkovsko ČSAD Vsetín
Frýdecko-Místecko ČSAD Frýdek-Místek
Bílovecko ARRIVA MORAVA
Frýdlantsko ČSAD Frýdek-Místek
Hlučínsko výběrové řízení probíhá

Provoz v oblasti Havířovska bude do roku 2020 provozovat konsorcium společností ČSAD Frýdek-Místek, ČSAD Karviná a ČSAD Havířov. [10]

ODISka[editovat | editovat zdroj]

ODISka je jednotný standard, podle něhož většina dopravců v rámci ODIS vydává nebo bude vydávat své vlastní čipové karty. Standard umožňuje použitelnost karty pro předplatné i jednotlivé jízdné v rámci ODIS a ve vymezených případech po celé ČR. Základem byla e-karta, kterou od 1. února 2011 vydával Dopravní podnik města Ostravy a která zpočátku byla použitelná pouze pro předplatní časové kupóny platné pouze ve vozidlech DPO. Od 1. března 2012 byla možnost použití rozšířena i na autobusové linky dopravců ARRIVA MORAVA, TQM a Radovan Maxner. Od 17. září 2012 platí karta i ve vlacích zařazených do ODIS a kupóny začaly být na karty nahrávány ve všech železničních pokladnách v rámci ODIS. V současné době kromě Dopravního podniku Ostrava vydává ODISku i Městský dopravní podnik Opava, ARRIVA MORAVA, TQM - holding, Osoblažská dopravní společnost, ČSAD Karviná, ČSAD Havířov, ČSAD Frýdek - Místek a ČSAD Vsetín. Bez ohledu na vydavatele jsou všechny ODISky vzájemně uznávány všemi dopravci ODIS. Z elektronické peněženky ODISky je možné platit jednotlivé i krátkodobé časové jízdné (u dopravců ARRIVA MORAVA a TQM - holding je možno zakoupit u řidiče jednotlivé jízdné na území celé ČR). České dráhy rovněž do ODISky umožňují bezplatně nahrát tzv. Kartu ČD, které umožňuje z velké části nahradit IN kartu, tak je možné v rámci ČD s ODISkou cestovat rovněž po celé ČR, včetně objednání si jízdenky přímo z pohodlí domova, bez nutnosti jejího vytištění či čekání ve frontě u pokladny ČD.[11] V současnosti je možné ODISku použít u všech dopravců zařazených v ODIS.

Dopravci v ODIS[editovat | editovat zdroj]

V rámci ODIS nyní působí celkem jedenáct dopravců:

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Informace KODIS o rozšíření k 4.3.2007 http://www.kodis.cz/novinky-archiv#11
 2. Informace KODIS o rozšíření k 9.12.2007 http://www.kodis.cz/novinky-archiv#17
 3. Změny v integrovaném dopravním systému Moravskoslezského kraje ODIS od 31. 8. 2008, resp. od 1. 9. 2008 http://www.kodis.cz/aktuality#akt31
 4. Změny v dopravě od 14. 12. 2008 http://www.kodis.cz/aktuality#akt35
 5. Změny v ODIS od 8. 3. 2009 http://kodis.cz/aktuality#akt37
 6. Změny v ODIS od 12. 12. 2010 http://kodis.cz/aktuality#akt90
 7. Změny dopravní obslužnosti na Jablunkovsku a Třinecku: http://www.kodis.cz/zmeny-v-dopravni-obsluznosti-na-jablunkovsku-a-trinecku/
 8. Do práce i do školy budou lidi na Českotěšínsku vozit autobusy ČSAD Havířov http://www.msk.cz/cz/doprava/do-prace-i-do-skoly-budou-lidi-na-ceskotesinsku-vozit-autobusy-csad-havirov-67265/
 9. KRAJ, Moravskoslezský. Do práce i do školy budou lidi na Karvinsku a Orlovsku vozit autobusy ČSAD Karviná. www.msk.cz [online]. [cit. 2018-07-26]. Dostupné online. (česky) 
 10. a b KRAJ, Moravskoslezský. Moravskoslezský kraj ukončil tendry na autobusové dopravce. Veřejná doprava bude výhodnější a komfortnější. www.msk.cz [online]. [cit. 2018-07-26]. Dostupné online. (česky) 
 11. Aleš Stejskal: Moravskoslezská čipová karta 'ODISka' se rozjíždí, BUSportál.cz, 14. 11. 2012, dabra

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

 • KODIS – oficiální stránky Koordinátora ODIS
 • DPO - Dopravní podnik Ostrava
 • MDPO - Městský dopravní podnik Opava
 • ČD - České dráhy
 • GW Train - GW Train Regio
 • ODS - Osoblažská dopravní společnost
 • ČSAD F-M a Karviná - ČSAD Frýdek-Místek, ČSAD Havířov a ČSAD Karviná
 • Arriva Morava - Arriva Morava
 • TQM - TQM